News

#933 #934 Newsy z dni 16 – 17.02.2020

Z ostatnich wydarzeń: Brazylijskie giełdy otrzymały mocny cios od prawodawców; UEFA rozdysponuje milion biletów za pomocą Blockchain; Rosyjski projekt krypto regulacji może ulec zmianom; Binance stara się o licencję w Singapurze; Aktualna sytuacja na giełdach.

Brazylijskie giełdy otrzymały mocny cios od prawodawców:

Ustawodawcy w Brazylii otrzymali wsparcie aby uregulować rynek kryptowalut w związku z zarzutami oszustwa w Atlas Quantum, Zero10 i Trader Group w zeszłym roku. W lutym pojawiły się owoce tych działań. Bitcoin.com poinformował, że dwie duże giełdy kryptowalut z siedzibą w Brazylii zamknęły działalność w związku z zagrożeniem wysokimi karami pieniężnymi i bezpośrednimi skutkami przepisów.

Acesso Bitcoin był jedną z giełd, która dobrowolnie zamknęła działalność. Jej współzałożyciel Pedro Nunes był cytowany przez portal kryptograficzny Portal do Bitcoin:

Po wprowadzeniu tych przepisów przez Federalny Urząd Skarbowy zauważyliśmy znaczny spadek wolumenu obrotu. Uważamy również, że rynek ochłodził się dla mniejszych giełd.

– mówi.

Latoex, kolejna giełda kryptograficzna z Brazylii, ma podobne problemy. Nad firmą wisi widmo grzywny w wysokości 100.000 brazylijskich realiów, jeśli nie spełni nakazu zawieszenia wydanego przez brazylijską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Ponieważ Brazylia nie ma obecnie dedykowanego prawa do zajmowania się kryptowalutami, wszystkie giełdy wchodzą w zakres instrukcji normatywnej nr 1888 wydanej przez Departament Dochodów Federalnych. Wszystkie firmy przeprowadzające transakcje kryptograficzne w Brazylii muszą je zgłosić lub ukarać grzywną w wysokości od 120 do 360 dolarów.

Obie izby Kongresu Narodowego Brazylii analizują propozycje uregulowania krajowego przemysłu kryptograficznego. Tymczasem Senat dokonuje przeglądu dwóch innych ustaw, PL 3825/2019 i PL 3949/2019. Od lutego 2020 r. nie wprowadzono żadnej szczegółowej legislacji w celu ustanowienia przepisów dotyczących rynku kryptowalut w Brazylii. 

UEFA rozdysponuje milion biletów za pomocą Blockchain:

Fani piłki nożnej w Europie dołączą do grona osób, które przyjęły Blockchain dzięki nowej inicjatywie Unii Europejskich Związków Piłki Nożnej (UEFA).

Zgodnie z opublikowanym ogłoszeniem UEFA rozprowadzi ponad milion biletów na mecze piłki nożnej za pośrednictwem aplikacji mobilnej wykorzystującej Blockchain. Organizacja twierdzi, że ten nowy system biletowy sprawi, że „wejście na stadion będzie płynne, bezpieczne i pewne”.

Nowe mobilne rozwiązanie biletowe oparte na Blockchain ma na celu zapobieganie powielaniu i replikacji biletów przez „kody QR aktywowane przez Bluetooth tylko wtedy, gdy kibice znajdą się blisko stadionu”. Aplikację będzie można pobrać do końca maja na urządzenia z Androidem i iOS.

Bilety zostaną dostarczone nie później niż siedem dni przed meczem a „UEFA spodziewa się dostarczyć ponad milion biletów mobilnych dla fanów we wszystkich 51 meczach”.  Unia postanowiła przyjąć ten system, aby ułatwić dystrybucję biletów do najbardziej oczekiwanego Pucharu UEFA w historii.

UEFA oświadczyła również, że cyfrowa sprzedaż biletów pomoże ograniczyć zużycie papieru i będzie wygodniejsze dla fanów piłki nożnej:

Osoby wspierające, które kupią bilety „Follow my team”, otrzymają bilety mobilne tylko wtedy, gdy ich drużyna zakwalifikuje się na konkretny mecz. Możliwość dostarczania biletów mobilnych fanom blisko dnia meczu znacznie poprawi jakość podróży fanów, ponieważ fani nie będą już musieli odwiedzać punktów odbioru biletów w celu wymiany kuponów biletowych.

– czytamy.

