News

#906 Newsy z dnia 20.01.2020

Z poniedziałkowych wydarzeń: CEO Binance: giełdy są bezpieczniejsze od przechowywania kluczy; Tajlandzki SEC licencjonował kolejną platformę handlu kryptowalutami; Cardano przewiduje hard fork na połowę maja; Nastolatek oskarżony o kradzież kryptowalut wartych 50 mln dolarów; Aktualna sytuacja na giełdach.

CEO Binance: giełdy są bezpieczniejsze od przechowywania kluczy:

Changpeng Zhao, współzałożyciel i CEO giełdy kryptowalut Binance, zasugerował, że dla większości trzymanie aktywów kryptograficznych na giełdzie jest bezpieczniejsze niż przechowywanie kluczy. Zhao wypowiedział się w tweecie po tym, jak słynny krypto sceptyk Peter Schiff skarżył się, że stracił dostęp do swoich Bitcoinów.

Wiele zapalonych krypto [organizacji] opowiada się za przechowywaniem własnych kluczy. Ale prawda jest taka, że dziś większość ludzi nie jest w stanie zabezpieczyć klucza nawet przed samym sobą (zgubieniem go). Zaufana centralna giełda jest bezpieczniejsza dla większości ludzi. Liczby mówią same za siebie.

– pisze Zhao.

CEO wyjaśnił, iż uważa, że scentralizowana giełda jest bezpieczniejszą opcją dla większości ludzi. Jeden z użytkowników Twittera zauważył, że sugestia ta jest szczególnie nie na miejscu biorąc pod uwagę, że platforma została wcześniej zhakowana.

Na początku maja 2019 r. w Binance doszło do poważnego naruszenia zabezpieczeń, które spowodowało kradzież 7.000 Bitcoinów o ówczesnej wartości ponad 40,7 mln dolarów.

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, nie zgodził się z pomysłem – popularnym wśród zwolenników kryptowalut – że użytkownicy powinni być odpowiedzialni za przechowywanie swoich kluczy, a projektant systemu nie ponosi odpowiedzialności za utracenie środków spowodowanej niewłaściwym zarządzaniem kluczami.

Buterin wspomniał o pomyśle „odzysku społecznego”, systemu, który pozwoliłby wielu zaufanym osobom używać ich kluczy wspólnie, aby umożliwić odzyskanie funduszy. Jeden z komentatorów zauważył jednak, że systemy odzyskiwania społecznego mają poważne wady, biorąc pod uwagę fakt, że sprawia to, iż celem potencjalnych ataków staje się wiele osób. Ponadto odzysk społeczny wymaga pewnego stopnia zaufania osób zaangażowanych w proces.

Tajlandzki SEC licencjonował kolejną platformę handlu kryptowalutami:

Sytuacja w przestrzeni kryptowalut w Tajlandii nadal się rozwija – kraj ten niedawno otrzymał kolejną licencjonowaną giełdę kryptograficzną, która zwiększa całkowitą liczbę giełd do sześciu. Zgodnie z ogłoszeniem tajlandzkiej SEC, najnowsza platforma handlowa, która otrzymała licencję handlową na Bitcoiny jest znana jako Zipmex.

Pojawienie się Zipmex na tajskiej scenie kryptograficznej przyniosło jeszcze większą konkurencję rozwijającemu się sektorowi kryptograficznemu w tym kraju. Nowy ruch SEC nastąpił po tym, jak regulator ogłosił niedawno, że planuje zaktualizować listę firm, które uzyskały licencję na obrót aktywami cyfrowymi.

Strona internetowa regulatora pokazuje, że Zipmex jest teraz oficjalnie na liście licencjonowanych usług handlu kryptograficznego. Jest to szósta giełda, która otrzymała taką licencję, po BX, Satang Pro, Bitkub, Bitherb i Huobi.

Witryna firmy nie ujawniła jeszcze, kiedy usługa może zacząć działalność, chociaż komunikat „Przygotuj się na spotkanie z Zipmex”, sugeruje, że giełda może się rozpocząć pracę w najbliższej przyszłości.

Wspomniana wcześniej, Bx była najstarszą platformą handlową Bitcoinem w Tajlandii, chociaż nie jest już operacyjna. Platforma ogłosiła zamknięcie w dniu 30 września 2019 r., dając swoim klientom miesiąc na wypłatę środków, zanim giełda zamknie działalność 1 listopada.

