News

#887 Newsy z dnia 01.01.2020

Ze środowych wydarzeń: Rozszerzenie do Chrome wykrada dane użytkowników kryptowalut; Chiny wprowadzają nowe przepisy przygotowując się do emisji CBDC; Aktualna sytuacja na giełdach.

Rozszerzenie do Chrome wykrada dane użytkowników kryptowalut:

Portfel Ethereum znany jako „Shitcoin Wallet” według doniesień wstrzykuje złośliwy kod javascript z otwartych okien przeglądarki w celu kradzieży danych jego użytkowników. Ekspert ds. cyberbezpieczeństwa i ochrony przed phishingiem Harry Denley ostrzegł przed potencjalnym zagrożeniem w tweecie:

https://twitter.com/sniko_/status/1211841389299982336

źródło: Twitter

Zgodnie z tweetem Denleya oprogramowanie do portfela kryptograficznego przeglądarki Chrome, Shitcoin Wallet, obiera za cel Binance, MyEtherWallet i inne znane witryny zawierające hasła użytkowników i klucze prywatne do kryptowalut.

Rozszerzenie Shitcoin Wallet Chrome – ExtensionID: ckkgmccefffnbbalkmbbgebbojjogffn – działa poprzez pobranie wielu plików javascript z serwera zdalnego. Następnie kod wyszukuje otwarte okna przeglądarki zawierające strony giełd i narzędzia sieciowe Ethereum.

Kod próbuje dobrać się do danych wprowadzonych do tych okien. Gdy to zrobi, informacje są wysyłane do zdalnego serwera o nazwie „erc20wallet.tk”, który jest adresem domeny najwyższego poziomu należącym do Tokelau, grupy wysp Południowego Pacyfiku, które są częścią terytorium Nowej Zelandii.

Chiny wprowadzają nowe przepisy przygotowując się do emisji CBDC:

Chiny formalnie wdrożyły przepisy regulujące zarządzanie hasłami kryptograficznymi w ramach planów przedpremierowych dotyczących cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Jak informuje dziś anglojęzyczny serwis informacyjny China Money Network, najnowsze przepisy stały się prawnie wiążące po ich ujawnieniu w październiku ubiegłego roku.

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, Stały Komitet 13. Narodowego Kongresu Ludowego w Chinach uchwalił ustawę o kryptografii w dniu 26 października. Dzieli ona hasła na trzy odrębne kategorie – hasła, hasła wspólne oraz hasła komercyjne i ma na celu ułatwienie przejścia Chin na technologię Blockchain:

Aby zapobiec manipulowaniu danymi, należy chronić każde dane hasłem. Rozwój technologii Blockchain nie może być oddzielony od postępu technologii kryptograficznej.

– pisze China Money Network, odwołując się do raportu japońskiego magazynu medialnego Japan Economic News.

Chiny nie wyznaczyły jeszcze oficjalnej daty premiery swojego CBDC, które będzie pierwszą wspieraną przez państwo kryptowalutą na scenie światowej. Pod koniec ubiegłego roku Ludowy Bank Chin (PBoC) potwierdził, że rozpocznie testowanie waluty na żywo w wybranych bankach przed rozpoczęciem 2020 r.

Nagła publiczna pochwała Pekinu dla Blockchain wywołała sporą falę entuzjazmu, która odbiła się na rynkach kryptowalut. Bitcoin wzrósł, podczas gdy chińskie altcoiny osiągnęły znaczny wzrost w krótkim okresie.

Jednocześnie kontrolowane przez państwo media podkreśliły, że poparcie nie jest równoznaczne z łagodzeniem przez władze ścisłego zakazu handlu kryptowalutami obowiązującego od września 2017 r.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Nowy rok na giełdach rozpoczyna się niewielkimi zmianami. Bitcoin notuje wzrost o 0,1%, Ethereum o 1%, XRP o 1,1%. Spadki natomiast notują Bitcoin Cash i Binance Coin, kolejno 0,2% i 0,5%.

Kapitalizacja całego rynku nadal wynosi 192.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 62.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button