#857 Newsy z dnia 04.12.2019
Ze środowych wydarzeń: Kazachstan nie chce opodatkować miningu kryptowalut; Hakerzy z Korei Płn. cały czas aktywni; Bank Japonii: W kraju nie ma popytu na CBDC; SEC zmienia szefa Cyber Unit; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Kazachstan nie chce opodatkować miningu kryptowalut:
Kazachstańscy ustawodawcy nie będą opodatkowywać wydobywania kryptowalut, dopóki wydobywane krypto nie zostanie wymienione na pieniądze fiducjarne. Według analityka legislacyjnego w lokalnym stowarzyszeniu Blockchain wydobywanie kryptowalut nie będzie traktowane jako działalność przedsiębiorcza, a raczej jako „czysto technologiczny postęp”, jak podaje lokalna publikacja biznesowa Kursiv.
Madi Saken, analityk legislacyjny w Narodowym Stowarzyszeniu Rozwoju Blockchain i Przemysłu Centrów Danych Republiki Kazachstanu, podobno ogłosił wiadomości na lokalnej imprezie „Blockchain Day”.
Według publikacji ustawodawcy w Kazachstanie sfinalizowali projekt ustawy o opodatkowaniu kryptowalut. Projekt ustawy jest obecnie rozpatrywany przez administrację prezydencką. Ustawa zostanie podobno wysłana do Mazhilis, niższej izby dwuizbowego parlamentu Kazachstanu, w grudniu 2019 r.
Proponowane prawo ustanowi status prawny wydobycia kryptograficznego, a także zasady jego opodatkowania. Według Saken aktywa cyfrowe i krypto nie będą uważane za podlegające opodatkowaniu, ponieważ zobowiązania podatkowe dotyczą tylko dochodów uzyskanych z „prawdziwych pieniędzy”. W związku z tym podatki będą obowiązywać tylko wtedy, gdy kryptowaluta zostanie wymieniona na pieniądze fiducjarne.
Zobowiązania podatkowe powstają tylko wtedy, gdy dochód jest w postaci prawdziwych pieniędzy, a konkretnie, gdy kryptowaluta jest wymieniana na prawdziwe pieniądze, co oznacza, że jest sprzedawana na giełdzie. Wówczas dochód w postaci klasycznych pieniędzy będzie podlegał opodatkowaniu.
– mówi Saken.
Jednak wydobycie kryptograficzne nadal będzie uważane za działalność przedsiębiorczą w przypadkach, gdy podmioty oferują usługi w zakresie korzystania ze swojego sprzętu do wydobywania kryptograficznego, jak podał zarząd. Raport zauważa, że farmy górnicze byłyby opodatkowane analogicznie do typowych centrów danych.
Do tej pory rząd Kazachstanu zajął pozytywne stanowisko w sprawie kryptowalut i Blockchain. W 2018 r. Gubernator głównego centrum finansowego Kazachstanu, Astana International Financial Center (AIFC), twierdził, że innowacje w zakresie kryptowalut i Blockchain będą wspierane pomimo potrzeby regulowania kryptowalut. W maju 2019 r. AIFC nawiązało współpracę z gigantem technologicznym Blockchain Bitfury, aby współpracować przy aplikacjach Blockchain w wielu branżach.
• Hakerzy z Korei Płn. cały czas aktywni:
Badacze bezpieczeństwa odkryli nowe złośliwe oprogramowanie na macOS związane z kryptowalutami, które uważa się za produkt hakerów z Korei Północnej: Lazarus Group.
Zgodnie z publikacją poświęconej technologii – Bleeping Computer – badacz szkodliwego oprogramowania, Dinesh Devadoss, napotkał złośliwe oprogramowanie na stronie o nazwie „unioncrypto.vip”, która reklamowała „platformę handlu inteligentną kryptowalutą”. Witryna nie podawała żadnych linków do pobrania, ale hostowała pakiet złośliwego oprogramowania pod nazwą „UnionCryptoTrader”.
Według naukowców szkodliwe oprogramowanie może pobrać dane ze zdalnej lokalizacji i uruchomić je w pamięci, co nie jest powszechne w systemie macOS, za to jest typowe przy systemie Windows. Funkcja ta utrudnia wykrycie złośliwego oprogramowania i przeprowadzenie analizy kryminalistycznej. Według VirusTotal – usługi online służącej do analizy i wykrywania wirusów i złośliwego oprogramowania – do tej pory tylko 10 silników antywirusowych oznaczyło je jako złośliwe.
Po przeprowadzeniu analizy nowo wykrytego złośliwego oprogramowania, badacz bezpieczeństwa Patrick Wardle stwierdził „wyraźne pokrywanie się” ze złośliwym oprogramowaniem wykrytym przez MalwareHunterTeam w połowie października, które rzekomo prowadziło do grupy Lazarus. Naukowcy wykryli wówczas, że Lazarus stworzył kolejne szkodliwe oprogramowanie atakujące Apple Mac, które podszywa się pod fałszywą firmą kryptowalutową.
W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele wiadomości na temat wydarzeń związanych z Koreą Północną. Pod koniec listopada prokuratorzy Stanów Zjednoczonych ogłosili aresztowanie Virgila Griffitha, który udał się do Korei Północnej, aby przedstawić prezentację na temat korzystania z technologii kryptowalut i Blockchain w celu obejścia sankcji.
Po aresztowaniu Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, zadeklarował solidarność z Virgilem Griffithem, popierając petycję o uwolnienie programisty Blockchain.
