#928 Newsy z dnia 11.02.2020
Z wtorkowych wydarzeń: 40 Niemieckich banków stara się o pozwolenie na oferowanie krypto usług; Zhakowana włoska giełda zamyka działalność; Trump chce zaangażować Secret Service do walki z cyberprzestępczością; Wyszukiwania Bitcoina w Google gwałtownie wzrosły; Aktualna sytuacja na giełdach.
• 40 Niemieckich banków stara się o pozwolenie na oferowanie krypto usług:
W ślad za nowymi przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy, aż 40 niemieckich banków stara się o pozwolenie na oferowanie usług w zakresie aktywów cyfrowych. Lokalna gazeta Handelsblatt poinformowała, że niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin) zajmuje się kaskadą wniosków od 40 banków, które chcą zostać regulowanymi depozytariuszami kryptowalut.
Od stycznia 2020 r. nowe przepisy zezwalają bankom na rozszerzenie oferty poza tradycyjne papiery wartościowe, takie jak akcje i obligacje, na kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum i XRP.
Jak zauważa Handelsblatt, nowe przepisy dają instytucjom, które były już zaangażowane w aktywa cyfrowe, okres przejściowy trwający do listopada 2020 r. Wszyscy uczestnicy rynku muszą jednak zgłosić swoje zainteresowanie organowi regulacyjnemu najpóźniej do końca marca.
Liczba wniosków podobno przekroczyła oczekiwania Ministerstwa Finansów. Frank Schäffler, członek parlamentu Wolnej Partii Demokratycznej, powiedział dziennikarzom:
Rynek rośnie szybciej niż przewidywało Federalne Ministerstwo Finansów. To błogosławieństwo i przekleństwo. Wysoki popyt […] pokazuje, że coraz więcej firm akceptuje technologię Blockchain, ale można to również postrzegać jako wynik nowych przepisów.
– stwierdził.
Nowe przepisy obejmują gamę zasobów kryptograficznych – od kryptowalut po tokeny – klasyfikując je jako cyfrowe reprezentacje wartości, które nie mają statusu prawnego środka płatniczego.
Jedną z pierwszych instytucji, która złożyła wniosek do BaFin, jest podobno Berlin Solaris Bank, który założył już firmę skoncentrowaną na kryptografii.
Od półtora roku intensywnie zajmujemy się kwestią przechowywania kryptowalut. Nowe rozporządzenie w nowej ustawie o praniu pieniędzy to dobry moment, aby zacząć praktycznie. W końcu nie jesteśmy instytutem badawczym, ale bankiem komercyjnym.
– mówi Michael Offermann, szef bankowości kryptograficznej w Solaris.
Jesienią 2019 r. niektórzy przedstawiciele branży przyjęli proponowane przepisy jako pewny krok w kierunku przekształcenia Niemiec w „krypto-niebo”. Eliminując potrzebę korzystania przez banki z zewnętrznych depozytariuszów kryptowalut lub dedykowanych podmiotów zależnych, ostateczna wersja ustawy została zaprojektowana w celu usprawnienia operacji związanych z kryptowalutami banków i ułatwienia wejścia do sektora.
• Zhakowana włoska giełda zamyka działalność:
Altsbit, mała giełda kryptowalut, która straciła „prawie wszystkie fundusze” podczas włamania 5 lutego, zamknie swoje usługi w maju 2020 r.
Po tym, jak Altsbit po raz pierwszy zgłosił włamanie na Twitterze 6 lutego, giełda wydała instrukcje dotyczące wypłat 9 lutego. Zgodnie z oświadczeniem atak spowodował, że Altsbit stracił 6.929 Bitcoinów i 23 Etheru, wśród strat w innych kryptowalutach, takich jak Pirate Chain, VerusCoin i Komodo.
Pomimo tego, że znaczna część środków kryptograficznych Altsbit jest przechowywana w zimnych portfelach, giełda nadal zakończy swoje usługi 8 maja 2020 r. Firma obiecała, że zwróci dotkniętym użytkownikom środki z portfeli:
Zwroty kosztów rozpoczną się 10 lutego 2020 r., a zakończą 8 maja 2020 r. Po tej dacie nie będzie już możliwe żądanie zwrotu środków, ponieważ platforma Altsbit zostanie zamknięta.
– czytamy.
W e-mailu do Cointelegraph rzecznik Altsbit potwierdził, że decyzja firmy o zamknięciu usług jest ostateczna, zauważając, że giełda częściowo zwróci koszty swoim klientom, stwierdzając: „Zwrócimy użytkownikom to, co przechowujemy w zimnych portfelach, a następnie platforma zostanie zamknięta”.
Altsbit stracił znaczną ilość środków kryptograficznych jak na małą giełdę kryptowalut. Na chwilę obecną całkowita kwota potwierdzonych strat w Bitcoinach i Eterze wynosi około 70.000 dolarów.
Dla porównania, południowokoreańska giełda Coincheck straciła ponad 500 milionów dolarów w ataku z 2018 r., który jest uważany za „największą kradzież w historii świata”.
