News

#912 #913 Newsy z dni 26-27.01.2020

Z ostatnich wydarzeń: Władze Iranu wydały 1.000 licencji na mining; Szwajcarski bank wprowadza usługi krypto; Bitcoin Gold padł ofiarą ataków 51%; Tim Draper: Jeśli jesteś milenialsem, kupuj Bitcoiny; Znaczące wzrosty na giełdach.

Władze Iranu wydały 1.000 licencji na mining:

Ministerstwo Przemysłu, Górnictwa i Handlu Iranu wydało ponad 1.000 koncesji na wydobywanie kryptowaluty dla operacji krajowych.

Według raportu opublikowanego przez Iran Banking and Economic System Reference Media (IBENA), członek komisji ds. Blockchain organizacji Gildii Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (ICT), Amir Hossein Saeedi Nai, poinformował opinię publiczną o liczbie wydanych licencji.

Wyjaśnił, że przed rozpoczęciem działalności wydobywczej w kraju przedsiębiorcy muszą ubiegać się o licencję, dodając, że rząd wydał do tej pory ponad 1.000 zezwoleń, a kilka farm górniczych już rozpoczęło działalność. Nai oszacował, że jeśli lokalny przemysł wydobywczy miałby funkcjonować z pełną mocą, przyniósłby 8,5 miliarda dolarów lokalnej gospodarce.

Sankcje bankowe ze Stanów Zjednoczonych i innych krajów zachodnich mocno uderzyły w gospodarkę Iranu. Nai powiedział, że cyfrowa waluta może ułatwić handel, a także może być wykorzystana do uniknięcia sankcji gospodarczych.

Urzędnik wyjaśnił, że ICT pracuje obecnie nad poprawą warunków wydobycia kryptowaluty w Iranie. Istnieje możliwość, że lokalna działalność wydobywcza odrodzi się poprzez zmianę stawek energii elektrycznej i zacieśnienie współpracy między lokalnymi górnikami kryptowalut a elektrowniami opalanymi gazem. 

Iran ma jedne z najniższych cen energii na świecie, wynoszące 0,007 dolara za kilowatogodzinę. Jednak ostatnie niedobory energii i przerwy w dostawie energii sprawiły, że organy regulacyjne podjęły bardziej aktywną rolę w zarządzaniu dostawami energii w kraju i dlatego przyjęły surowe podejście do wydobywania kryptowalut.

Wzrost wydobycia kryptowalut w Iranie doprowadził rząd do znacznego podniesienia taryf energii elektrycznej dla sektora z wyżej wymienionych 0,007 dolara do 0,07 dolara za godzinę – tyle samo, co eksport energii elektrycznej.

Szwajcarski bank wprowadza usługi krypto:

Wiodąca szwajcarska prywatna grupa bankowości i zarządzania majątkiem Julius Baer uruchomiła usługę handlu aktywami cyfrowymi i usługi powiernicze w ramach partnerstwa z regulowaną firmą specjalizującą się w kryptografii.

Julius Baer ogłosił swoją nową ofertę aktywów cyfrowych 21 stycznia, w wyniku przejęcia udziałów mniejszościowych w 2018 r., a następnie ogłosił partnerstwo ze spółką kryptograficzną Seba Bank AG w lutym 2019 r. Firma Seba, która została założona w kwietniu 2018 r. przez byłych bankierów UBS, otrzymała od szwajcarskiego urzędu nadzoru rynku finansowego, znanego jako FINMA, licencję dealera papierów wartościowych i licencję bankową w sierpniu 2019 r.

Zgodnie z zapowiedzią Juliusa Baera wejście firmy na rynek kryptowalut było uzależnione od osiągnięcia przez firmę Seba regulacyjnego zielonego światła dla jej usług. Choć szczegóły dotyczące zakresu oferty Juliusa Baera pozostają skąpe, ogłoszenie firmy wskazuje, że skorzysta z zastrzeżonej platformy i możliwości Seba.

Aby sprostać rosnącemu popytowi, Julius Baer zaoferuje swoim klientom usługi, takie jak bezpieczne przechowywanie aktywów cyfrowych, rozwiązania transakcji kryptowalutowych, a także skonsolidowane przeglądy portfeli zarówno tradycyjnych, jak i cyfrowych aktywów.

Bank będzie obsługiwał wybraną grupę głównych kryptowalut, które rzekomo zostały wybrane ze względu na ich płynność, bezpieczeństwo i solidność techniczną. Julius Baer nie ujawnił, które aktywa będzie oferował.

