News

#844 Newsy z dnia 21.11.2019

Z czwartkowych wydarzeń: Biura Binance w Szanghaju zamknięte przez władze – rynek reaguje; CEO PayPal posiada Bitcoiny; Korea Płd. skupia się na eliminacji niezarejestrowanych giełd; Wenezuela zmniejsza pokrycie Petro w ropie naftowej; Aktualna sytuacja na giełdach.

Biura Binance w Szanghaju zamknięte przez władze – rynek reaguje:

Powołując się na nienazwane źródła lokalne, The Block twierdzi, że szanghajska policja zamknęła biura wiodącej giełdy kryptowalut Binance po zajęciu jej lokalu. W Szanghaju pracowało podobno 50–100 pracowników giełdy.

Nalot następuje po represjach ze strony rządu ukierunkowanych na działalności związane z kryptowalutami w tym kraju.

Niedawno władze finansowe w Chinach wydały zawiadomienie, polecając osobom fizycznym zgłaszanie firm zajmujących się obrotem aktywami wirtualnymi do głównej siedziby Chińskiego Banku Ludowego w Szanghaju – banku centralnego tego kraju.

Binance nie odpowiedział na pytanie Cointelegraph, czy firma otrzymała to powiadomienie. Założona w Pekinie Huobi powiedziała na zapytanie, że firma jest zaznajomiona z zawiadomieniem, ale go nie otrzymała.

W ramach arbitrażu regulacyjnego Binance otworzył biura na Malcie w 2018 r., gdy naród wyspiarski przyspieszył rozwój projektów regulacyjnych przyjaznym kryptowalutom.

W zeszłym miesiącu pojawiły się pogłoski, że giełda otwiera biura w chińskiej stolicy Pekinu, pomimo zdecydowanej negatywnej postawy kraju wobec kryptowalut. Jednak według prezesa firmy Changpenga Zhao same biura są przestarzałą koncepcją. W tweecie z 19 listopada Zhao powiedział: „Biuro i centrala to stare pojęcia, takie jak SMS i MMS. Czas płynie do przodu…”

Rynki kryptowalut wyraźnie zareagowały na wiadomości, a większość głównych monet odnotowała znaczne straty w przeciągu dnia.

CEO PayPal posiada Bitcoiny:

Dan Schulman, CEO procesora płatności PayPal, ujawnił podczas wywiadu, że rzeczywiście jest właścicielem Bitcoinów.

Fortune poinformowało, że dyrektor generalny PayPal Dan Schulman wstąpił do swoich biur, gdzie omawiał różne tematy, w tym powód wycofania PayPal z Libra Association i czy jest dumnym właścicielem jakichkolwiek kryptowalut.

Schulman wyjaśnił, że PayPal wycofał się z Libra, ponieważ firma postanowiła skupić swoją uwagę gdzie indziej. Według CEO było to kwestia pytania „gdzie chcemy zwrócić naszą uwagę i co chcemy dziś zrobić, aby przyspieszyć naszą misję?”. Dodał:

Wiesz, uważamy, że jeśli skupimy się na własnym planie działania, będziemy w stanie przyspieszyć włączenie finansowe szybciej niż gdybyśmy postawili te wszystkie zasoby przy Libra.

– powiedział.

Schulman dodał, że Libra zacznie iść drogą, której „oglądaniem jego firma jest bardzo zainteresowana”, a gdy Libra zacznie rozwiązywać obecne kwestie, „jeszcze raz przyjrzymy się, gdzie są”.

Na początku października rzecznik PayPal powiedział, że firma oficjalnie opuściła stowarzyszenie, dodając, że nadal popiera aspiracje Libry i nadal oczekuje dialogu na temat sposobów współpracy w przyszłości.

Dyrektor finansowy PayPal John Rainey powiedział w maju, że firma ma zespoły, które pracują nad Blockchain i kryptowalutami, i że chcą uczestniczyć w tej technologii w dowolnej formie w przyszłości.

W wywiadzie dla Fortune Schulman niechętnie podzielił się wszelkimi istotnymi szczegółami na temat tego, nad czym dokładnie pracuje PayPal w tej sferze, chociaż szybko zauważył, że niekoniecznie „konkuruje on z Libra”, dodając:

Uważamy, że technologia Blockchain ma wiele obietnic. Jest to dla nas intrygujące, ale naprawdę musi zrobić coś, czego nie potrafią tradycyjne tory. Większość ludzi uważa, że Blockchain dotyczy wydajności, ale dzisiejszy system jest całkiem wydajny.

Zapytany o to, czy sam posiada kryptowaluty, Schulman odpowiedział krótko i prosto:

Tak, Bitcoin. […] Tylko.

Korea Płd. skupia się na eliminacji niezarejestrowanych giełd: 

Szefowie giełd kryptowalut, którzy nie zarejestrują się w głównym finansowym organie regulacyjnym Korei Południowej, mogą wkrótce spotkać się z karą więzienia.