• Trump chce zaangażować Secret Service do walki z cyberprzestępczością:
Propozycja prezydenta Donalda Trumpa na budżet 4,8 bln dolarów w 2021 r. ma nadzieję na ponowne skonsolidowanie Secret Service z Departamentem Skarbu w celu usprawnienia dochodzeń w sprawie cyberprzestępczości i przestępstw finansowych.
Ustanowiona w 1865 r. Secret Service została utworzona jako dział w Ministerstwie Skarbu, którego zadaniem jest ochrona amerykańskiej waluty przed ryzykiem fałszowania. W 2002 r. Secret Service zostało przeniesione do Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – ruch, który Trump chce teraz cofnąć.
Administracja twierdzi, że „przyniesie to nowe usprawnienia” w dochodzeniu w sprawie przestępstw finansowych, które ewoluowały i stają się coraz trudniejsze do zwalczania:
Postęp technologiczny w ostatnich dziesięcioleciach, taki jak kryptowaluty i rosnące wzajemne powiązania międzynarodowego rynku finansowego, doprowadziły do powstania bardziej złożonych organizacji przestępczych i ujawniły silniejsze powiązania między przestępstwami finansowymi i elektronicznymi a finansowaniem terrorystów i nieuczciwych podmiotów państwowych.
– czytamy.
Wniosek budżetowy dodatkowo wspomina o kryptowalutach w dyskusji na temat roli Biura Skarbu ds. Terroryzmu i Wywiadu Finansowego (TFI), które, jak zauważa, w ciągu ostatnich dwóch lat:
Odcięło przepływ miliardów dolarów do Iranu, zakłóciło sieci, które zapewniły brutalnemu reżimowi syryjskiemu dostęp do ropy i finansowania, oraz rozszerzyły sankcje w celu ukarania rosyjskiej agresji i skorumpowanych oligarchów powiązanych z Kremlem.
W dokumencie zauważono, że administracja zamierza kontynuować inwestycje w narzędzia ekonomiczne, które mogą wspierać interesy polityki zagranicznej USA i pomagać w zwalczaniu nowych zagrożeń, takich jak stosowanie kryptowalut w praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Administracja Trumpa przewiduje, że Ministerstwo Skarbu i Secret Service – wraz z Siecią Egzekwowania Przestępstw Finansowych (FinCeN) – skoncentrują się na koordynowaniu agencji wywiadowczych, instytucji finansowych i organów nadzoru w celu przechwytywania finansowania terroryzmu, pociągania zbrodniczych państw do odpowiedzialności oraz wykrywania i powstrzymywania przestępstw finansowych.
• Wyszukiwania Bitcoina w Google gwałtownie wzrosły:
Istnieje kilka wskaźników, które można wykorzystać do pomiaru nastrojów na rynku i ogólnego zainteresowania. Wyszukiwania w Google są jednym z nich.
Podczas mroków krypto-zimy nastroje na rynkach i ogólne zainteresowanie słabną, a Bitcoiny i aktywa kryptograficzne są odkładane na dalszy plan dla zwykłych handlowców i ogółu społeczeństwa. Dopiero gdy Bitcoin znów zacznie gwałtownie rosnąć, a zwłaszcza gdy przekroczy 10.000 dolarów, ludzie znów zaczną zwracać na niego uwagę.
Spojrzenie na trendy wyszukiwań w Google może dać nam wskaźnik, jak duże jest zainteresowanie ogółu społeczeństwa i czy może to spowodować kolejną rundę FOMO. Liczba wyszukiwań Bitcoinów w Google wzrosła o 33% w ciągu ostatniego tygodnia, podnosząc się z najniższego poziomu od sześciu miesięcy.
Szczyty wyszukiwań pokrywają się z dwoma szczytami ceny Bitcoina, pierwszym w grudniu 2017 r. i drugim w czerwcu 2019 r. Od początku tego roku wyszukiwania wzrosły o około 37% na całym świecie.
Wydaje się jednak, że ludzie zaczną interesować się Bitcoinem dopiero po osiągnięciu szczytu, choć niewielu może wiarygodnie przewidzieć, gdzie znajduje się ten szczyt. Co ciekawsze to, że wyszukiwania „Bitcoin halving”, w miarę zbliżania się wydarzenia, wykazuje jeszcze bardziej nagły wzrost.
Wydarzenie jest już za 90 dni, a nastroje stały się pozytywne w związku z ostatnimi wzrostami. Wiele osób przewiduje pięciocyfrowy halving i wielki wzrost w następnym roku.
Wzorce wyszukiwań mogą wskazywać na ogólne zainteresowanie i to, czy wydarzy się kolejne „Fear Of Missing Out”. Może to spowodować jeszcze większe podniesienie cen, niż miało to miejsce podczas epickiej fali wzrostu w grudniu 2017 r.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Na giełdach po upływie doby obserwujemy przewagę wzrostów. Wśród czołowych kryptowalut jedynie Bitcoin i XRP notują znikome spadki, kolejno o 0,3% i 0,1%. Ethereum notuje wzrost o 1,1%, Bitcoin Cash o 1,8%, Bitcoin SV o 5% a Litecoin o 1,1%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1.8 mld dolarów i wynosi obecnie 282 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 127 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitcoinist.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.