News

#830 Newsy z dnia 06.11.2019

Ze środowych wydarzeń: Hongkong ujawnia nowe regulacje giełd kryptowalut; Novogratz: Prezydent Chin uwiarygodnił kryptowaluty; Binance pomoże Ukrainie stworzyć przepisy dot. kryptowalut; UE prawdopodobnie rozważa własną kryptowalutę; Aktualna sytuacja na giełdach.

Hongkong ujawnia nowe regulacje giełd kryptowalut:

Organ nadzoru finansowego w Hongkongu – Securities and Futures Commission (SFC) – opublikował dziś nowy zestaw przepisów dotyczących giełd Bitcoinów i kryptowalut. Wstępne oświadczenie, zgłoszone przez Reuters, zostało ogłoszone przez dyrektora generalnego Ashleya Aldera podczas lokalnego wydarzenia fintech.

Nowe wymagania określają szczegółowo, w jaki sposób giełdy muszą podchodzić do powiernictwa i zgodności, w szczególności w odniesieniu do zasad Know Your Customer (KYC) i przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Operator platformy powinien spełniać wymagania KYC, które mają zastosowanie do licencjonowanej korporacji. Powinien podjąć wszelkie uzasadnione kroki w celu ustalenia prawdziwej i pełnej tożsamości każdego z jego klientów oraz sytuacji finansowej każdego z nich, doświadczenia inwestycyjnego i celów inwestycyjnych.

– czytamy.

Ponadto giełdy kryptowalut mogą oferować produkty tylko „profesjonalnym inwestorom” i będą musiały składać Komisji miesięczne sprawozdanie. Dodatkowo giełdy muszą mieć niezależnego audytora i zmieniać wyłącznie istniejące produkty lub oferować nowe produkty za zgodą organu nadzoru.

Giełdy nie mogą także zawierać więcej niż 2% wszystkich funduszy w gorących portfelach, a wszystkie aktywa muszą być ubezpieczone na wypadek włamania.

SFC nie będzie akceptować aplikacji licencyjnych platform, które zapewniają wyłącznie bezpośredni rynek peer-to-peer dla transakcji dokonywanych przez inwestorów, którzy zazwyczaj zachowują kontrolę nad własnymi aktywami (niezależnie od tego, czy są one walutami fiducjarnymi, czy wirtualnymi).

Komentując wiadomości, prywatny inwestor Dovey Wan powiedział, że jest to wielka sprawa dla całej branży kryptowalut. Zwraca uwagę, że w szczególności Huobi może już być na drodze do zostania pierwszą licencjonowaną giełdą w Hongkongu.

Novogratz: Prezydent Chin uwiarygodnił kryptowaluty:

Prezydent Chin Xi Jinping uwiarygodnił Blockchain i kryptowaluty, wzywając kraj do przyspieszenia przyjęcia Blockchain, powiedział dyrektor generalny Galaxy Digital, Mike Novogratz. Inwestor wygłosił swoje przemówienie podczas szczytu Reuters Global Investment Outlook 2020 Summit w Nowym Jorku.

Michael Novogratz, założyciel kryptowalutowego banku Galaxy Digital i zapalony zwolennik Bitcoina, uważa, że ogłoszenie chińskiego prezydenta pod koniec października wywołało ostatni wzrost ceny największej kryptowaluty. Zachęcając Chiny do przyjęcia technologii Blockchain w trosce o kraj, Xi „właśnie sprawił, że krypto i Blockchain”, stały się wiarygodne”, stwierdził Novogratz.

24 października Xi wyraził swoje pozytywne stanowisko w sprawie technologii Blockchain na sesji Komitetu Politycznego w sprawie trendów technologii Blockchain. Prezydent podkreślił, że przyjęcie zintegrowanych technologii Blockchain jest kluczem do promowania innowacji technologicznych i transformacji przemysłu.

W następstwie chińska publikacja państwowa People’s Daily wyjaśniła, że pozytywne stanowisko Pekinu w sprawie technologii Blockchain nie powinno być interpretowane jako wsparcie dla kryptowalut, takich jak Bitcoin. Pomimo ostrzeżenia agencji o „spekulacjach”, Chiny wykonały kolejny krok na rzecz kryptowalut w dniu 6 listopada, potwierdzając, że wydobycie Bitcoinów nie będzie niepożądanym przemysłem w tym kraju.

