News

#900 Newsy z dnia 14.01.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Sąd Najwyższy Indii odroczył przesłuchanie ws. zakazu kryptowalut; Visa przejmuje firmę fintech Plaid za 5.3 mld dolarów; Konsultant ds. kryptowalut porwany i torturowany dla okupu; FSA proponuje obniżenie dźwigni dla handlu depozytami zabezpieczającymi; Bitcoin SV notuje prawie 100% wzrost.

Sąd Najwyższy Indii odroczył przesłuchanie ws. zakazu kryptowalut:

Sąd Najwyższy Indii postanowił odroczyć pełne rozpoznanie głośnej sprawy przeciwko bankowi RBI (ang. Reserve Bank of India) dotyczącego transakcji banków z przedsiębiorstwami kryptograficznymi.

W wywiadzie dla Cointelegraph z 14 stycznia Kashif Raza – współzałożyciel indyjskiej platformy Crypto Kanoon – podsumował, o co toczy się sprawa, i argumentował, że wiadomość o opóźnieniu nie musi zniechęcać lokalnej społeczności kryptograficznej.

Według wcześniejszych doniesień, indyjskie giełdy kryptowalut i inne firmy branżowe spotkały się z moratorium na usługi bankowe, ponieważ indyjski bank centralny RBI wprowadził zakaz transakcji banków z firmami kryptograficznymi w kwietniu 2018 r. Odkąd kontrowersyjny zakaz RBI wszedł w życie w lipcu 2018 r., zarówno petycje publiczne, jak i branżowe zwróciły się do sądów z powodu niezgodności z konstytucją.

Jak zauważył Kashif, dzisiejsza sprawa była połączeniem różnych wcześniejszych petycji i została wniesiona do sądu przez Internet & Mobile Association of India (IAMAI).

IAMAI jest niedochodowym organem branżowym, którego zadaniem jest rozszerzanie i ulepszanie sektora usług online i mobilnych o wartości dodanej oraz apelowanie do rządu w imieniu konsumentów, akcjonariuszy i inwestorów z branży internetowej.

Raza podkreślił, że głównym argumentem w sprawie pozostaje odwołanie od zakazu ze względów konstytucyjnych.

Dzisiaj RBI miało odpowiedzieć na oświadczenie złożone przez IAMAI […] Wydaje się, że Sąd Najwyższy Indii przerzucił dziś tę sprawę przede wszystkim dlatego, że sąd oczekuje, że w tej sprawie będą dłuższe argumenty, co może potrwać cały tydzień. Pozwolili na to, aby w przyszłości umożliwić pełne wysłuchanie argumentów, wysłuchać obu stron. Przed nami ciekawe czasy.

– powiedział.

Społeczność lokalna oczekuje na dalszy rozwój, a w międzyczasie zwrócono uwagę na dowody znacznych strat dla indyjskiego przemysłu kryptograficznego.

Wybitne krajowe giełdy kryptograficzne, takie jak WazirX, zostały zmuszone do przekształcenia swojego modelu biznesowego w platformę P2P, aby uniknąć wewnętrznej konwersji krypto-fiat, podczas gdy inne giełdy, takie jak Coindelta, zostały zmuszone do całkowitego zakończenia usług w związku z niekorzystnym klimatem operacyjnym dla firm kryptograficznych w kraju.

Visa przejmuje firmę fintech Plaid za 5.3 mld dolarów:

Zgodnie z opublikowanym komunikatem prasowym Visa przejęła firmę Plaid, za 5.3 mld dolarów.

Zgodnie z publikacją Plaid opracował sieć, która pozwala użytkownikom łatwo łączyć swoje konta finansowe z aplikacjami, których używają do zarządzania swoim życiem finansowym. Produkty firmy umożliwiają wygodne udostępnianie informacji finansowych tysiącom aplikacji i usług, umożliwiając użytkownikom łączenie różnych kont.

W ogłoszeniu podano, że 75% światowych konsumentów korzystających z Internetu korzysta z aplikacji fintech do przenoszenia środków. W związku z tym „staje się coraz ważniejsze, aby ułatwić konsumentom korzystanie z aplikacji fintech”.

Plaid jest liderem w szybko rozwijającym się świecie fintech z najlepszymi w swojej klasie możliwościami i talentem. Przejęcie, w połączeniu z naszymi wieloma wysiłkami w branży fintech, które już trwają, pozwolą Visa uzyskać jeszcze większą wartość dla programistów, instytucji finansowych i konsumentów.

– mówi prezes i dyrektor generalny Visa, Al Kelly.

Plaid obsługuje również portfel kryptowalut Abra, podczas gdy giełda kryptowalut Coinbase korzysta z usług firmy w celu uzyskania informacji bankowych klienta.

Visa ma nadzieję, że przejęcie umożliwi ściślejszą współpracę z firmami z branży technologii finansowych. Kelly wyjaśnił, że przejęcie Plaid przekształca Visa z łączenia kupujących i sprzedających w łączenie konsumentów z usługami fintech.

