#89 Aktualności z dn. 16.10.2017
Z poniedziałkowych wydarzeń: Międzynarodowy Fundusz Walutowy przychylny dla kryptowalut; Pierwsze międzynarodowe warsztaty w Pekinie na temat kryptowalut; Kraje wykorzystujące potencjał Blockchain; Na giełdach stabilnie.
• Międzynarodowy Fundusz Walutowy przychylny dla kryptowalut:
Christine Lagarde, dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), miała do powiedzenia wiele pozytywnych rzeczy na temat potencjału cyfrowych walut i ich modelu, ale teraz dodała, że MFW nie wykluczyłby stworzenia własnej wersji. Niedawno Rosja weszła do zdecentralizowanej przestrzeni walut cyfrowych dzięki „CryptoRuble”, a organizacje i pozostałe państwa, mogą obserwować wartość cyfrowych walut, które same mogą kontrolować i wydawać. Głowa MFW powiedziała wcześniej, że jej organizacja odgrywa kluczową rolę w regulowaniu kryptowalut na skalę globalną, ale w pozytywny sposób, ponieważ wydaje się być po stronie Bitcoina.
Lagarde jest zdania, że globalne instytucje finansowe ryzykują, nie przyglądając się i tym samym nie rozumiejąc nowych technologii finansowych, które już zaczynają wstrząsać usługami finansowymi i systemem płatności globalnych. Na corocznym spotkaniu MFW w Waszyngtonie Lagarde powiedziała:
Myślę, że wkrótce będziemy widzieć masowy rozłam.
Lagarde powiedziała również, że MFW nie wyklucza opracowania własnej kryptowaluty w przyszłości. Zwróciła uwagę na Specjalne Prawa Renderowania (SDR) MFW, walutę, którą MFW utworzył, aby służyć jako składnik międzynarodowej rezerwowy, która obejmuje technologię podobną do kryptowalut. Dodaje:
To, co będziemy obserwować, polega na tym, jak ta waluta może faktycznie wykorzystać tę technologię do bardziej efektywnego i mniej kosztownego działania.
MFW szuka dostępu do przestrzeni kryptograficznej mając nadzieję na jej uregulowanie, Lagarde mówi, że ma to sens wyłącznie ze względu na jej transgraniczny charakter:
Wierzę, że możemy uczestniczyć w tym procesie, ponieważ uważam, że jest to proces bardzo transgraniczny.
• Pierwsze międzynarodowe warsztaty w Pekinie na temat kryptowalut:
12. października w Pekinie odbyły się pierwsze warsztaty na temat standardów dla cyfrowej waluty fiat (DFC) na potrzeby uniwersalnego dostępu do środków finansowych przez Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną (ITU) oraz Instytut Ekonomiki i Polityki Świata w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASS). Wśród nich uczestniczył także Ludowy Bank Chin (PBoC), Instytut Pieniędzy Cyfrowych, Chińska Akademia Informatyki i Komunikacji oraz Instytut Cyfrowej Waluty.
Organizatorzy warsztatów zapraszali profesjonalistów i przedsiębiorców z ponad 40 krajów do dyskusji na temat przyszłości walut cyfrowych. Tematyka warsztatów obejmowała uregulowanie problemów związanych z kryptowalutami. Chińscy uczeni wykazali zainteresowanie ideą cyfrowej waluty wydanej przez państwo i zdecydowanie odmawiali uznania takich kryptowalut jak Bitcoin. Przedstawicielem chińskich uczonych jest Yao Qian, dyrektor Digital Currency Research Institute z Ludowego Banku Chin. W swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie zatwierdzania cyfrowej waluty przez państwo i kwestionował wartość Bitcoina. Uważa on, że publiczna kryptowaluta, taka jak Bitcoin, nie posiada wrodzonej wartości, co czyni ją niepewną.
Wartość kryptowalut, w tym Bitcoina, pochodzi przede wszystkim ze spekulacji rynku. Będzie katastrofa, jeśli kraje uznają Bitcoina za prawdziwą walutę. Brak wartościowego zakotwiczenia nieodmiennie determinuje, że Bitcoin nigdy nie może być prawdziwą walutą.
Oprócz Yao, Bilel Jamoussi (prezes ITU), Njuguna Ndung’u (były gubernator banku centralnego Kenii) i Muhammad Arif Sargana (dyrektor w Pakistańskim Urzędzie Telekomunikacji) wygłaszali swoje przemówienia. Niektórzy uczeni uważają, że poprzez wydawanie państwowej waluty cyfrowej, kraje mogłyby ustabilizować swoją walutę fiatową i zabezpieczyć status finansowy kraju. W ciągu ostatnich kilku miesięcy chiński rząd był surowy wobec kryptowalut. Zakazanie ICO i handlu kryptowalutami chwilowo spowodowało znaczny spadek wartości Bitcoina. Teraz, gdy Chiny zaczęły organizować dyskusję na temat potencjału cyfrowych walut wydanych przez państwo, niewykluczone jest, że zamierzają stworzyć i wydać własną kryptowalutę.
