#862 #863 Newsy z dni 08 – 09.12.2019
Z ostatnich wydarzeń: Chiny przygotowują się do testu CBDC; Bakkt wprowadza pierwsze regulowane opcje BTC; Korea Płd. planuje opodatkowanie krypto transakcji; Litwa wyemituje cyfrową monetę kolekcjonerską; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Chiny przygotowują się do testu CBDC:
Według nowych doniesień Chiny w końcu planują przeprowadzić pierwszy rzeczywisty test cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Według lokalnego punktu informacyjnego Caijing, pierwszy pilotaż CBDC jest skierowany do miasta Shenzhen przed końcem 2019 r., i być może będzie obejmować będzie również miasto Suzhou.
Pod auspicjami chińskiego banku centralnego Ludowy Bank Chin (PBoC), cztery duże banki i główni uczestnicy gospodarki, tacy jak China Telecom, przetestują płatności w walucie cyfrowej.
Jednym z kroków będzie racjonalny wybór pilotażowego obszaru weryfikacji, scenariusza i zakresu usług oraz stałe promowanie wprowadzenia i stosowania cyfrowej formy waluty fiducjarnej. W porównaniu z poprzednim pilotażem tym razem legalny pilotaż cyfrowej waluty banku centralnego wyjdzie z systemu banku centralnego i wejdzie w rzeczywiste scenariusze usług, takie jak transport, edukacja i leczenie, docierając do użytkowników C oraz generujących częste aplikacje.
– czytamy w artykule.
W Shenzhen PBoC zachęca do tego, co określa jako „wyścig koni” – każdy bank będzie inaczej zarządzał cyfrową walutą, konkurując ze sobą, aby zabezpieczyć szersze przyjęcie swojego modelu w przyszłości. Dodał, że inne lokalizacje mogą zostać uwzględnione w testach, ale dokładne szczegóły pozostają nieokreślone.
Debiut sprawi, że PBoC będzie pierwszym na świecie bankiem centralnym, który wyemituje cyfrową walutę.
• Bakkt wprowadza pierwsze regulowane opcje BTC:
Platforma cyfrowych aktywów Intercontinental Exchange (ICE), Bakkt, wprowadziła w Stanach Zjednoczonych pierwsze regulowane Bitcoinowe opcje i rozliczane w gotówce kontrakty futures.
Zgodnie opublikowanym dziś ogłoszeniem, Bakkt wykorzystuje teraz fizycznie rozliczone Bitcoinowe kontrakty jako punkt odniesienia do tworzenia komplementarnych produktów.
Rozpoczynając od fizycznie dostarczanych comiesięcznych Bitcoinowych kontraktów terminowych Bakkt, mamy umowę wzorcową, która stanowi podstawę do opracowania uzupełniających się produktów w oparciu o potrzeby naszych klientów.
– czytamy w poście.
Dwa nowe produkty to opcje miesięczne Bakkt Bitcoin (USD) i kontrakty terminowe Bakkt Bitcoin (USD). Zgodnie z postem, miesięczny produkt opcji Bakkt jest pierwszym regulowanym kontraktem futures na Bitcoiny regulowanym przez amerykańską komisję CFTC.
Produkt futures rozliczany w gotówce to nowy kontrakt, który początkowo będzie dostępny na zatwierdzonej giełdzie ICE Futures Singapore w Singapurze. Umowa opiera się na cenie rozliczenia wzorcowego miesięcznego przyszłego kontraktu Bitcoin Bakkt i zapewnia opcję dla uczestników, którzy nie są w stanie handlować naszym fizycznie dostarczonym kontraktem, czytamy w blogu.
• Korea Płd. planuje opodatkowanie krypto transakcji:
Rząd Korei Południowej planuje opodatkować zyski kapitałowe z transakcji kryptowalutowych. Publikacja The Korea Times ujawnia, że do pierwszej połowy 2020 r. Ministerstwo Gospodarki i Finansów opracuje zmieniony projekt ustawy w celu wprowadzenia tego środka.
