News

#907 Newsy z dnia 21.01.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Banki centralne współpracują wspólnie nad badaniami CBDC; Maduro zapowiada otwarcie krypto-kasyna; Holenderska giełda XRP zamyka działalność; Budweiser pomaga afrykańskim rolnikom zwiększyć dochód poprzez Blockchain; Aktualna sytuacja na giełdach.

Banki centralne współpracują wspólnie nad badaniami CBDC:

Banki centralne Kanady, Wielkiej Brytanii, Japonii, Unii Europejskiej, Szwecji i Szwajcarii utworzyły grupę z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), aby wspólnie badać waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC).

Zgodnie z komunikatem prasowym opublikowanym przez Bank of England, wspomniane instytucje będą dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi członkami grupy, badając potencjalne przypadki użycia CBDC w swoich  jurysdykcjach.

Grupa dokona oceny przypadków użycia CBDC; wyborów projektowych pod względem ekonomicznym, funkcjonalnym i technicznym, w tym interoperacyjność transgraniczną, ponadto będzie się dzielić wiedzą na temat nowych technologii. Będzie ściśle koordynować współpracę z odpowiednimi instytucjami i forami – w szczególności z Radą Stabilności Finansowej i Komitetem ds. Płatności i Infrastruktur Rynkowych (CPMI).

– czytamy w ogłoszeniu.

Grupie badawczej będą współprzewodniczyć szef BIS Innovation Hub, Benoît Cœuré, i Jon Cunliffe, zastępca gubernatora Banku Anglii i przewodniczący Komisji ds. Płatności i Infrastruktury Rynkowej. W skład grupy wejdą wyżsi przedstawiciele uczestniczących banków centralnych i BIS. 

Wiele banków centralnych na całym świecie zaczęło badać, pilotować i aktywnie realizować różne formy walut cyfrowych, w tym CBDC. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, popiera wysiłki instytucji na rzecz rozwoju CBDC. Lagarde powiedziała, że istnieje pilne zapotrzebowanie na szybkie i tanie płatności oraz że EBC powinien zająć wiodącą pozycję, a nie pozostać obserwatorem zmieniającego się świata.

Maduro zapowiada otwarcie krypto-kasyna:

Nicolas Maduro, prezydent Wenezueli, ogłosił otwarcie nowego kryptowalutowego kasyna w sponiewieranym kraju, w którym hale bukmacherskie wyginęły.

Maduro powiedział, że hotel Humboldt w Parku Narodowym Ávila wkrótce stanie się domem dla międzynarodowego kasyna, które będzie działać na Petro, państwowej kryptowalucie Wenezueli, i że wpływy te sfinansują sektor zdrowia publicznego i edukacji.

Ogłoszenie następuje niecałą dekadę po tym, jak mentor Maduro, były prezydent Hugo Chavez, zarządził zamknięcie wszystkich placówek bukmacherskich jako miejsc prostytucji, narkotyków i przestępczości. Od 2011 r., kiedy to stosunkowo dobrze prosperujący kraj zdegradował się, tylko ograniczona liczba platform internetowych pozwoliła Wenezuelczykom uprawiać hazard.

Kasyno wydaje się nie mieć jeszcze nazwy, a enigmatyczne oświadczenie Maduro pozostawia wiele pytań. Milczał na temat dokładnego otwarcia kasyna i tego, czy zakład położony w „płucach miasta” da tlen podobnym obiektom. Logistyka funkcjonowania kasyna – czy goście muszą korzystać z Petroapp? Czy w kasynie będą krypto bankomaty? Jak zwycięzcy będą zbierać swoje wygrane?

Być może najbardziej przejmującym pytaniem wynikającym z komunikatu jest to, w jaki sposób w kraju – który obecnie pozostaje w tyle pod względem edukacji i cierpi z powodu wypatroszonej struktury zdrowia publicznego – fundusze kasyna kryptowalutowego będą w stanie zaspokoić pilne potrzeby zdrowia publicznego i edukacji?

Biorąc pod uwagę historię rządu Wenezueli dotyczącą niedotrzymywania obietnic związanych z Petro, zdrowy rozsądek nakazuje, aby podchodzić do tej wiadomości ze sceptycyzmem.