Seba oferuje szereg usług związanych z rachunkami kryptograficznymi, w tym aplikację SEBAwallet, usługi bankowości elektronicznej i karty SEBA, z obsługą pięciu wiodących kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Stellar, Litecoin i Ether Classic. W grudniu 2019 r. SEBA rozszerzyła swoje usługi na klientów instytucjonalnych i akredytowanych inwestorów w dziewięciu nowych krajach. 

Bitcoin Gold padł ofiarą ataków 51%:

Blockchain Bitcoin Gold doznał ataku 51%, w wyniku czego wydano kryptowalutę o wartości ponad 70.000 dolarów. Według postu Jamesa Lovejoy’a, badacza z Digital Currency Initiative, fork Bitcoina został dotknięty przez dwie głębokie reorganizacje w dniach 23 i 24 stycznia.

Atak 51% to sytuacja, w której osoba lub grupa kontroluje ponad połowę mocy obliczeniowej obecnej w całej sieci. Umożliwia to kontrolę nad potwierdzaniem nowych transakcji oraz moc cofania zrealizowanych transakcji, umożliwiając podwójne wydawanie monet.

W pierwszym ataku, tuż po godzinie 18:00 w dniu 23 stycznia, 14 bloków zostało usuniętych z Blockchaina, a następnie 13 dodanych. 1.900 Bitcoinów Gold o wartości około 19.000 dolarów w tym czasie zostało podwójnie wydanych. Nieco ponad sześć godzin później, we wczesnych godzinach 24 stycznia, kolejny atak usunął 15 bloków i dodał 16. Dokładnie 5.267 Bitcoinów Gold (wówczas 53.000 dolarów) zostało podwójnie wydanych w trzech przekierowanych transakcjach. 

Po ataku cena Bitcoin Gold wzrosła. 26 stycznia wartość kryptowaluty przesunęła się z 10,42 dolarów do 11,60 dolarów w ciągu kilku godzin.

Tim Draper: Jeśli jesteś milenialsem, kupuj Bitcoiny:

Tim Draper, miliarder inwestor, zalecił milenialsom zakup Bitcoinów podczas wywiadu z FOX Business.

Według raportu Draper uważa, że Bitcoin ma szczególne znaczenie dla pokoleń milenijnych, którzy chcą odłożyć wystarczający kapitał na emeryturę. Zasugerował, że tradycyjny system bankowy jest przestarzały.

Draper obwinił także tradycyjne finanse za wciągnięcie milenialsów w długi na setki tysięcy dolarów. Wyjaśnił, że przy obecnych pensjach nie mogą tego całkiem spłacić. To naprawdę trudny czas, a oni stali się najemcami, a nie kupującymi, ponieważ muszą. Podkreślił także, że ważne jest, aby móc swobodnie poruszać się i swobodnie przemieszczać kapitał i towary na całym świecie. 

Z tych powodów Draper zaleca milenialsom budowanie swojego „imperium w nowym modelu”, który w przeciwieństwie do dolara nie nakłada wysokich opłat i przepisów na transakcje. Zaznaczył, że odłożenie pieniędzy na bok jak starsze pokolenia nic nie da dzisiejszej gospodarce, dochodząc do wniosku:

Jeśli naprawdę chcesz, żeby to działało, myślę, że wybierzesz Bitcoiny lub krypto.

– powiedział Draper.

Wielu uważa, że Bitcoin jest rozwiązaniem wysoce inflacyjnego i opartego na długu systemu finansowego. Aby Bitcoin rozwiązał niektóre z tych problemów, sprzedawcy musieliby zacząć ustalać ceny w Bitcoinach zamiast w lokalnej walucie. Powodem jest to, że jeśli ceny są ustalane w lokalnej walucie fiducjarnej, inflacja nadal będzie wpływać na ceny towarów i usług.

Znaczące wzrosty na giełdach:

Minione 24 godziny przyniosły kryptowalutom wyraźny wzrost cen. Największy skok należy dziś do Ethereum Classic – o 18,2%. Za nim spore zmiany notują też Bitcoin SV, którego cena wzrosła o 14,4%, EOS o 10,2% oraz Bitcoin Cash o 8,1%. Dodatnie wartości notują także: Litecoin o 6,5%, Ethereum 3,4%, XRP 3,2%, Bitcoin 2,9%, Binance Coin 1,7%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 14.2 mld dolarów i wynosi obecnie 243.8 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 101.6 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button