Równolegle koreańskie Zgromadzenie Narodowe jest w trakcie opracowywania powiązanego projektu, którego celem jest zwiększenie przejrzystości w handlu kryptowalutami. Jeśli zostaną uchwalone, nowe przepisy wejdą w życie rok po sesji plenarnej Zgromadzenia.
Podczas gdy rządowy projekt ustawy będzie podobno realizowany niezależnie od powiązanych przepisów, Korea Times zauważa, że bardziej klarowna definicja kryptowalut i aktywów cyfrowych będzie wymagana w celu zapewnienia jasności dla interwencji rządu.
Należy wyjaśnić między innymi kwestię, czy zyski związane z kryptografią należy uznać za podobne do zysków w obrocie akcjami lub transakcjach na rynku nieruchomości.
Aby wdrożyć swoje plany podatkowe, rząd może zatem potrzebować dostępu do rejestrów handlowych na giełdach kryptowalut – praktyka ta jest już stosowana w krajach takich jak Stany Zjednoczone.
Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, proponowana przez Koreę Południową ustawa o zgłaszaniu i wykorzystywaniu niektórych informacji o transakcjach finansowych będzie, jeśli zostanie przyjęta, stanowić, że banki muszą wydawać giełdom kryptograficznym konta z prawdziwymi danymi. Zapewni to, że giełdy kryptograficzne będą zgodne z tymi samymi standardami Know Your Customer i Anti-Money Laundering jak tradycyjne instytucje finansowe.
Ten krok w kierunku objęcia giełd kryptowalut bezpośrednim nadzorem krajowego organu nadzorczego, Financial Services Commission, obejmie także wprowadzenie systemu licencjonowania giełd kryptowalut, zgodnie z zaleceniami grupy zadaniowej ds. Działań Finansowych (FATF).
• Litwa wyemituje cyfrową monetę kolekcjonerską:
Zgodnie z opublikowanym komunikatem prasowym, Bank Litwy ogłosił, że wyda cyfrową kolekcjonerską monetę opartą na Blockchain wiosną 2020 r.
Moneta poświęcona jest Aktowi Niepodległości Litwy 16 lutego 1918 r. i jej 20 sygnatariuszom. Na cześć roku, w którym ustawa została wydana, moneta będzie miała nominał 19,18 euro, a jej wielkość i forma będą przypominały kartę kredytową. Członek zarządu Banku Litwy Marius Jurgilas powiedział, że wybrali ten temat ze względu na znaczącą rolę, jaką Akt odegrał w historii Litwy.
Technologia Blockchain będzie warstwą obejmującą 24.000 tokenów, które instytucja planuje udostępnić publicznie, z których każdy zawiera jednego z 20 sygnatariuszy ustawy. Monety zostaną podzielone na sześć kategorii w zależności od obszaru działania sygnatariuszy, przy 4.000 w każdej kategorii.
Przy każdym zakupie kolekcjoner otrzymuje sześć losowo wybranych monet. Gdy kupujący będzie w posiadaniu jednej monety z każdej kategorii, będzie mógł odebrać fizyczną srebrną monetę. Tokeny będą dostępne do zakupu w sklepie internetowym banku centralnego.
Bank ma nadzieję, że inicjatywa zaangażuje młodsze pokolenie w zbieranie monet i mówi, że aby odwołać się do młodszej publiczności, proces zakupu obejmie również nieokreślone „elementy gry”.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Rynki wykazują obecnie wyraźne spadki znacznej większości największych kryptowalut. Bitcoin notuje spadek o 1,1%, Ethereum o 1,9%, XRP o 1,8%, Bitcoin Cash o 2,3%, Litecoin o 2,1% a EOS o 2,6%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 2.7 mld dolarów i wynosi obecnie 202.9 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 56.4 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com.
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.