Inicjatywa opiera się na udanym wdrożeniu mobilnego systemu sprzedaży biletów w sierpniu 2018 r. na mecz piłkarski Superpuchar UEFA między Realem Madryt a Atletico Madryt w Tallinie w Estonii.

Rosyjski projekt krypto regulacji może ulec zmianom:

Pomyślnie przeprowadzona próba tokenizacji może doprowadzić do dużych zmian w proponowanym przez Rosję ustawodawstwie dotyczącym kryptowalut.

Centralny Bank Rosji (CBR) ogłosił dziś zakończenie pilotażowej tokenizacji Blockchain przy użyciu platformy opracowanej przez Nornickel w ramach swojej piaskownicy regulacyjnej. Następnie bank zaproponował zmianę rosyjskiego prawa dotyczącego aktywów cyfrowych w celu dostosowania go do platform tokenizacji.

Platforma jest otwarta dla wszystkich organizacji i pozwala im wydawać tokeny hybrydowe wspierane przez koszyk zasobów. Mówi się, że technologia ta poszerza możliwości finansowania dla przedsiębiorstw, a jednocześnie daje nowe możliwości inwestycyjne dla użytkowników.

Szef działu fintech CBR, Ivan Zimin, zauważył, że był to jeden z największych projektów wspieranych przez piaskownicę. Był szczególnie podekscytowany możliwością wydawania tokenów hybrydowych, wierząc, że mogą one „szybko dostosować się do wymagań firm i użytkowników”.

Zimin ujawnił również, że bank zaproponował zmianę regulacyjną opartą na wynikach projektu pilotażowego:

Po wynikach programu pilotażowego Centralny Bank Rosji zaproponował poprawki do projektu ustawy federalnej „O cyfrowych aktywach finansowych”, które są wymagane do zintegrowania i opracowania tych rozwiązań na rozwijającym się rynku aktywów cyfrowych.

– powiedział.

Platformę opracowała Nornickel, jedna z największych firm wydobywczych na świecie. Korporacja opracowała wcześniej platformę do tokenizacji palladu i rozpoczęła testowanie platformy handlu aktywami cyfrowymi w grudniu 2019 r.

Binance stara się o licencję w Singapurze:

Największa na świecie giełda kryptowalut pod względem wolumenu obrotu ma nadzieję uzyskać oficjalne zielone światło do działania w Singapurze.

Według raportu Bloomberg dyrektor generalny i współzałożyciel firmy Changpeng „CZ” Zhao powiedział w wywiadzie, że wniosek został już złożony do władz wyspiarskiego państwa-miasta zgodnie z nowymi przepisami przyjętymi pod koniec stycznia.

Złożyliśmy wniosek dość szybko. Singapurski oddział Binance był w ścisłym kontakcie z lokalnymi organami regulacyjnymi, które pozostawały wolne od uprzedzeń.

– powiedział CZ. 

Zaktualizowana ustawa o usługach płatniczych obejmuje tak zwane usługi cyfrowego tokenu płatniczego (DPT) – obejmujące wszystkie firmy oparte na kryptowalutach i giełdy prowadzące handel w Singapurze – zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i finansowaniu terroryzmu (CTF). 

Zgodnie z ustawą firmy kryptograficzne muszą najpierw zarejestrować się, a następnie ubiegać się o licencję na prowadzenie działalności w jurysdykcji.

Bloomberg wskazuje, że Binance ma już biuro w Singapurze. Od 28 stycznia 2020 r. ustawa o płatnościach dawała istniejącym firmom kryptograficznym miesiąc na zarejestrowanie się w Monetary Authority of Singapore. Po zarejestrowaniu firmom przysługuje sześciomiesięczny okres, w którym muszą ubiegać się o licencję instytucji płatniczej.

Binance, niegdyś czysto giełda krypto-krypto, w ostatnich miesiącach pracowała nad poszerzeniem bazy użytkowników o dodanie bramek płatności fiat. W ubiegłym tygodniu dodano 15 kryptowalut za pośrednictwem izraelskiego procesora płatności Simplex. Zatrudniono również byłego kierownika Ubera, aby pomóc napędzać globalny wzrost.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach obserwujemy obecnie wyraźną przewagę spadków. Bitcoin, XRP i Bitcoin Cash w ciągu ostatniej doby zmniejszyły wartość o 1.8% a Ethereum o tyle samo zyskał na wartości. Swoim wynikiem mocno wyróżnił się Bitcoin SV notując wzrost o 9.7%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 2.1 mld dolarów i wynosi obecnie 280.2 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 185.8 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, coindesk.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button