Zwrot nastroju w Chinach nastąpił kilka miesięcy po tym, jak chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform ujawniła swój plan wyeliminowania wydobywania kryptowalut w tym kraju.

Podczas gdy handel kryptowalutami w Chinach jest nadal formalnie zabroniony, Stały Komitet 13. Narodowego Kongresu Ludowego w Chinach uchwalił 26 października nowe „prawo kryptograficzne”, które wejdzie w życie 1 stycznia 2020 r. Nowe przepisy określają nowe standardy dotyczące stosowania kryptografii oraz zarządzania hasłami w kraju i domyślnie odnoszą się do przepisów dotyczących kryptowalut.

Binance pomoże Ukrainie stworzyć przepisy dot. kryptowalut:

Czołowa globalna giełda kryptowalut Binance będzie współpracować z władzami ukraińskimi w celu ustanowienia przepisów dotyczących kryptowalut w tym kraju.

Binance podpisał protokół ustaleń z Ministerstwem Cyfrowej Transformacji Ukrainy, aby wspólnie pracować nad statusem prawnym kryptowalut w tym kraju. Zgodnie z opublikowanym ogłoszeniem ministerstwo, posłowie i spółki handlowe planują sfinalizować odpowiednie projekty ustaw i przedstawić je ukraińskiemu parlamentowi, Radzie Najwyższej, do końca 2019 r.

Dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao (CZ) potwierdził wiadomości na Twitterze, twierdząc, że akcja jest „prawdziwą zmianą od kilku lat temu”. W komunikacie prasowym CZ stwierdził, że legalizacja kryptowalut i przyjęcie postępowych przepisów może odegrać kluczową rolę w pozytywnym wzroście gospodarki, a także przyciągnąć dodatkowe inwestycje.

W ramach porozumienia Ministerstwo i Binance utworzą grupę roboczą zajmującą się strategią wdrożeń Blockchain, a także tworzeniem „nowych wirtualnych aktywów i rynku walut wirtualnych na Ukrainie” – czytamy w komunikacie.

Wicepremier Mychajło Fiodorow podkreślił, że Ukraina w końcu znalazła się w sytuacji, w której władza wykonawcza, ustawodawcza i rynek „doszły do porozumienia co do regulacji ukraińskiego rynku kryptowalut”.

Dzięki temu krokowi zarówno Ukraińcy, jak i globalne firmy kryptowalutowe będą mogły działać na Ukrainie w sposób otwarty i przejrzysty. Ponadto z zadowoleniem przyjmujemy gotowość Binance do udzielenia nam pomocy doradczej, ponieważ doświadczenie jednego z wiodących światowych graczy w tej dziedzinie jest dla nas bardzo przydatne na etapie tworzenia ram prawnych i warunków regulujących rynek.

– stwierdził.

UE prawdopodobnie rozważa własną kryptowalutę:

Projekt dokumentu wydany przez Unię Europejską sugeruje, że Unia powinna rozważyć wydanie własnej waluty cyfrowej. Reuters poinformował, że przedmiotowy projekt – który wciąż podlega zmianom – wzywa państwa członkowskie do opracowania wspólnego podejścia do kryptowalut, prawdopodobnie zakazując jednocześnie projektów wysokiego ryzyka.

Zatwierdzenie projektu w jego obecnej formie, co może się zdarzyć już w przyszłym miesiącu, może mieć daleko idące konsekwencje. Dokładniej, Reuters sugeruje, że takie prawo może przerodzić się w kampanię regulacyjną UE przeciwko kryptowalutom.

Projekt przygotowany przez fińską prezydencję w UE sugeruje również, że Europejski Bank Centralny powinien rozważyć wydanie własnej waluty cyfrowej:

EBC i inne banki centralne UE mogłyby pożytecznie zbadać możliwości, a także wyzwania związane z emisją walut cyfrowych banku centralnego, w tym rozważając konkretne kroki w tym kierunku.

Projekt zostanie omówiony w ten piątek, a perspektywa jego przyjęcia zostanie przedstawiona 5 grudnia.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach po upływie doby obserwujemy mieszane ruchy, z przewagą spadków. Bitcoin notuje spadek o 0,4%, XRP o 0,2%, Litecoin o 0,4% a największy w top 10 Stellar – o 5,4%. Wzrosty natomiast widzimy przy Ethereum – o 0,2% i Bitcoinie Cach – o 2,6%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 1 mld dolarów i wynosi obecnie 251.7 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 83.3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button