News

#847 #848 Newsy z dni 24 – 25.11.2019

Z ostatnich wydarzeń: Tajlandia zapowiada reformę przepisów dot. kryptowalut; Chińska giełda zamknięta przez władze – aresztowano 10 osób; Tysiące Chińskich firm starało się wyemitować własny token; Bank Centralny Francji chce usprawnienia systemu za pomocą Blockchain; Aktualna sytuacja na giełdach.

Tajlandia zapowiada reformę przepisów dot. kryptowalut:

Ustawodawcy z Tajlandii planują zreformować przepisy dotyczące kryptowalut po wyrażeniu obaw, że kraj ten stał się niekonkurencyjny. Jak poinformował lokalny anglojęzyczny serwis informacyjny Bangkok Post, tajlandzki organ nadzoru, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) chce ponownie rozważyć swoją politykę kryptograficzną w 2020 r.

Powodem, jak mówi, jest słabe wykorzystanie systemu certyfikacji i licencjonowania przez firmy kryptowalutowe. Od czasu wejścia w życie w zeszłym roku tylko pięć firm ukończyło certyfikację, a tylko dwie z nich zostały uruchomione. Teraz pojawiają się poprawki, ale SEC nie podała jeszcze dokładnych szczegółów zmian obecnych praktyk. 

Organ regulacyjny musi być elastyczny, aby stosować zasady i przepisy zgodne z otoczeniem rynkowym. Na przykład przepisy prawne nie powinny być przestarzałe i powinny zaspokajać potrzeby rynku, zwłaszcza w przypadku nowych produktów z zasobami cyfrowymi, oraz powinny być konkurencyjne na rynku globalnym.

– powiedział Ruenvadee Suwanmongkol, sekretarz generalny SEC.

Tajlandia nakłada surowe kary na tych, którzy próbują sprzedawać cyfrowe tokeny bez odpowiedniej zgody SEC. Należą do nich możliwe grzywny w wysokości co najmniej 500.000 bahtów (16.540 dolarów), a także dwuletnie wyroki więzienia.

Chińska giełda zamknięta przez władze – aresztowano 10 osób:

Chińskie władze zamknęły lokalną giełdę kryptowalut BISS i aresztowały 10 osób podejrzanych o udział w jej operacjach.

Lokalne media Sohu poinformowały o działaniach podjętych przez chińskie władze 22 listopada, jednak data, w której miało miejsce to wydarzenie, jest niejasna.

Tego samego dnia, założycielka Blockchainowej firmy inwestycyjnej Primitive Ventures, Dovey Wan, powiedziała na Twitterze, że lokalna społeczność kryptowalutowa wiedziała o wydarzeniu od dwóch tygodni. Wiadomości zostały jednak opublikowane znacznie później. Twierdziła również, że wspomniana giełda z siedzibą w Pekinie jest godna uwagi:

Jest to stosunkowo znana rozwijająca się giełda.

W opublikowanym na blogu poście wymieniono problemy związane z wypłatami użytkowników. Firma potwierdziła również, że chińskie władze wstrzymały działalność:

Według źródeł rynkowych rozumie się, że działalność BISS została wstrzymana w następstwie zapytania chińskich organów regulacyjnych dotyczących usług oferowanych użytkownikom, które mogą nie być zgodne z przepisami dotyczącymi kontroli kapitału w Chinach.

– czytamy.

Firma oświadczyła w ogłoszeniu, że operacje zostały wstrzymane, podczas gdy władze zbadały sprawę w celu ochrony interesów użytkowników. Wreszcie giełda zauważyła również, że zamierza w pełni współpracować z chińskimi organami ścigania.

Tysiące Chińskich firm starało się wyemitować własny token:

Jak twierdzi jeden z wyższych urzędników, dziesiątki tysięcy chińskich firm Blockchain mogło próbować emitować własne kryptowaluty.

