News

#858 Newsy z dnia 05.12.2019

Z czwartkowych wydarzeń: Francja planuje uruchomienie pilotażu CBDC już w nowym roku; FSOC: Regulacja stablecoinów może wpłynąć na gospodarkę; Kanadyjska kopalnia składa wniosek o ogłoszenie bankructwa; CEO Circle rezygnuje ze stanowiska; Aktualna sytuacja na giełdach.

Francja planuje uruchomienie pilotażu CBDC już w nowym roku:

Centralny bank Francji planuje uruchomić pilotaż cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) dla instytucji finansowych w 2020 r. François Villeroy de Galhau, prezes Banku Francji, ogłosił, że bank rozpocznie testowanie cyfrowego projektu euro do końca pierwszego kwartału 2020 r., jak donosi francuska publikacja finansowa Les Echos.

Bank Francji potwierdził wiadomości na Twitterze, zauważając, że ogłoszone zostały na konferencji współorganizowanej przez dwóch głównych francuskich organów nadzoru finansowego, francuski organ nadzoru ostrożnościowego, restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji oraz Autorité des marchés financiers.

Według publikacji pilotaż cyfrowego euro będzie skierowany wyłącznie do podmiotów z sektora prywatnego i nie będzie obejmował płatności detalicznych dokonywanych przez osoby fizyczne. Villeroy zauważył, że cyfrowa waluta dla klientów detalicznych „będzie podmiotem szczególnej czujności”.

Jak donosi Les Echos, inicjatywa ma na celu zwiększenie wydajności francuskiego systemu finansowego, przy jednoczesnym zapewnieniu zaufania do waluty. Co więcej, projekt ma na celu potwierdzenie suwerenności Francji w stosunku do inicjatyw związanych z prywatnymi walutami cyfrowymi, takimi jak stablecoin Libra Facebooka, powiedział Villeroy.

Stanowisko Villeroya jest zgodne z wcześniejszymi oświadczeniami francuskiego ministra finansów Bruno Le Maire, który argumentował, że organy regulacyjne nie mogą zezwolić na wprowadzenie Libry na ziemiach europejskich z powodu obaw o suwerenność monetarną. Według niektórych doniesień Francja prowadziła walkę z Librą wraz z Niemcami, Włochami, Hiszpanią i Holandią.

Według tweetu Banku Francji jego prezes podkreślił, że Francja powinna stać się pierwszym krajem na świecie, który wyda CBDC i zapewni wzorowy model innym jurysdykcjom.

Widzę zainteresowanie szybkim przyspieszeniem emisji co najmniej jednej waluty cyfrowej banku centralnego, aby być wiodącym emitentem na świecie i czerpać korzyści związane z zapewnieniem wzorowej waluty cyfrowej banku centralnego.

– stwierdził.

FSOC: Regulacja stablecoinów może wpłynąć na gospodarkę:

Panel wyższych organów nadzoru finansowego w Stanach Zjednoczonych ostrzegł opinię publiczną o domniemanym ryzyku związanym ze stablecoinami i kryptowalutami. Raport wydany przez Radę Nadzoru Stabilności Finansowej (FSOC) podkreślił potencjalne problemy wynikające z szerszego uznania stablecoinów.

FSOC utworzono w 2008 r. w celu zwalczania zagrożeń dla sektora finansowego po kryzysie finansowym. Panelem kieruje Sekretarz Skarbu Stanów Zjednoczonych, Steven Mnuchin. Członkami głosującymi są Jay Clayton, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), a także Heath Tarbert, który niedawno objął stanowisko przewodniczącego Commodity Futures Trading Commission (CFTC).

W swoim rocznym raporcie za 2019 r. organy nadzoru stwierdziły: 

Jeśli stablecoin zostanie powszechnie przyjęty jako środek płatniczy lub środek tezauryzacji, zakłócenia systemu stablecoinów mogą mieć wpływ na całą gospodarkę. Organy nadzoru finansowego powinny dokonać przeglądu istniejących i planowanych uzgodnień dotyczących aktywów cyfrowych i związanego z nimi ryzyka.