Firma rzekomo postanowiła „skupić się na innych możliwościach biznesowych”, dlatego ogłosiła, że nie zażąda licencji na kontynuowanie działalności w 2020 r. Jej zamknięcie pozostawiło jednak poważną dziurę na tajlandzkim rynku kryptograficznym, co doprowadziło do dużej konkurencji w sektorze kryptograficznym tego kraju.

Cardano przewiduje hard fork na połowę maja:

Charles Hoskinson, współzałożyciel i dyrektor generalny IOHK, firmy Blockchain stojącej za Cardano, podczas transmisji na żywo zauważył, iż spodziewa się, że moneta przejdzie hard forka w połowie lutego. Powiedział, że ma „dość dużą pewność”, że Ouroboros Bizantine Fault-Tolerant Consensus Protocol (OBFT) zostanie wtedy wprowadzony:

Wygląda na to, że w lutym – z całkiem dużą pewnością – będziemy mieli hard forka OBFT. Wciąż rozmawiamy o tym z naszymi partnerami z giełdy i chcemy się tylko upewnić, że cała infrastruktura jest do tego przygotowana, jednak infrastruktura wygląda całkiem dobrze, więc w połowie lutego spodziewamy się hard forka OBFT.

– mówi.

Hoskinson powiedział również podczas transmisji na żywo, że integracja portfela sprzętowego Ledger z oprogramowaniem portfela Daedalus Cardano jest prawie gotowa do wdrożenia.

Nie jest to jedyne osiągnięcie Cardano w ostatnim czasie. Komercyjne ramię Blockchain Cardano Emurgo nawiązało współpracę z rządem Uzbekistanu, aby utworzyć grupę zadaniową Blockchain w celu opracowania przepisów dotyczących ofert i wymiany tokenów security.

Nastolatek oskarżony o kradzież kryptowalut wartych 50 mln dolarów:

Osiemnastolatek z Montrealu stoi przed czterema zarzutami karnymi związanymi z oszustwem polegającym na zamianie kart SIM (SIM swapping), dzięki któremu uprowadził kryptowaluty o wartości 50 mln dolarów. 

Hakera, Samyiego Bensaci, kanadyjskie władze oskarżają o udział w ringu, który ukradł miliony dolarów kryptowalut od amerykańskich i kanadyjskich posiadaczy. Mówi się, że kradzież miała miejsce wiosną 2018 r.

Wśród rzekomych ofiar znajdowali się Don i Alex Tapscott, znani kanadyjscy przedsiębiorcy zajmujący się kryptowalutami i współautorzy książki „Rewolucja Blockchain: jak technologia kryptowalut zmienia pieniądze, biznes i świat”.

Don Tapscott potwierdził dla The Star, że był celem tego planu, jednak zaprzeczył, że hakerom udało się ukraść jego fundusze: 

Możemy potwierdzić, że w ubiegłym roku haker próbował ukraść zasoby kryptograficzne naszej firmy i jej pracowników. Ta próba się nie powiodła. Współpracowaliśmy z policją [i] byliśmy pod wrażeniem ich determinacji, by postawić osoby odpowiedzialne przed wymiarem sprawiedliwości.

– stwierdził.

Bersaci został aresztowany w Wiktorii w Kolumbii Brytyjskiej w listopadzie 2019 r. W następnym miesiącu zwolniono go za kaucją w wysokości 200.000 dolarów kanadyjskich (153.000 USD) i zabroniono mu dostępu do dowolnego urządzenia online, w tym konsol do gier, a także do posiadania lub wymiany dowolnej formy kryptowaluty.

Magazyn Infosecurity informuje, że wiele osób zaatakowanych przez hakerów uczestniczyło w konferencji Consensus w Nowym Jorku. Rob Ross, ofiara SIM swappingu i kierownik StopSIMCrime.org, powiedział Infosecurity Magazine, że hakerzy obierają cele właśnie podczas takich wydarzeń.

Aktualna sytuacja na giełdach:

W czołówce kryptowalut pod koniec dzisiejszego dnia obserwujemy w większości niewielkie ruchy dodatnie – poza jednym wyjątkiem. Jest nim ponownie Bitcoin SV, który notuje wzrost o 15,1%. Patrząc na pozostałe pozycje, Ethereum notuje wzrost o 0,7%, Bitcoin Cash o 4,1%, Litecoin o 1,3% a EOS o 1,6%. Spadki notują jedynie Bitcoin i XRP, kolejno o 0,1% i 0,6%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1.8 mld dolarów i wynosi obecnie 238.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 101.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitcoinist.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button