Holenderska giełda XRP zamyka działalność:

XRParrot, holenderska giełda XRP-Fiat dla europejskich klientów zaprzestanie działalności, powołując się na nowe wymogi regulacyjne. Kolejnymi złymi wieściami dla giełdy, uruchomionej i prowadzonej przez dewelopera Ripple, Wietse Winda, jest to, że niewielu zdało się ten fakt zauważyć.

Giełda XRParrot, uruchomiona w lutym 2019 r. dzięki finansowaniu XSpring firmy Ripple, osiągnęła imponujące kamienie milowe. Łącząc konto w Euro-banku z kontem giełdy, klienci mogli kupować i sprzedawać XRP przy bardzo niskich opłatach transakcyjnych. W październiku ubiegłego roku giełda zamieniła podobno ponad 1 milion euro na XRP, co czyni ją jedną z najpopularniejszych europejskich bram XRP. W momencie jej zamknięcia XRParrot liczył ponad 3.000 aktywnych użytkowników.

Niestety wdrożenie przez Holandię najnowszej aktualizacji unijnej dyrektywy w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy było, zdaniem niektórych, zbędnie anty-kryptograficzne. Aby zapewnić zgodność z nowymi przepisami, XRParrot musiałby ponieść ogromne koszty związane z nowymi licencjami i opłatami administracyjnymi. 

W związku z tym Wind podjął decyzję o kontrolowanym „miękkim” wyłączeniu, uniemożliwiając dostęp do nowych zamówień, a jednocześnie informując użytkowników, którzy wykonali przypadkowe lub zautomatyzowane zamówienia, że zostaną one przetworzone po raz ostatni.

Wind skorzystał z Twittera, aby wyjaśnić swoją decyzję i podziękować byłym użytkownikom XRParrot:

Jestem naprawdę wdzięczny za ponad 3.000 osób, które zaufały mojej usłudze i jestem dumny, że przetworzyła ogromną liczbę przelewów i zakupów XRP dla klientów z UE.

– pisze.

• Budweiser pomaga afrykańskim rolnikom zwiększyć dochód poprzez Blockchain:

Yahoo Finance informuje, że AB InBev, firma stojąca za marką Budweiser, pomaga lokalnym afrykańskim rolnikom udowodnić swoje dochody za pomocą technologii Blockchain. System oparty na Blockchain opracowany we współpracy z BanQu śledzi wszystkich lokalnych dostawców AB InBev, zastępując wersję papierową.

AB InBev to międzynarodowy konglomerat powstały w wyniku połączenia kilku uznanych producentów piwa. Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych marek są Budweiser, Stella Artois i Corona.

Firma przyjęła strategię korzystania z lokalnych dostawców, dzięki czemu otrzymują ulgi podatkowe za ich dodatkowy wkład w gospodarkę kraju. Okazało się to jednak trudniejsze w Afryce, kontynencie, na którym infrastruktura bankowa pozostaje słabo rozwinięta, a rolnikom trudno jest uzyskać dokumenty papierowe.

Współpracując z BanQu, firmą specjalizującą się w rozwiązaniach łańcucha dostaw Blockchain, AB InBev wprowadził rozproszony system księgowy, który śledzi wszystkich lokalnych rolników, którzy dostarczają firmie jęczmień i słód. Pozwala im to na udowodnienie swoich dochodów lokalnym bankom, a tym samym otworzyć rachunki bankowe i linie kredytowe. 

Dyrektor generalny AB InBev, Carlos Brito, wyjaśnił na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos:

A teraz ten rolnik, który nigdy nie miał dostępu do usług banku – ponieważ nie mógł udowodnić dochodu z żadnego źródła, nie miał raportów, materiałów ani dokumentów – teraz w telefonie z klapką, ma dowód Blockchain, że jest dostawcą dla AB InBev, globalnej firmy.

– powiedział.

Dostęp do bankowości pozwala lokalnym rolnikom finansować bardziej wydajne narzędzia rolnicze, zwiększając plony i otrzymując więcej pieniędzy. System pomaga również ograniczyć korupcję wprowadzoną przez pośredników, którzy skonsolidowali przesyłki do browarów.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie doby wykazują niewielkie ruchy zarówno dodatnie, jak i ujemne. Dodatni wynik widzimy przy Ethereum – o 0,7%, XRP – o 0,9% czy Bitcoinie SV – o 4,5%. Spadki notuje Bitcoin, Bitcoin Cash i Litecoin, kolejno o 0,3%, 1,6% i 0,4%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 0.5 mld dolarów i wynosi obecnie 239 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 85.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitcoinist.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button