• Bank Japonii: W kraju nie ma popytu na CBDC:
Gubernator Banku Japonii (BOJ) Haruhiko Kuroda powiedział, że w tym kraju nie ma publicznego popytu na cyfrową walutę banku centralnego (CBDC).
Podczas swojego przemówienia na sympozjum z okazji 35-lecia Centrum Systemów Informacyjnych Przemysłu Finansowego Kuroda poruszył wyzwania związane z prywatnymi globalnymi stablecoinami i CBDC. Doszedł do wniosku, że obecnie nie ma powodu, aby wydawać CBDC w Japonii:
W Japonii ilość pozostających do spłaty środków pieniężnych wciąż rośnie i nie wydaje się, że istnieje obecnie zapotrzebowanie na CBDC ze strony społeczeństwa. Niemniej jednak Bank Japonii prowadzi badania techniczne i prawne w tej sprawie, aby być gotowym na wypadek, gdyby w przyszłości pojawiła się potrzeba CBDC 13. Bank musi także zbadać wpływ CBDC na pośrednictwo finansowe.
– powiedział.
Chociaż prezes banku centralnego nie widzi obecnie powodu do emisji własnej waluty cyfrowej, przyznaje, że „w jenie japońskim istnieje wiele różnych prywatnych pieniędzy cyfrowych”. Bank zachęca do korzystania z takich prywatnych walut cyfrowych i ich rozwoju, mając na celu zbliżenie ich funkcji do tego, co jest oczekiwane od CBDC.
Jedną ze strategii przyjętych przez bank w celu promowania takich systemów jest zwiększenie liczby użytkowników płatności bezgotówkowych i zapewnienie interoperacyjności między wieloma dostawcami usług płatniczych. W październiku instytucja wprowadziła program nagród punktowych dla klientów korzystających z płatności bezgotówkowych w celu poprawy wydajności odpowiednich firm.
Mimo to, jeśli chodzi o globalne stablecoiny, takie jak Libra, Kuroda powiedział, że bank podejmie bardziej ostrożne podejście.
Globalne stablecoiny (GSC), takie jak Libra, mogą oferować wygodne usługi płatnicze wielu użytkownikom, pod warunkiem zapewnienia pewności prawnej i stabilności technicznej. Jednak użytkownicy nie mogą stale doceniać korzyści GSC, chyba że odpowiednio rozwiązane zostaną różne wyzwania i ryzyka związane z praniem pieniędzy, bezpieczeństwem cybernetycznym, ochroną danych oraz ochroną konsumentów i inwestorów.
– stwierdził.
Kuroda powiedział również, że żaden SGR nie powinien rozpocząć działalności, dopóki nie zostaną rozwiązane wyzwania i ryzyka prawne, regulacyjne i nadzorcze. Zauważył, że organy na całym świecie muszą współpracować i utrzymywać stabilność finansową dzięki swobodnej mobilności kapitału w świecie ze stablecoinami.
• SEC zmienia szefa Cyber Unit:
Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wyznaczyła nowego szefa swojego oddziału cybernetycznego.
Kristina Littman, która przejęła stanowisko Roberta A. Cohena, zostanie nowym szefem dywizji Cyber Unit, zgodnie z opublikowanym komunikatem SEC.
Dołączając do SEC jako adwokat pracowniczy w 2010 r., Littman wspinała się po szczeblach, aby zostać starszym doradcą przewodniczącego SEC, Jay’a Claytona, latem 2017 r. W tej roli doradzała Claytonowi w kwestiach regulacyjnych i politycznych dotyczących kryptowalut i aktywów cyfrowych, a także spraw międzynarodowych, handlu i rynków.
Innowacyjne myślenie i bogate doświadczenie Kristy w Komisji uczyniły ją nieocenionym doradcą i, co najważniejsze, niestrudzonym obrońcą amerykańskich inwestorów. Będzie doskonałym liderem jednostki cybernetycznej, która będzie kontynuować pracę w tym krytycznym i ciągle rozwijającym się obszarze.
– powiedział Clayton.
Cyber Unit został założony w 2017 r. jako sposób na rozwiązanie problemów związanych z cyberbezpieczeństwem i ochronę inwestorów przed nieuczciwymi członkami rozwijającego się przemysłu kryptowalut i Blockchain.
Pod przywództwem Roberta Cohena jednostka prowadziła działania przeciwko ICO, które agencja uznała za nieuczciwe. Littman odziedziczy znaczące toczące się procesy, w tym przeciwko Kik Interactive za rzekome zaangażowanie w niezarejestrowaną ofertę papierów wartościowych o wartości 100 milionów dolarów. Telegram walczy również o podobną sprawę wniesioną przez SEC, dotyczącą tokena gram.
Cohen opuścił SEC dla stanowiska partnera w kancelarii prawnej Davis Polk & Wardwell LLP – firmie, która reprezentowała firmy kryptograficzne, w tym Coinbase, a także główne instytucje finansowe.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Giełdy w stosunku do ostatniej doby wykazują niewielkie zmiany. Patrząc na czołowe kryptowaluty, Wzrost notuje Bitcoin, Ethereum i Binance Coin, kolejno o 1,1%, 0,2% i 0,6%. Spadek notuje XRP – o 1,2%, Bitcoin Cash – o 0,6% oraz Litecoin – o 0,8%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 0.9 mld dolarów i wynosi obecnie 201.7 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 65 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.