Pięć organów finansowych i technologicznych kierowanych przez chiński bank centralny wspólnie opublikowało „Bluebook of Blockchain”, przedstawiając nielegalne i oszukańcze systemy w branży Blockchain.

Około 89 procent firm Blockchain w Chinach – około 25.000 – mogło próbować stworzyć i wydać własne tokeny, a tylko 4.000 jest w pełni skoncentrowanych na aplikacjach Blockchain, Yedong Zhu, prezes wspieranego przez rząd stowarzyszenia non-profit Beijing Blockchain Application Association, powiedział w wywiadzie dla chińskich państwowych mediów CCTV.

Najczęstszy sposób wydawania kryptowalut – ICO – został uznany przez chiński rząd za nielegalny po rozprawie w 2017 r. Nadal jednak pozwala na operacje wydobywania kryptowalut i posiadanie aktywów kryptograficznych w kraju.

Informacje pochodzą z ostatnich działań rządu chińskiego w sprawie zakazanych operacji finansowych związanych z ICO i handlem kryptowalutami. Główne chińskie miasta, takie jak Pekin i Szanghaj, wdrożyły plany inspekcji w celu zamknięcia wszelkich pozostałych giełd kryptograficznych.

Władze posunęły się nawet do zamknięcia wszelkich firm marketingowych promujących firmy kryptograficzne i tych, które podszywały się pod firmy Blockchain w celu uruchomienia ICO.

Według raportu ponad połowa z 28.000 firm Blockchain ma siedzibę w prowincji Guangdong w południowych Chinach, obok Chińskiej Doliny Krzemowej Shenzhen, podczas gdy reszta generalnie prowadzi swoją działalność z Pekinu i Szanghaju.

Musimy upewnić się, że firmy Blockchain, które nielegalnie zbierają fundusze i popełniają oszustwa finansowe, nie są objęte rządowymi programami wsparcia Blockchain.

– powiedział Zhu.

Bank Centralny Francji chce usprawnienia systemu za pomocą Blockchain:

Pierwszy zastępca prezesa francuskiego banku centralnego wezwał do utworzenia systemów rozliczeń i płatności opartych na DLT w Europie.

Przemawiając na dorocznej konferencji AFME na temat technologii i innowacji rynków kapitałowych, Denis Beau, pierwszy zastępca gubernatora Banque de France, zajął się kwestią ram politycznych, które potencjalnie mogłyby pomóc we wprowadzeniu innowacji i wzrostu na europejskie rynki kapitałowe.

Beau zasugerował, że wdrożenie rozwiązań opartych na Blockchain może mieć wpływ na sektor finansowy,

Tokenizacja aktywów finansowych w połączeniu z uciekaniem się do rozwiązań opartych na Blockchain i szerzej technologii Distributed Ledger Technologies do przechowywania i przekazywania tych aktywów może pomóc w zaspokojeniu potrzeb rynku.

– stwierdził.

Beau wyjaśnił ponadto, że DLT może ułatwić procesy brutto i dostawa vs płatność, rozliczeń wielowalutowych, oraz odporności i odbudowy po incydentach operacyjnych.

Urzędnik zaproponował, aby Eurosystem otworzył się na eksperymenty z technologiami w celu poprawy warunków, w jakich bank centralny udostępnia pieniądze jako aktywa rozliczeniowe.

My, w Banque de France, jesteśmy zatem dość otwarci na eksperymenty w tym kierunku, wraz z EBC i innymi bankami centralnymi Eurosystemu, w szczególności w odniesieniu do hurtowej waluty cyfrowej banku centralnego.

– powiedział.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach obserwujemy obecnie mieszane nastroje. Wzrost notuje Bitcoin – o 0,8%, Ethreeum – o 1%, Bitcoin Cash – o 0,7% czy Litecoin – o 1,5%. Spadki natomiast spotkały XRP, Binance Coina i Stellar, kolejno o 3,3%, 1% i 0,4%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 0.6 mld dolarów i wynosi obecnie 196.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 125.2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button