News

#829 Newsy z dnia 05.11.2019

Z wtorkowych wydarzeń: Turcja skończy testy cyfrowej liry w 2020; Draper: Zakaz Bitcoinów oznacza większą korupcję w Indiach; Coca-Cola wdraża Blockchain do swojej sieci dostawców; Stablecoiny mogą być papierami wartościowymi; Na giełdach wzrosty.

Turcja skończy testy cyfrowej liry w 2020:

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan polecił, aby rząd zakończył testowanie waluty cyfrowej krajowego Banku Centralnego (CBDC) w 2020 r. Bank Centralny ma wydać krajową lirę cyfrową opartą na technologii Blockchain zgodnie z rocznym programem prezydenckim 2020, jak poinformował Cointelegraph.

Zgodnie z dokumentem opublikowanym przez Resmi Gazete, oficjalną krajową gazetę Turcji, program prezydencki określa, że pierwsze próby liry cyfrowej powinny zostać przeprowadzone i sfinalizowane do końca 2020 r.

Rząd podobno planuje opracowanie platformy do natychmiastowych płatności w oparciu o lirę cyfrową. Oprócz banku centralnego w projekt zaangażowana będzie także krajowa agencja innowacji technologicznych – Turecka Rada ds. Badań Naukowych i Technologicznych, znana również jako TUBITAK.

Jak donosi Cointelegraph Turcja, wprowadzenie cyfrowej liry jest częścią celu tego kraju, jakim jest wzmocnienie lokalnej gospodarki.

Głównym celem jest ustanowienie sektora finansowego o silnej strukturze instytucjonalnej, który jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby finansowe sektora rzeczywistego niskim kosztem, oferować różne instrumenty finansowe szerokiej bazie inwestorów poprzez wiarygodne instytucje i wspierać cel Stambułu, aby stać się atrakcyjnym globalnym centrum finansowym.

– czytamy w artykule.

Włączenie liry cyfrowej do rocznego programu prezydenckiego Turcji na 2020 r. jest zgodne z wcześniejszymi planami nakreślonymi przez państwo w gospodarczym planie działania na lata 2019-2023 wydanym w lipcu 2019 r. Oprócz CBDC rząd jest zainteresowany wdrażaniem technologii Blockchain w transporcie, a także usługach publicznych i administracji.

Draper: Zakaz Bitcoinów oznacza większą korupcję w Indiach:

Tim Draper twierdzi, że Indie narażają się na korupcję, próbując zakazać kryptowalut takich jak Bitcoin.

Rozmawiając z kalifornijskim mediami Indica, Draper wezwał premiera Narendrę Modi do ponownego przemyślenia obecnego wrogiego nastawienia i środowiska dla kryptografii. Indie zakazały bankom obsługi firm z branży w 2018 r.

Mam nadzieję, że Modi zostanie uczciwym politykiem, ale kiedy zamknął się na Bitcoiny pomyślałem, że wraca do starych sposobów.

– powiedział Draper.

Nie jest pewne, w jaki sposób państwo indyjskie wprowadziłoby zakaz kryptografii, gdyby takie prawo weszło w życie. Jak poinformował Cointelegraph, katastrofalna reforma walutowa kraju w 2016 r., w której wartość niektórych banknotów zniknęła z dnia na dzień, zwiększyła popyt na inwestycje w Bitcoiny.

Zwolennicy twierdzą, że kryptowaluty pomagają w działalności przestępczej, takiej jak pranie pieniędzy, podczas gdy ograniczenie lub nawet wyeliminowanie gotówki pozwala na bardziej przejrzystą gospodarkę. Draper również pochwalił koncepcję reformy walutowej, ale dodał, że zakazanie Bitcoinów pozostawia otwarte drzwi dla większej, nie mniejszej, korupcji.

Myślałem, że to dobry ruch; [Modi] pozbywa się korupcji i próbuje stworzyć państwo wolne od korupcji, ale blokując Bitcoina, powoduje jej jeszcze więcej i uważam, że jest to bardzo niebezpieczne dla kraju.

– dodał Draper.

Coca-Cola wdraża Blockchain do swojej sieci dostawców:

Rozlewnie Coca Coli wdrażają technologię Blockchain w celu zarządzania swoimi transakcjami między stronami.

Raport Business Insider z 5 listopada ujawnił, że Coke One North America (CONA) – firma technologiczna, która zarządza operacjami IT dla rozlewni Coca-Coli – korzysta z rozwiązania Blockchain opracowanego przez niemiecką firmę programistyczną SAP do zarządzania łańcuchem dostaw.