FSOC w swoim raporcie dodatkowo wymienił Bitcoina i inne kryptowaluty. Rada wydawała się, że nie być w stanie wyciągnąć konkretnych wniosków na temat tego zjawiska, uznając, że dane handlowe były „rzadkie i mogą być niemiarodajne”.

Panel wyraził także wątpliwości co do technologii DLT – sysnonimu dla projektów walut cyfrowych związanych z Blockchain.

Ostateczny sukces technologii, w tym aplikacji w sektorze finansowym, nie jest jeszcze pewny. Niektóre wczesne wysiłki nie przyniosły oczekiwanego wzrostu wydajności i innych obiecanych korzyści, w wyniku czego zostały zmniejszone, zmienione lub porzucone.

stwierdził raport.

Kanadyjska kopalnia składa wniosek o ogłoszenie bankructwa:

Great North Data, kanadyjska firma wydobywająca kryptowaluty, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości, rzekomo z powodu niewypłacalności.

Jak poinformowała Canadian Broadcasting Corporation, Great North Data – która zarządzała kopalniami kryptowalut w Labrador City i Happy Valley-Goose Bay – złożyła dokumenty upadłościowe pod koniec listopada, wykazując 10 mln dolarów zobowiązań, mając jednocześnie 3.5 mln dolarów aktywów.

Great North Data jest również wina 238,080 dolarów korporacyjnej firmie inwestycyjnej Newfoundland and Labrador Government, która zapewniła budowę, grunty, maszyny i wyposażenie. Agencja Atlantic Canada Opportunities jest podobno niezabezpieczonym wierzycielem 213.868 dolarów i sfinansowała spółkę w wysokości 376.637 dolarów w 2015 r. w formie bezwarunkowo zwrotnego wkładu.

Branża staje się coraz trudniejsza dla górników. Inne firmy, takie jak była firma z pierwszej piątki krypto-kopalni, Giga Watt, zamknęła działalność w styczniu, twierdząc, że „była niewypłacalna i nie mogła spłacić swoich długów w odpowiednim czasie”.

W październiku BCause Mining, operacja wydobywania Bitcoinów w Virginia Beach w Stanach Zjednoczonych, otrzymała nakaz likwidacji aktywów, zamknięcia działalności i zwolnienia 27 pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze godzin, zgodnie z dokumentami upadłościowymi złożonymi na początku tego roku.

CEO Circle rezygnuje ze stanowiska:

Circle, firma zajmująca się płatnościami, na początku 2020 roku obsadzi nową osobę na stanowisko CEO, po tym jak jeden z jego pierwotnych współzałożycieli zrezygnował z posady. Według doniesień CoinDesk, współzałożyciel i co-CEO Sean Neville obejmie stanowisko w zarządzie spółki już w styczniu.

Neville uruchomił Circle z Jeremym Allaire w 2013 r. i przewodniczył jego metamorfozie w kolejnych latach, w tym przestawieniu się na Bitcoiny i przejęciu w ubiegłym roku giełdy kryptowalut Poloniex. Dodatkowo będzie kontynuował swoją działalność w Centre, projekcie między Circle a giełdą kryptowalut Coinbase, która wyprodukowała natywnego stablecoina firmy, USD Coin (USDC).

Spodziewam się również, że będę napędzać misję poprzez CENTER i inne nowe ścieżki uzupełniające, które przemierzają wartościowe wyzwania w zakresie infrastruktury, polityki regulacyjnej, ekonomii i projektowania produktów.

– mówi.

Neville jeszcze nie potwierdził przeniesienia oraz nie zaktualizował swoich danych osobowych w portalach takich jak LinkedIn, aby uwzględnić wszelkie zmiany.

Aktualna sytuacja na giełdach: 

Miniona doba na giełdach wykazała wyraźną przewagę czerwieni. Bitcoin razem z Ethereum i XRP notują spadek o 1,1%, Bitcoin Cash o 0,5%, Litecoin o 2,2% a EOS o 0,2%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 2.2 mld dolarów i wynosi obecnie 199.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 65.5 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button