News

#839 Newsy z dnia 16.11.2019

Z sobotnich wydarzeń: IRS bierze pod lupę bankomaty i kioski z Bitcoinami; System Rezerwy Federalnej: stablecoiny stanowią ryzyko dla stabilności finansowe; FinCEN: USA będzie ściśle egzekwować przestrzeganie przepisów AML; Aktualna sytuacja na giełdach.

IRS bierze pod lupę bankomaty i kioski z Bitcoinami:

Szef Departamentu Dochodzeń Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych (IRS), John Fort, powiedział, że regulator analizuje potencjalne problemy podatkowe spowodowane przez bankomaty i kioski z Bitcoinami.

Zgodnie z publikacją Bloomberg Law, Fort powiedział, że IRS współpracuje z organami ścigania w celu zbadania nielegalnego wykorzystania nowych technologii, takich jak kryptowaluty.

Patrzymy na te i te, które mogą, ale nie muszą być połączone z kontami bankowymi […] Innymi słowy, jeśli możesz wejść, wpłacić gotówkę i uzyskać Bitcoiny, to oczywiście jesteśmy potencjalnie zainteresowani osobą korzystającą z kiosku i tym, jakie jest źródło jej funduszy, ale także operatorami kiosków.

– stwierdził.

Według radaru Coin ATM Radar w Stanach Zjednoczonych istnieje 4.129 bankomatów Bitcoin, które umożliwiają użytkownikom kupowanie i/lub sprzedaż kryptowalut w zamian za opłatę. Bloomberg twierdzi, że w każdym większym mieście w USA jest jedna taka maszyna. Fort wyjaśnił, że takie usługi muszą być zgodne z zasadami Know Your Customer:

Są zobowiązani do przestrzegania tych samych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz Know Your Customer i uważamy, że niektórzy mają różne poziomy przestrzegania tych przepisów.

– dodał.

Fort wyjaśnił, że problemy związane z opodatkowaniem kryptowalut są coraz większym zagrożeniem, dodając, że przestrzeń kryptowalut ma nieodłączny brak przejrzystości i widoczności, co zwiększa jej prawdopodobieństwo niezgodności. Przyznaje jednak, że do tej pory nie złożono żadnych spraw.

System Rezerwy Federalnej: stablecoiny stanowią ryzyko dla stabilności finansowej:

Stablecoiny mogłyby „uzupełniać” inne systemy płatności i poprawiać warunki dla konsumentów, ale wymagają ciągłych kontroli, mówi System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych. W opublikowanym raporcie o stabilności systemu finansowego Fed podkreśla stablecoiny i ich potencjalny wpływ na USA i nie tylko.

Zamiast odrzucać to zjawisko, urzędnicy przyglądają się potencjalnym przypadkom użycia w przyszłości, ale nalegają, aby każdy stablecoin był zgodny z wymogami regulacyjnymi. 

Innowacje, które wspierają szybsze, tańsze i bardziej integracyjne płatności, mogą uzupełniać istniejące systemy płatności i poprawiać dobrobyt konsumentów, jeśli zostaną odpowiednio zaprojektowane i uregulowane.

– wyjaśnia raport.

W tym samym czasie Fed ostrzega:

Jednak możliwość szybkiego osiągnięcia globalnej skali przez sieć płatności stablecoinów wprowadza ważne wyzwania i zagrożenia związane ze stabilnością finansową, polityką pieniężną, zabezpieczeniami przed praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu oraz ochroną konsumentów i inwestorów.

Bank dodał rzadką oficjalną pochwałę dla kryptowaluty Libra Facebooka, opisując ją jako przykład stablecoina, który „ma potencjał szybkiego osiągnięcia powszechnego przyjęcia”.

„Globalna sieć stablecoinów, jeśli źle zaprojektowana i nieuregulowana, może stanowić zagrożenie dla stabilności finansowej”, stwierdza gdzie indziej.

Raport pojawia się, gdy Fed ma coraz większe zainteresowanie cyfrową walutą. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, bank centralny szuka obecnie dedykowanego kierownika ds. badań w tej dziedzinie, ponieważ Chiny przygotowują się do wprowadzenia cyfrowej waluty wspieranej przez państwo.

FinCEN: USA będzie ściśle egzekwować przestrzeganie przepisów AML:

Dyrektor Agencji walki z przestępstwami finansowymi w USA (FinCEN) Kenneth Blanco powiedział, że przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) będą ściśle egzekwowane w świecie kryptowalut.

Reuters poinformował, iż Blanco jasno powiedział, że firmy kryptowalutowe zajmujące się usługami pieniężnymi będą musiały przestrzegać przepisów AML i udostępniać informacje o swoich klientach.

Przemawiając na konferencji prowadzonej przez Chainalysis, nowojorską firmę zajmującą się analizą Blockchain, Blanco powiedział publiczności, że tak zwana reguła podróży ma również zastosowanie do walut cyfrowych i że rząd oczekuje, że firmy kryptograficzne zastosują się do niej.

To [zasada podróży] ma zastosowanie do CVC [wymienialnych walut wirtualnych] i oczekujemy, że będziesz przestrzegać zasad, kropka. […] Tego właśnie oczekujemy. Będziesz ich przestrzegać. Nie wiem, jaki w tym szok. To nic nowego.

– powiedział.

Zgodnie ze znaną obecnie zasadą podróży wytyczne Grupy Specjalnej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) wymagają od organów regulacyjnych i dostawców usług wirtualnych aktywów gromadzenie i udostępnianie danych osobowych transakcji. Zalecenie narzuca sektorowi kryptowalut takie same standardy, jakie zwykle stosuje sektor bankowy.

Blanco zwrócił również uwagę, że FinCEN prowadzi dochodzenia, które dotyczą zgodności z zasadą podróży od 2014 r., dodając, że jest to najczęściej wymieniane naruszenie wśród firm świadczących usługi pieniężne zajmujących się walutami cyfrowymi.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Sobota na giełdach kończy się wzrostami, które jednak nie są duże. W czołowej dziesiątce Bitcoin w przeciągu doby zwiększył wartość o 0,5%, Ethereum o 2%, XRP o 1,1%, Bitcoin Cash o 0,6%, Litecoin o 1,1% a EOS o 1%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1.6 mld dolarów i wynosi obecnie 234.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 57.8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button