News

#930 Newsy z dnia 13.02.2020

Z czwartkowych wydarzeń: FC Barcelona wyda własny token; CEO Coin Ninja stoi przed zarzutami prania pieniędzy; Chiny torują drogę cyfrowemu renminbi; Coinbase uzyskuje dwa certyfikaty bezpieczeństwa; Aktualna sytuacja na giełdach.

FC Barcelona wyda własny token:

Hiszpańska potęga piłkarska FC Barcelona połączyła siły z platformą fintech Chiliz, aby stworzyć oparty na Blockchainie token dla franczyzy sportowej.

W ramach partnerstwa z FC Barcelona Chiliz stworzył Barca Fan Tokens (BAR) do użytku w społecznej aplikacji mobilnej o nazwie Socios. 

„Jesteśmy naprawdę dumni z tworzenia tokena Barca na platformie Blockchain Chiliz” – powiedział Chiliz i dyrektor generalny Socios, Alexandre Dreyfus, odnosząc się do własnego Blockchaina opartego na Ethereum w Chiliz. „Jest to ostateczny cel i najlepsze potwierdzenie naszej długoterminowej wizji zaangażowania fanów i monetyzacji”.

Dreyfus powiedział Cointelegraph w e-mailu, że kilka miesięcy temu Chiliz rozpoczął pracę nad Socios, licząc 100.000 użytkowników podczas testów beta, potwierdzając, że platforma nie jest już w fazie beta.

Wraz z postępem technologicznym pojawia się potrzeba nowych metod angażowania kibiców, szczególnie w przypadku FC Barcelona, która jest czwartą najcenniejszą drużyną sportową na świecie, ocenianą przez Forbesa. Po otrzymaniu tokena jako nagrody za uczestnictwo w Socios, fani i zainteresowane strony mogą wydać je na produkty i wydarzenia. 

Profesjonalny włoski klub piłkarski Juventus i francuska organizacja piłkarska Paris Saint-Germain (PSG) również mają swoje własne tokeny. Aktywa te zostaną wycenione w oparciu o własny token Chiliz, CHZ. 

Każda drużyna wydaje własny token kibica z ograniczoną ilością zasobów zależną od potencjału w ciągu pięciu lat. Barca ma na przykład 40 mln tokenów.

– powiedział Dreyfus.

Podobnie jak PSG i JUV, tokeny BAR FC Barcelony zostały zbudowane na Chiliz Proof of Authority opartym na Blockchainie Ethereum jako tokeny ERC-20, przy czym organizacje działały jako weryfikatory łańcucha, wyjaśnił Dreyfus.

Użytkownicy nie mogą jednak przenosić tych zasobów do własnych portfeli i giełd, jak ma to miejsce w przypadku innych zasobów cyfrowych.

CEO Coin Ninja stoi przed zarzutami prania pieniędzy:

Larry Harmon, CEO strony Coin Ninja i założyciel portfela DropBit, stoi przed federalnymi zarzutami związanymi z korzystaniem z Bitcoin privacy tools. 

Amerykańscy prokuratorzy federalni oskarżają Harmona o spisek mający na celu pranie pieniędzy i prowadzenie firmy przekazującej pieniądze bez licencji FinCEN.

Zgodnie z nakazem aresztowania złożonym na początku tego miesiąca Harmon rzekomo wyprał ponad 354.468 Bitcoinów (o ówczesnej wartości 311 mln dolarów), udostępniając użytkownikom narzędzia o nazwie Helix oraz wyszukiwarki Darknet o nazwie Grams, aby dokonywać transakcji na AlphaBay, znanym rynku Dark Web, który został zamknięty w 2017 roku.

Helix pozwolił użytkownikom wymieszać monety przed wydaniem transakcji CoinJoin. Mieszanie monet wiąże się z praniem pieniędzy i innymi nielegalnymi działaniami. Harmonowi za domniemane przestępstwa grozi 30 lat więzienia.

Dziennikarz i podcaster Peter McCormack podobno rozmawiał z bratem Harmona, Gary’m Harmonem, który powiedział, że aktywa Coin Ninja zostały zamrożone i że FBI usunęło 4.000 dolarów w Bitcoinach z węzła Lightning Network.

Według McGormacka Larry nie otrzymał pozwolenia na zwolnienie za kaucją, ponieważ stwierdzono ryzyko ucieczki, „mimo że skonfiskowano wszystkie jego aktywa”.