• Kraje wykorzystujące potencjał Blockchain:
Jeśli chodzi o adopcję Bitcoina, to śmiało można stwierdzić, że obszar ten stale się poszerza. Pojawiły się kraje, które złapały gorączkę Bitcoina i jako pierwsze pozwoliły na wymianę kryptowalutami, jak i takie, które jako pierwsze zaczęły ją ograniczać. Wczesny handel Bitcoinen w tych krajach był w dużej mierze bezgraniczny, pozwalając na takie rzeczy, jak handel marginesem i wysoką dźwignią finansową, ponieważ coraz więcej funduszy z poszczególnych krajów przeniosło się na Bitcoina. W odpowiedzi rządy i banki centralne zaczęły rysować linie wyznaczające granice.
Rynek był świadkiem wielu różnych rozporządzeń, zarówno rządów, banków, jak i oświadczeń wpływowych osób. Przykładem mogą być Chiny, które zdecydowały o ograniczeniu ICO i handlu kryptowalutami, które do tej pory miały ogromny wpływ na rynek altcoinów. Jednak bez względu na rosnącą liczbę adopcji i regulacji na całym świecie, Bitcoin zawsze stara się znaleźć przestrzeń, która jest otwarta na jego przyjęcie.
Bahrajn chce być znany jako coś więcej niż miejsce słynące z bogactwa ropy naftowej. Kraj porusza się bardzo szybko w kierunku przyjęcia technologii Blockchain. Dyrektor naczelny Krajowej Rady Rozwoju Gospodarczego, Khalid Al Rumaihi, współpracuje z ministerstwem finansów Bahrajnu, aby uczynić z kraju pioniera w tej przestrzeni. Proponowane jest wspólne przedsięwzięcie z Arabią Saudyjską i innymi krajami sąsiadującymi w celu stworzenia wspólnego ekosystemu, mającego na celu wymianę zasobami w infrastrukturze.
Szwecja również jest mocno postępująca, jeśli chodzi o ich finanse. Dzisiaj pięć z sześciu największych banków w tym kraju nie korzysta z gotówki, a zdecydowana większość Szwedów korzysta tylko i wyłącznie z kart płatniczych, płacąc w ten sposób praktycznie za wszystko. To zbliża ich do stania się pierwszą cywilizacją, która całkowicie wyeliminuje z obiegu gotówkę. Szwedzi zdają sobie sprawę, że jednym z największych problemów cyfrowego systemu finansowego jest prywatność. Bitcoin odpowiednio wpasowuje się do tej potrzeby i zapewnia dodatkową anonimowość oraz przewagę nad alternatywnymi rozwiązaniami bezgotówkowymi.
Po tragicznym upadku systemu finansowego w Wenezueli wartość jednego Boliwara, waluty kraju, spadła do tej samej wartości, co jeden Satoshi (czyli około 0.00004 dolara w obecnej cenie BTC). Z powodu niedoboru fizycznych Boliwarów i nędznego systemu finansowego ludzie przekazują sobie „wiadra gotówkowe” aby zapłacić za obiad. Wielu tamtejszych przedsiębiorców jak i znaczna część obywateli przyjęło do wiadomości czym jest Bitcoin oraz inne cyfrowe waluty i zaczęło z nich korzystać. Przejście na taką metodę płatności może być spowodowane bardziej z konieczności niż jako dobrowolne przyjęcie i może to być pierwsza „bitcoinizacja” suwerennego państwa.
Singapurskie konsorcjum Fintech poświęca się tworzeniu sieci opartej na kryptowalutach z krajami na Bliskim Wschodzie. Państwo chce utorować drogę do wzmożonej interakcji między firmami startującymi na Bliskim Wschodzie a rynkami azjatyckimi. Ponadto Singapur stwarza dogodne warunki do rozwoju projektów opartych na ICO.
Chociaż Japonia jest ważną potęgą światową i nie może być uważana za rynek wschodzący, należy docenić postępy w dziedzinie Bitcoina i kryptowalut. Ten niewielki, wpływowy naród wyspiarski nie tylko sprawił, że Bitcoin stał się tam prawnym środkiem płatniczym, ale utorował drogę do innowacji opartej na technologii Blockchain szybciej niż jakikolwiek inny kraj. Zamiast bezwzględnych zakazów, rządowa Agencja ds. Usług Finansowych stworzyła ścisłe, a jednocześnie uczciwe środowisko dla firm i osób prywatnych w zakresie handlu oraz obsługi wymiany i integracji Blockchain z gospodarką Japonii. Jedenaście giełd, z ponad pięćdziesięciu, które dotychczas funkcjonowały, są uznawane za zgodne i aktualnie działają.
• Na giełdach stabilnie:
W ostatnich 24. godzinach aa rynek kryptowalut wpłynęło 5,4 mld dolarów. Całkowita kapitalizacja wynosi 175,1 mld dolarów. Bitcoin stanowi 54,5% całego rynku. Cena Bitcoina wzrosła o 3,6%, Ethereum o 1,9%, Ripple 2,2%, NEM 9%, NEO 3,4%.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.