#804 Newsy z dnia 11.10.2019
Z piątkowych wydarzeń: Facebook pozwany o naruszenie znaku towarowego; Ministerstwo finansów Malezji o przyjęciu kryptowalut; Binance dodaje drugą kryptowalutę do swojej zdecentralizowanej giełdy; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Facebook pozwany o naruszenie znaku towarowego:
Finco Services z Delaware wszczęło proces przeciwko Facebookowi w sądzie w Nowym Jorku, w związku z logiem, które Facebook używa dla swojego tokenu Libra. Powód pozywa również swojego byłego projektanta, który wykonał logo dla Facebooka, za ponowne użycie projektu.
Finco Services zarzuca naruszenie znaku towarowego, nieuczciwą konkurencję i „fałszywe oznaczenie pochodzenia” w stosunku do Facebooka w związku z użyciem loga.
Firma świadczy usługi bankowości internetowej za pośrednictwem aplikacji mobilnej, prowadząc działalność pod nazwą Current. W 2016 roku zapłaciła firmie o nazwie Character SF za zaprojektowanie logo marki, którą zarejestrowała w Urzędzie Patentowym i Znaków Towarowych USA. Rejestracja ta obejmowała szereg działań biznesowych, w tym „w związku z aplikacją mobilnego oprogramowania komputerowego używanego do umożliwiania transakcji opartych na kryptowalutach”.
Problem pojawił się, gdy Facebook również poszedł do Character SF, szukając brandingu dla proponowanej kryptowaluty Libra. Powstałe projekty mają wiele kształtów tyldy, ale wyprodukowane logo Calibra jest praktycznie identyczne z logo używanym przez Finco w bieżącej aplikacji i kartach debetowych:
• Ministerstwo finansów Malezji o przyjęciu kryptowalut:
Ministerstwo finansów Malezji twierdzi, że zarówno krajowe, jak i globalne wskaźniki przyjęcia kryptowalut są niskie, pomimo znacznej uwagi, jaką wzbudził ten sektor. W opublikowanym dziś raporcie „Economic Outlook 2020” ministerstwo zauważyło jednak, że kilka wybitnych firm z kluczowych sektorów gospodarki podjęło kroki w kierunku przyjęcia cyfrowych walut, jak podaje agencja prasowa Bernarama.
Chociaż wpływ tych projektów nie był jeszcze bardziej odczuwalny, aktywa cyfrowe mogą pojawić się jako część szerszej gospodarki lub zejść na dalszy plan jako nowość, w zależności od rezultatu ich wykorzystania.
– podaje raport.
Ministerstwo wezwało światowe władze do sformułowania ram prawnych w celu rozwiązania problemów związanych z aktywami cyfrowymi, zauważając, że niezbędne jest ścisłe monitorowanie rozwoju sektora.
W raporcie podsumowano dotychczasowe prace krajowych organów nadzoru finansowego, w tym nowelizację przepisów Banku Negara Malaysia dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu w lutym 2018 r., tak aby uwzględnić wymogi dla dostawców usług związanych z aktywami cyfrowymi.
W styczniu 2019 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie rynków kapitałowych i usług w Malezji mające na celu uregulowanie zarówno aktywów cyfrowych, jak i platform wymiany. Nakaz stanowi, że wszelkie aktywa cyfrowe oferowane jako forma inwestycji lub wykorzystywane jako metoda pozyskiwania funduszy są klasyfikowane jako papiery wartościowe w kraju.
• Binance dodaje drugą kryptowalutę do swojej zdecentralizowanej giełdy:
Binance, najpopularniejsza na świecie giełda kryptowalut pod względem wolumenu, ogłosiła wydanie drugiej kryptowaluty na powiązaną zdecentralizowaną giełdę (DEX), Binance Chain.
Wymieniony jako XRP-BF2, wariant XRP jest powiązany jeden do jednego do XRP na giełdzie Binance w celu natychmiastowej wymiany bez poślizgu. Binance dla zdecentralizowanej giełdy wybił 10 mln XRP-BF2. Do tej pory na giełdzie tej dostępny był tylko powiązany wariant Bitcoina – BTCB.
Wszystkie XRP wydane w Binance Chain będą wspierane w stosunku 1: 1 przez macierzystego XRP znajdującego się pod publicznie ujawnionym adresem, który może być monitorowany przez każdego przez cały czas.
– powiedział prezes Binance Changpeng Zhao (CZ) w oświadczeniu.
Mechanizm wkrótce rozprzestrzeni się również na inne kryptowaluty, CZ kontynuował:
Co ważniejsze, teraz nie ogranicza się to do XRP. Ten sam mechanizm może być wykorzystany do migracji innych monet do Binance Chain, gdzie mogą doświadczyć handlu bez depozytariusza, co wcześniej nie było możliwe.
Na razie jedyna droga do kontaktu z XRP-BF2 prowadzi przez Binance, chociaż firma obecnie pracuje nad dodaniem kanałów wymiany poprzez portfele partnerów.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Po upływie doby na giełdach dominują spadki. Wartość Bitcoina spadła o 2%, Ethereum o 4%, XRP o 0,6%, Bitcoina Cash o 2,7%, Litecoina o 1,9% a EOS o 0,2%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 4.3 mld dolarów i wynosi obecnie 225.1 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 65.2 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.