Wniosek prokuratora o zatrzymanie Harmona pokazuje, że państwo uważa, iż Harmon nie pojawi się w sądzie, jeśli uzyska pozwolenie na zwolnienie za kaucją, ponieważ ma „znaczące więzi rodzinne poza Stanami Zjednoczonymi” i „podlega długiemu okresowi uwięzienia, jeśli zostanie skazany”.

Chiny torują drogę cyfrowemu renminbi:

Chiny przodują, jeśli chodzi o płatności cyfrowe dokonywane przez przeciętnych konsumentów w tym kraju. Podczas gdy takie sposoby płatności jak Apple Pay w Stanach Zjednoczonych stają się coraz bardziej akceptowane, w pobliskiej Japonii takie metody są nadal stosunkowo rzadkie. Alipay oferuje mieszkańcom Chin szansę wykorzystania waluty fiducjarnej do codziennych transakcji, najwyraźniej aklimatyzując ich do dnia, w którym zarówno płatności, jak i waluta staną się w 100% cyfrowe.

Chociaż ostatnio Chiny zajęły nieco bardziej liberalne stanowisko w sprawie płatności internetowych i cyfrowych, w znacznej większości zareagowały na wzrost liczby kryptowalut za pomocą bardziej autorytarnych środków. Po tym, jak stało się jasne, że chińscy obywatele wydobywali miliony Bitcoinów, rząd odpowiedział zakazując handlu wszystkimi kryptowalutami w tym kraju od września 2017 r.

Pomimo zdecydowanego stanowiska rządu chińskiego wobec kryptowalut, kraj wykazał również zainteresowanie technologią Blockchain i rozwojem cyfrowej waluty banku centralnego. Staje się jasne, że ma własne plany dzięki dodatkowej regulacji.

Według Financial Times, Ludowy Bank Chin złożył ostatnio wnioski o ponad 80 patentów, torując drogę do wprowadzenia nowej cyfrowej waluty.

Praktycznie wszystkie te wnioski patentowe dotyczą integracji systemu waluty cyfrowej z istniejącą infrastrukturą bankową.

– powiedział Marc Kaufman, partner i rzecznik patentowy w Rimon Law.

Coinbase uzyskuje dwa certyfikaty bezpieczeństwa:

Jednostka do spraw powiernictwa kryptowalut amerykańskiej giełdy kryptowalut Coinbase, Coinbase Custody, uzyskała dwie nowe oceny bezpieczeństwa.

Według opublikowanego komunikatu prasowego, Coinbase Custody otrzymał Service Organization Control (SOC) 1 typu 1 i SOC 2 typu 2 przez dużą firmę księgową Grant Thornton.

Otrzymując raporty, Coinbase Custody jest w stanie udowodnić klientom, że są zgodni z różnymi standardami bezpieczeństwa i raportowania.

Według strony internetowej Granta Thorntona raporty SOC mają na celu dostarczenie informacji o „istnieniu i sile kontroli finansowej, operacyjnej oraz bezpieczeństwa informacji w organizacji”. Raport SOC 1 zawiera informacje na temat kontroli wewnętrznych związanych ze sprawozdawczością finansową organizacji użytkownika.

Z drugiej strony raporty SOC 2 zawierają informacje na temat „bezpieczeństwa, dostępności, integralności przetwarzania, poufności i prywatności”. Zarówno raporty SOC 1, jak i SOC 2 są podzielone na typ 1 i typ 2. Raport typu 1 opisuje projekt kontroli, a raport typu 2 obejmuje również ich skuteczność po co najmniej sześciomiesięcznym okresie testowym.

Coinbase Custody oświadcza również, że w przyszłości odnowi raporty. Ogłoszenie następuje po doniesieniach z końca stycznia, zgodnie z którymi Coinbase utworzył podmiot w Irlandii, aby rozszerzyć swoje usługi przechowywania kryptowalut na instytucje europejskie.

Inne usługi kryptowalutowe również starały się o uzyskanie certyfikatów SOC. Pod koniec stycznia, amerykańska giełda kryptowalut i depozytariusz Gemini ukończył ocenę SOC 2 typu 2 poprzez globalną firmę świadczącą profesjonalne usługi Deloitte.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Doba na giełdach kończy się mieszanymi ruchami wśród czołóski kryptowalut. Bitcoin zmniejszył swoją wartość o 1,4%, Bitcoin Cash o 0,5%, Bitcoin SV o 3,3% a EOS o 1,7%. Wzrosty natomiast notują Ethereum, XRP i Litecoin, kolejno o 2,8%, 8,9% i 1,2%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 2.5 mld dolarów i wynosi obecnie 300.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 192.4 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button