Konsultant ds. kryptowalut porwany i torturowany dla okupu:

Mark Cheng z Singapuru został niedawno porwany i torturowany w Tajlandii, aby wyłudzić okup w wysokości 740.000 dolarów w Bitcoinie, jak informuje South China Morning Post.

Po przekazaniu wszystkich dostępnych funduszy w wysokości 46.000 dolarów podjął się próby ucieczki, gdy jego porywacze przygotowywali się do zamordowania go.

Cheng był w podróży służbowej do Tajlandii ze współpracownikiem Kim Lee Yao Wei, kiedy grupa zamaskowanych mężczyzn złapała ich i wsadziła do pobliskiej ciężarówki, powiedział Cheng.

Porywacze rzekomo torturowali Chenga i zażądali okupu w wysokości 1 mln dolarów singapurskich (740.000 USD) w Bitcoinach. Biznesmen był w stanie dostarczyć równowartość nieco ponad 46.000 dolarów porywaczom, którzy najwyraźniej postanowili go stracić. Cheng zdołał uciec przed swoim rzekomym losem, opowiadając Wanbao:

Jeden z nich przyłożył broń do tylnej części mojej głowy, podczas gdy inni odsunęli się. Na szczęście znam sztuki walki. Sięgnąłem za głowę i złapałem pistolet, po czym uciekłem.

Tajlandzka policja zidentyfikowała później jego współpracownika Kima jako głównego porywacza i oskarżyła go o liczne przestępstwa, do których się przyznał. Według niektórych źródeł wydaje się, że pieniądze zostały zwrócone.

Mark Cheng rozpoczął karierę biznesową w Avelife, organizacji non-profit działającej na rzecz ochrony środowiska. W 2016 roku otrzymał nagrodę Queen’s Young Leaders Award od królowej Elżbiety II za swoją pracę.

Od tego czasu zainteresował się światem kryptowalut, pojawiając się w 2018 r. jako doradca X Infinity, singapurskiego projektu ICO, który od kwietnia 2019 r. nie wykazuje żadnych oznak życia.

FSA proponuje obniżenie dźwigni dla handlu depozytami zabezpieczającymi:

Japońska Agencja Usług Finansowych (FSA) – krajowy organ nadzoru finansowego – zaproponowała obniżenie limitu dźwigni dla kryptowalutowego margin tradingu z 4x do 2x. FSA ogłosiło proponowany środek 14 stycznia w rozporządzeniu gabinetu – oficjalnym zarządzeniu wydawanym wraz z nową ustawą.

Propozycja, jeśli zostanie uchwalona, byłaby dla japońskiego rządu pierwszym przypadkiem regulacji wskaźnika  handlu depozytami zabezpieczającymi. Według Nikkei państwo wcześniej nie ustanawiało żadnych przepisów.

FSA rzekomo planuje wprowadzić nakaz w życie w kwietniu, kiedy wejdzie już w życie zmieniona wersja Ustawy o instrumentach finansowych i giełdach. Agencja akceptuje publiczne komentarze dotyczące rozporządzenia do 13 lutego.

Handel depozytami zabezpieczającymi (ang. margin trading) umożliwia inwestorom wykorzystanie pożyczonych środków w celu zwiększenia ich potencjalnych zysków, jednak jest to również działanie ryzyko wysokiego ryzyka, ponieważ wprowadza możliwość strat przekraczających początkową inwestycję inwestora.

Według Nikkei, FSA ma na celu ochronę inwestorów przed „nadmierną spekulacją i ryzykiem strat spowodowanych zmiennością”.

Niektórzy twierdzą, że wprowadzenie jasnych przepisów dotyczących handlu depozytami zabezpieczającymi jest pilne, ponieważ 80% transakcji kryptograficznych pochodzi z instrumentów pochodnych. Dane z Japan Virtual Currency Exchange Association (JVCEA) – oficjalnej organizacji samoregulacyjnej dla branży kryptograficznej w Japonii – pokazują, że wolumen obrotu lewarowanego, depozytów zabezpieczających i kontraktów terminowych na krypto był znacznie wyższy niż w przypadku transakcji spotowych w Japonii, patrząc na okres od kwietnia 2017 do marca 2018 r.

Bitcoin SV notuje prawie 100% wzrost:

Doba na giełdach kończy się znacznymi wzrostami wszystkich największych kryptowalut. Na pierwszy plan wychodzi jednak Bitcoin SV ze swoim olbrzymim wzrostem wynoszącym dokładnie 97,1%. Pozostałe pozycje z czołówki również stoją daleko po stronie zielonej: Bitcoin poszedł w górę o 7,4%, Ethereum o 10,9%, XRP o 10,8%, Bitcoin Cash o 25%, Litecoin o 14,9% a EOS o 16,1%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 20.2 mld dolarów i wynosi obecnie 237 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 131.8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button