Zgodnie z raportem, CONA zarządza platformą do nadzorowania wielu franczyz, które produkują, butelkują i wysyłają prawie 160.000 zamówień produktów Coca-Coli dziennie. Andrei Semenov, starszy menedżer w CONA, powiedział Business Insider:

Istnieje wiele transakcji, które są nieefektywne dla wielu firm i podmiotów. Przechodzą przez pośredników; są bardzo powolne. Czuliśmy, że możemy to poprawić i zaoszczędzić trochę pieniędzy.

– powiedział Semenov.

Dzięki Blockchain CONA spodziewa się skrócenia czasu uzgadniania zamówień z 50 dni do zaledwie kilku dni. Międzyorganizacyjny, przejrzysty rejestr w technologii DLT zapewni wgląd w czasie rzeczywistym w transakcje dokonywane przez wszystkie rozlewnie w sieci, które generują ponad 21 miliardów dolarów przychodów rocznie.

Semenov nakreślił sposób podjęcia decyzji w sprawie zakresu i charakteru danych uznanych za niezbędne do dzielenia się między franczyzami, wyjaśniając, że:

Odbyły się negocjacje i dyskusje, podczas których ustalono, jakie dane chcemy udostępnić. Zaczęliśmy od ogromnej listy atrybutów danych i zawęziliśmy ją do listy, na którą wszyscy się zgodzili.

– powiedział Semenov.

Stablecoiny mogą być papierami wartościowymi:

Międzynarodowy organ nadzoru papierów wartościowych Międzynarodowa Organizacja Komisji Papierów Wartościowych (IOSCO) zasugerował, że w niektórych przypadkach stablecoiny są papierami wartościowymi.

W oświadczeniu IOSCO poinformowało opinię publiczną, że 30 października jej zarząd spotkał się, aby – między innymi – omówić kwestię stablecoinów i potencjalne zastosowanie do nich przepisów rynku papierów wartościowych.

Organ regulacyjny zwraca uwagę, że w 2019 r. zbadał liczne stablecoiny i uznaje ich potencjalne korzyści dla uczestników rynku, inwestorów i konsumentów. Ale IOSCO ostrzega również, że stablecoiny stanowią potencjalne ryzyko w obszarach ochrony konsumentów, integralności rynku, przejrzystości, konfliktów interesów, przestępstw finansowych i potencjalnego ryzyka systemowego.

Sieć FinTech regulatora – utworzona w maju zeszłego roku w celu ułatwienia wymiany informacji zwrotnych – przygotowała również ocenę, w jaki sposób standardy regulacji bezpieczeństwa IOSCO mogą mieć zastosowanie do stablecoinów. Ale IOSCO mówi, że szczegółowa wiedza na temat działania danego stablecoina jest wymagana, aby zrozumieć, w jaki sposób można go regulować.

Ashley Alder, prezes zarządu IOSCO, dodał, że stablecoiny mogą mieć cechy typowe dla regulowanych papierów wartościowych. Według niego oznacza to, że w niektórych przypadkach stablecoiny mogą być regulowane jako papiery wartościowe:

Oznacza to, że zasady i standardy IOSCO mogą mieć zastosowanie do stablecoinów w zależności od ich struktury, w tym związanych z ujawnianiem, rejestracją, raportowaniem i odpowiedzialnością za sponsorów i dystrybutorów.

– powiedział Adler.

Zaznaczył także, że stablecoiny o potencjalnym wpływie systemowym niosą poważne ryzyko związane z regulacjami i polityką publiczną. Ze względu na to ryzyko Alder zachęca do współpracy międzynarodowej mającej na celu identyfikację i ograniczanie ryzyka związanego ze stablecoinami, jednocześnie ciesząc się z ich korzyści.

Ważne jest, aby osoby starające się wprowadzić monety stableco, szczególnie propozycje o potencjalnej skali globalnej, otwarcie i konstruktywnie współpracowały ze wszystkimi odpowiednimi organami regulacyjnymi.

– dodał Adler.

• Na giełdach wzrosty:

Miniona doba kończy się dla topowych kryptowalut z pierwszej dziesiątki znacznymi wzrostami. Największy skok należy dziś do Stellara – aż o 18,6%. Znacząco wzrosła również wartość Bitcoina SV – o 8,9%. Za nimi wzrosty notują także: EOS o 5,8%, Litecoin o 3,6%, XRP o 2,3%, Ethereum o 2,2%, Bitcoin Cash o 1,5%, Binance Coin o 1%, Bitcoin o 0,7%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 3.3 mld dolarów i wynosi obecnie 252.7 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 95.8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button