Podkomisja do spraw parlamentarnych Zgromadzenia Narodowego przyjęła poprawkę prawną do wciąż rozwijanej ustawy O Informacjach dot. Specjalnych Transakcji Finansowych, aby zmusić giełdy aktywów wirtualnych do zarejestrowania się w Komisji Usług Finansowych (FSC). Osoby, które tego nie uczynią, spotkałyby się z karą do pięciu lat więzienia lub grzywną w wysokości do 50 mln won (42.460 dolarów).

Zgodnie z poprawką mającą na celu dostosowanie branży do międzynarodowych wytycznych FATF dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, giełdy kryptowalutowe muszą również posiadać tak zwane wirtualne konta z prawdziwymi nazwiskami – konta podrzędne dla użytkowników na głównym koncie giełdy – aby uniknąć naruszenia przepisów

Według publikacji ustawodawcy opozycyjni wyrazili obawy, że giełdy z anonimowymi kontami wirtualnymi zostaną zmuszone do zamknięcia, co spowoduje dalsze skurczenie krajowej branży kryptowalut.

Na początku 2018 r. FSC zakazała anonimowych kont wirtualnych, w wyniku czego pozostały tylko cztery giełdy z kontami wirtualnymi o rzeczywistych nazwiskach w ramach umów z lokalnymi bankami: Bithumb, Upbit, Corbit i Coinone. W wyniku tych obaw zmiana, jeśli zostanie przyjęta do prawa, ułatwi giełdom zakwalifikowanie się do kont wirtualnych z prawdziwymi nazwiskami. 

Lee Jun-haeng, dyrektor generalny giełdy Gopax, która nie ma jeszcze konta wirtualnego z prawdziwym nazwiskiem, powiedział, że zmiana sprawi, że rynek będzie „zdrowy”, o ile system będzie sprawiedliwy.

W przepisach rozluźnił się również obowiązek certyfikacji systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji giełdy. Komitet zgodził się na przyznanie okresu karencji na ponowne złożenie wniosku w przypadku początkowego niepowodzenia certyfikacji.

Ustawa ostatecznie oznaczałaby, że przemysł związany z kryptografią wyprowadzi się z szarej strefy regulacyjnej i wejdzie do systemu jako regulowane instytucje finansowe, takie jak banki.

Oczekuje się, że będzie to pierwszy krok w rozwoju ochrony konsumentów i stabilnego rynku.

– powiedział Jae-Jin Kim, sekretarz generalny Koreańskiego Stowarzyszenia Blockchain.

Wenezuela zmniejsza pokrycie Petro w ropie naftowej:

Wenezuela planuje wesprzeć swoją krajową kryptowalutę Petro 30 mln baryłek ropy naftowej. Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro ogłosił, że zapasy ropy znajdują się w krajowych zbiornikach magazynowych i są gotowe do natychmiastowej komercjalizacji, aby służyć jako „płynne, fizyczne i materialne pokrycie” dla Petro. Prezydent ogłosił wiadomości w telewizji publicznej, jak podaje Reuters.

Chociaż Maduro nie podał do tej pory żadnych szczegółów na temat tego, jak działałaby sprzedaż zapasów ropy w celu wsparcia Petro, inny raport Reuters zauważył, że rząd Wenezueli początkowo planował wspierać kryptowalutę pięcioma miliardami baryłek ropy.

Według publikacji, gwałtowny spadek ilości wsparcia Petro spowodowany był sankcjami Stanów Zjednoczonych wobec wenezuelskiej państwowej spółki naftowej PDVSA. Firma rzekomo zmniejszyła wydobycie ropy w 2019 r. ze względu na wspomniane sankcje.

Wiadomości pojawiają się w związku z nową falą promocji Petro przez rząd. 17 listopada Maduro ogłosił, że wenezuelscy emeryci i renciści otrzymają świąteczny bonus w Petro. Podobne inicjatywy miały już miejsce wcześniej, kiedy pod koniec listopada 2018 r. Wenezuela automatycznie przekształciła miesięczną premię emerytów w Petro. 

Wprowadzony na rynek w lutym 2018 r. Petro stał się pierwszą na świecie krajową kryptowalutą wspieraną olejem. Moneta została rzekomo zaprojektowana w celu przyciągnięcia inwestycji zagranicznych, a także uniknięcia sankcji ze strony rządu USA.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Jak pisaliśmy wyżej, na rynkach w dniu dzisiejszym dominuje czerwień. Top 10 wygląda następująco: Bitcoin notuje spadek na poziomie 5,9%, Ethereum spadło o 9,8%, XRP o 4,5%, Bitcoin Cash o 9%, Litecoin o 9,4%, EOS o 10,3%, Binance Coin 0 9,2%, Bitcoin SV o 9,1% a Stellar o 5,4%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 15.6 mld dolarów i wynosi obecnie 207.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 75.1 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button