News

#916 Newsy z dnia 30.01.2020

Z czwartkowych wydarzeń: Z-ca prezesa Banku Japonii zaleca gotowość do wydania CBDC; Bittrex uzyskuje rekordowe ubezpieczenie na kryptowaluty; Były kierownik w Google zajmuje pozycję CPO w Coinbase; Mercedes wykorzysta Blockchain do śledzenia emisji dwutlenku węgla; Aktualna sytuacja na giełdach.

Z-ca prezesa Banku Japonii zaleca gotowość do wydania CBDC:

Zastępca prezesa Banku Japonii powiedział, że instytucja musi być gotowa do wydania waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) na wypadek gwałtownego wzrostu popytu publicznego w odpowiedzi na rozwój techniczny.

W mocnym oświadczeniu o przyszłościowej wizji banku Masayoshi Amamiya powiedział uczestnikom seminarium – zgodnie z publikacją Reuters – że:

Szybkość innowacji technicznych jest bardzo dynamiczna. W zależności od tego, jak potoczą się sprawy w świecie systemów rozliczeniowych, popyt publiczny na CBDC może w Japonii wzrosnąć. Musimy być przygotowani na reakcję, jeśli tak się stanie.

– mówi.

W przeciwieństwie do prywatnej, zdecentralizowanej kryptowaluty, takiej jak Bitcoin, CBDC to cyfrowa waluta emitowana przez bank centralny, która ma status prawnego środka płatniczego i innych właściwości scentralizowanych pieniędzy.

Chociaż Amoyashi nie przewidywał, że emisja CBDC będzie miała znaczący wpływ na skuteczność polityki pieniężnej i jej wpływ na stopy procentowe, ceny aktywów i pożyczki bankowe, wskazał na innowacje techniczne w systemach rozliczeniowych jako obszar warty ścisłego monitorowania:

Mechanizm transmisji […] może stać się bardziej skomplikowany i trudny (do zerwania), jeśli zmienią się systemy rozliczeń.

– stwierdził.

Zastępca prezesa zatwierdził również badania naukowe dotyczące przydatności CBDC do podtrzymywania polityki ujemnych stóp procentowych i powiedział, że ten aspekt jest „wart uwagi”. Niemniej jednak, jak dotąd Bank rzekomo nie ma bezpośrednich planów emisji waluty cyfrowej, ponieważ nadal ocenia potencjalnie pomijane konsekwencje dla polityki pieniężnej, a także czynniki bezpieczeństwa. 

Bittrex uzyskuje rekordowe ubezpieczenie na kryptowaluty:

Bittrex ubezpieczył cyfrowe aktywa przechowywane w swoim zimnym portfelu do 300 mln dolarów, co stanowi najwyższe jak dotąd pokrycie oferowane przez giełdę kryptowalut.

Firma opublikowała ogłoszenie, mówiąc, że uzyskała ubezpieczenie cyfrowych aktywów, które ochroni zasoby użytkowników w przypadku „kradzieży zewnętrznej i zmowy wewnętrznej”.

Dyrektor generalny Bittrex, Bill Shihara, powiedział, że ochrona, która ma limit do 300 mln dolarów, oferuje „spokój ducha” i pokazała klientom, że giełda jest „zobowiązana do priorytetowego traktowania bezpieczeństwa we wszystkich naszych decyzjach i przyszłościowych technologiach Blockchain”.

Ubezpieczenie zostało zagwarantowane przez Arch Syndicate 2012, który zapewnia specjalistyczne ubezpieczenie dla korporacji. Polisa została zatwierdzona po tym, jak giełda wykazała swoje wewnętrzne protokoły bezpieczeństwa i zgodności, i była wspierana przez inne syndykaty z Lloyd’s of London, jednego z największych rynków ubezpieczeniowych na świecie.

Termin „zewnętrzna kradzież” prawdopodobnie oznacza kradzież poprzez fizyczne włamanie się do kryptowalut Bittrex, ponieważ zimne portfele nie są na ogół narażone na ataki hakerskie. Ochrona może być podobna do Blue Vault Arch, która zapewnia limity do 150 mln dolarów i obejmuje utratę zasobów cyfrowych z powodu kradzieży wewnętrznej i zewnętrznej (poprzez bezpośredni dostęp do nośników pamięci), a także obejmuje zmowę pracowników.

