News

#888 Newsy z dnia 02.01.2020

Z czwartkowych wydarzeń: Bitcoin najlepszym aktywem roku 2019; Zapowiedź pierwszego regulowanego krypto banku w Wielkiej Brytanii; Inwestor traci 16.000 dolarów dzięki rozszerzeniu do przeglądarki; Aktualna sytuacja na giełdach.

Bitcoin najlepszym aktywem roku 2019:

W większości raportów podsumowujących rok 2019 Bitcoin nie był brany pod uwagę, a dodatkowo w dalszym ciągu opinia publiczna ma raczej negatywne zdanie na jego temat. Jednak pomimo tego Bitcoin został najbardziej opłacalnym aktywem minionego roku.

Będąc bardziej konkretnym największa kryptowaluta w roku 2019 zwiększyła wartość o ponad 90%. Dla porównania w czołówce tradycyjnych aktywów, zgodnie z danymi udostępnionymi przez Reuters, najwięcej zyskał pallad – 57%, dalej ropa naftowa – 35,8% i nikiel – 34,1%.

Innym zarzutem dla Bitcoina ma być jego wysoka zmienność. Ubiegły rok pokazał jednak, że argument ten staje się coraz mniej aktualny. Patrząc na dane Skew Trading, Bitcoin notował ruchy zarówno dodatnie, jak i ujemne na poziomie mniejszym od 1% przez 150 tego roku:

źródło: Twitter

Czynnik ten był również odpowiedzialny za postrzeganie Bitcoina w mediach. W pewnym momencie uchodził on za bezpieczną przystań na miarę cyfrowego złota, jednak po niedługim czasie został aktywem o wyłącznie charakterze spekulacyjnym.

W zeszłym roku byliśmy również świadkami rozrostu fundamentów rynku. Pod koniec roku liczba bitomatów przekroczyła 6.000 sztuk na całym świecie, a liczba aktywnych adresów w sieci Bitcoina wzrosła o 7%.

Zapowiedź pierwszego regulowanego krypto banku w Wielkiej Brytanii:

Mark Hipperson, który przez ponad dekadę był szefem ds. technologii w grupie Barclays, a także współzałożyciel i były dyrektor ds. technicznych w amerykańskim banku prekursorskim Starling, planuje uruchomienie w pierwszym kwartale 2020 r. swojego najnowszego przedsięwzięcia bankowości cyfrowej, Ziglu.

Rachunek w pełni cyfrowy, będący kolejnym krokiem w koncepcji banku, pozwoli na przechowywanie wielu walut, zarówno fiat, jak i cyfrowych, na tym samym koncie.

Darmowe konto będzie mogło nie tylko trzymać salda w wielu walutach, ale także swobodnie wymieniać między nimi środki. Waluty obce będą dostępne do kupowania i sprzedawania po kursach międzybankowych, a zakupy i sprzedaż kryptowalut będą dostępne w najlepszej cenie pośród wielu giełd.

Co więcej, zgodnie ze stroną internetową Ziglu, każdą walutę przechowywaną na koncie można wydawać w dowolnym miejscu na świecie za pomocą karty debetowej Mastercard. Obejmuje to kryptowaluty, które zostaną natychmiast przekonwertowane w punkcie sprzedaży. 

Hipperson jest dyrektorem generalnym Ziglu od września 2018 r., a firma złożyła wniosek do brytyjskiego Urzędu Nadzoru Finansowego (FCA), aby zostać emitentem pieniądza elektronicznego. Obecnie pobierane są aplikacje przedpremierowe, ale tylko od mieszkańców Wielkiej Brytanii, chociaż istnieją plany rozszerzenia w przyszłości.

Podczas gdy w odpowiednim czasie zamierzamy rozszerzyć naszą ofertę na inne kraje, obecnie tylko mieszkańcy Wielkiej Brytanii, którzy mają co najmniej 18 lat, mogą korzystać z naszych usług i mogą ubiegać się o konto Ziglu.

– czytamy.

Ziglu z pewnością nie jest pierwszą firmą oferującą połączone konto fiat / krypto. Bitwala w sierpniu ubiegłego roku uruchomiła konto z dołączonym portfelem Bitcoin i od tego czasu dodała również funkcjonalność Ethereum.

Inwestor traci 16.000 dolarów dzięki rozszerzeniu do przeglądarki:

Użytkownik Twittera i architekt oprogramowania WizardofAus (@BTCSchellingPt) ostrzegł posiadaczy kryptowalut przed rozszerzeniem Chrome do portfeli kryptograficznych Ledger, które rzekomo zawiera złośliwe oprogramowanie. W tweecie opublikowanym 2 stycznia WizardofAus pisze:

Ostrzeżenie o złośliwym rozszerzeniu przeglądarki Chrome. Jeśli masz zainstalowany „Ledger Secure” – USUŃ GO. @ChromeExtension „Ledger Secure” zawiera złośliwe oprogramowanie, które przekazuje seed phrase autorowi rozszerzenia. To * nie * jest produkt @Ledger. Z powodzeniem wykorzystany przeciwko @hackedzec.

– czytamy.

Handle „@hackedzec” na Twitterze został stworzony w styczniu 2020 r . Zarówno jego nowość, jak i wybrana nazwa sugerują, że stworzył on konto specjalnie w celu rozpowszechnienia wiedzy o swoim doświadczeniu ze złośliwym oprogramowaniem.

Oficjalny profil Twittera Ledger Support potwierdził wykrycie złośliwego oprogramowania 2 stycznia, używając nagłówka „PHISHING ALERT”. Była dyrektor Trezor i autorka „Little Bitcoin Book” Alena Vranova podała dalej tweet „WizardofAus” z komentarzem: „kolejny dowód na to, że słowo„ bezpieczny ”nie oznacza bezpieczeństwa”.

600 Zcash – wartych około 16.000 dolarów – zostało skradzionych z zasobów @hackedzec w jego Ledger Nano przez twórcę rozszerzenia Chrome.

Nawiązując do ostrzeżeń założyciela Casa, Jeremy’ego Welcha z zeszłego roku przed złośliwymi rozszerzeniami do przeglądarki podczas wydarzenia Baltic HoneyBadger w Rydze, WizardofAus przedstawił ryzyko związane z tymi produktami – i co użytkownicy mogą zrobić, aby się zabezpieczyć:

Po pierwsze, uważaj, jakie rozszerzenia instalujesz. Jeśli używasz tego samego komputera do szyfrowania, którego używasz ogólnie, zachowaj szczególną staranność. Lepiej mieć oddzielną minimalną maszynę – lub użyć maszyny wirtualnej, która jest jedynym miejscem, w którym wykonujesz działania kryptograficzne.

– mówił.

Inne środki należytej staranności obejmują korzystanie wyłącznie z oprogramowania zastrzeżonego dostawcy portfela – w tym przypadku Ledger – oraz podwójne sprawdzanie, czy naprawdę pochodzi on ze strony internetowej dostawcy za pośrednictwem bezpiecznego łącza.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie doby wykazują wyraźną przewagę spadków. Bitcoin zmniejszył wartość o 3,5%, Ethereum o 3,4%, XRP o 2,6%, Bitcoin Cash o 4,2%, Litecoin o 4,6% a EOS o 6,2%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 6.8 mld dolarów i wynosi obecnie 186 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 65.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitcoin.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button