Były kierownik w Google zajmuje pozycję CPO w Coinbase:

Były pracownik wysokiego szczebla w Google, Surojit Chatterjee, dołączył do Coinbase jako nowy dyrektor ds. produktu (ang. CPO).

Przed dołączeniem do Coinbase Chatterjee pracował w Google jako wiceprezes ds. produktu, zdobywając 11 lat doświadczenia w firmie internetowej, pisze CEO Coinbase, Brian Armstrong, w poście na blogu informującym o zatrudnieniu.

Podczas pracy w Google Chatterjee kierował działem zakupów giganta internetowego. Przed Google Chatterjee pracował w indyjskiem sklepie e-commerce Flipkart jako szef produktu.

11 lat Surojita w Google jest cenne, ponieważ będziemy nadal rozwijać Coinbase, aby została firmą o trwałym i znaczącym wpływie na światowy system finansowy.

– pisze Armstrong.

CEO dodał, że doświadczenie Chatterjee w Flipkart daje mu perspektywę w kontakcie z handlem transgranicznym i potencjalnym usprawnieniem systemu.

Kryptowaluty i technologia Blockchain mogą pomóc otworzyć system finansowy dla wszystkich, zwiększając handel transgraniczny, obniżając koszty transakcji, zapewniając większe bezpieczeństwo i pomagając osobom fizycznym mieć większą kontrolę nad swoją przyszłością finansową.

– powiedział Chatterjee.

Mercedes wykorzysta Blockchain do śledzenia emisji dwutlenku węgla:

Jeden z największych producentów samochodów, Mercedes Benz, nawiązał współpracę ze startupem Blockchain Circulor aby wspólne wdrożyć program pilotażowy mający na celu śledzenie emisji dwutlenku węgla w łańcuchu dostaw kobaltu.

Zgodnie z opublikowanym komunikatem prasowym projekt Mercedesa i Circulor jest częścią inicjatywy Startup Autobahn, mającej na celu identyfikację samochodów nowej generacji. Firmy wdrożą Blockchain do śledzenia emisji gazów istotnych dla klimatu i ilości materiałów pochodzących z recyklingu wzdłuż złożonych łańcuchów dostaw producentów ogniw akumulatorowych.

Ostatecznie Mercedes zamierza wykorzystać dane zebrane podczas tego pilotażu do opracowania nowej, neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla floty samochodów osobowych.

Projekt początkowo będzie koncentrował się na dostawach kobaltu, które ostatnio podniosły kwestie związane z pochodzeniem i etyką. Kobalt jest kluczowym minerałem do produkcji baterii litowo-jonowych, przy czym większość produkcji kobaltu pochodzi z Demokratycznej Republiki Konga, regionu krytykowanego za nieetyczne warunki wydobywania kobaltu. W 2017 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych oszacowała, że na całym świecie 168 milionów dzieci znajduje się w warunkach wyzysku, a około 40.000 dzieci przebywa w kopalniach kobaltu w DRK. Oznacza to, że szczególnie ważne jest, aby firmy wiedziały, skąd pochodzą materiały na jej produkty.

Program pilotażowy oparty na technologii Blockchain odwzoruje przepływ produkcji tych materiałów i związanej z nimi emisji dwutlenku węgla, a także zarejestruje, ile materiałów z recyklingu wykorzystuje się w łańcuchu dostaw.

To rzekomo pomoże Mercedesowi ustalić, czy jego firmy partnerskie przestrzegają wymogów zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza jeśli chodzi o prawa człowieka.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Doba na giełdach kończy się przewagą wzrostów. Najlepszy wynik notuje dziś Litecoin: wzrost o 11,6%. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 1,1%, Ethereum o 1,8%, XRP o 0,4%, Bitcoin Cash o 2% a Bitcoin SV o 1,5%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 3.8 mld dolarów i wynosi obecnie  259.7 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wynióśł 118.3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button