News

#937 Newsy z dnia 20.02.2020

Z czwartkowych wydarzeń: Szwecja testuje własną kryptowalutę; Unia nie może zdecydować co dalej z Librą; Bank Centralny Brazylii ogłasza platformę płatności natychmiastowych; Cardano przeszła zaplanowaną aktualizację; Aktualna sytuacja na giełdach.

Szwecja testuje własną kryptowalutę:

W Szwecji rozpoczęto testowanie e-korony, przybliżając ją do właściwej emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Program pilotażowy będzie działał przez rok, do lutego 2021 r. 

Waluta oparta na Blockchain napędzałaby konwencjonalne płatności i działania bankowe w całym kraju. Zamiast przesuwać kartę kredytową lub wydawać gotówkę, codzienne transakcje mogą przejść na Blockchain.

CBDC są obecnie gorącym tematem, a Szwecja jest drugim krajem (po Bahamach), który ujawnił coś, co wydawałoby się prawdziwą, działającą krajową kryptowalutą. Bahamy uruchomiły program pilotażowy CBDC w grudniu i planują pełne wdrożenie w drugiej połowie 2020 r.

Chiny zapowiadały, że rozwijają własne CBDC, ale dotychczasowe wydarzenia nie są tak spójne jak w przypadku Szwecji i Bahamów. 

Uruchomienie CBDC w Szwecji wydaje się pasować do szwedzkiej innowacyjności – kraj ten jest już jednym z najbardziej bezgotówkowych społeczeństw na świecie.

Unia nie może zdecydować co dalej z Librą:

Rządy na całym świecie stoją w obliczu trudnych wyborów, jeśli chodzi o kryptowaluty: uregulować je surowo i ryzykować utratę korzyści dla gospodarki lub nie robić nic i być narażonym.

Zgodnie z notatką wydaną przez wiceprezesa wykonawczego Dombrovskisa w imieniu Komisji Europejskiej, stowarzyszenie Libra nie udzieliło odpowiedzi na pytania zadane przez UE. W rezultacie wszelkie informacje dostarczone przez Facebooka „pozostają niewystarczające do ustalenia dokładnego charakteru Libry, a co za tym idzie jej związku z istniejącym prawem UE”.

Jednak Dombrovskis stwierdził również, że Komisja „jest gotowa działać szybko”, jeśli chodzi o wykorzystanie potencjału kryptografii poprzez ustanowienie przepisów i nadzoru. Takie stanowisko potwierdza ich deklarację z 5 grudnia dla wprowadzić politykę dla stablecoinów i monitorować wszelkie ryzyko dla stabilności finansowej regionu.

Mark Zuckerberg, prezes Facebooka, przemawiał przed Komitetem ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA 13 października ubiegłego roku. Prawodawcy wyrażali podobne obawy jak Komisja Europejska, powołując się na niejasne odpowiedzi Zuckerberga dotyczące waluty cyfrowej:

Właściwie to nie wiem, czy Libra będzie działać.

– powiedział.

Organy rządowe zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i UE pracują nad lepszym zrozumieniem kryptowalut. Komisja rozpoczęła otwarte konsultacje publiczne, które będą dostępne do 19 marca, podczas gdy wewnętrzna służba skarbowa w Stanach Zjednoczonych przygotowuje się do szczytu w sprawie kryptowalut w dniu 3 marca. 

Bank Centralny Brazylii ogłasza platformę płatności natychmiastowych:

Central Bank of Brazil (BCB) ogłosił plan uruchomienia nowego, niemal natychmiastowego systemu płatności , w listopadzie.

Platforma, zwana brazylijskim systemem płatności natychmiastowych (PIX), ułatwi transakcje peer-to-peer i business-to-business w czasie do 10 sekund za pośrednictwem telefonu komórkowego, bankowości internetowej lub wybranych bankomatów.

Zgodnie z opublikowanym komunikatem prasowym, wszystkie instytucje finansowe i płatnicze posiadające licencję BCB muszą zapewnić swoim 500.000 aktywnym rachunkom klientów funkcje wymagane do ułatwienia przelewów PIX.

W oświadczeniu stwierdza się, że transakcje zostaną wykonane przy użyciu kodu QR lub poprzez wprowadzenie informacji identyfikujących, takich jak numer telefonu komórkowego, adres e-mail lub numer identyfikacyjny podatnika.

Według lokalnych mediów Livecoin, prezes BCB Roberto Campos podczas przemówienia na inauguracji w São Paulo wyraźnie stwierdził, że platforma ma konkurować z systemami płatności opartymi na DLT.

Pix powstał z potrzeby posiadania przez ludzi instrumentu płatniczego, który jest zarówno tani, szybki, przejrzysty i bezpieczny. Jeśli zastanowimy się nad tym, co się stało w zakresie tworzenia Bitcoinów, kryptowalut i innych zaszyfrowanych aktywów, wynika to z potrzeby posiadania instrumentu o takich właśnie cechach.

– mówił.

Campos określił platformę PIX jako najwyższy priorytet dla banku centralnego w 2020 r. Dodał, że PIX będzie bardziej wydajny i „pomoże pozbyć się ludziom potrzeby posiadania pieniędzy fizycznych, ponieważ generuje to ogromne koszty dla społeczeństwa”.

Cardano przeszła zaplanowaną aktualizację:

Sieć Cardano przeprowadzi zaplanowaną aktualizację, aby wprowadzić Ouroboros BFT, ulepszony mechanizm konsensusu. Aktualizacja jest etapem pośrednim między obecną erą Byrona a Shelley, która wprowadzi staking do głównej sieci.

Ogłoszona przez IOHK aktualizacja została przeprowadzona dziś o 16:44. Sieć przeszła hard forka, choć zespół podkreśla, że „jest to planowana i zarządzana aktualizacja protokołu”.

Nowy protokół jest rozwinięciem oryginalnej wersji Ouroboros „Classic”, która jest obecnie aktywna w głównej sieci Cardano. Chociaż Ouroboros jest sprawdzonym protokołem PoS, oryginalna wersja zawierała kilka kompromisów w zakresie decentralizacji. Mianowicie lista walidatorów jest obecnie ustalona, a ich kolejność znana jest z góry.

Era Shelleya Cardano skupia się całkowicie na usunięciu „bocznych kółek” i umożliwieniu społeczności decydowania o walidatorach bloków poprzez staking. Zasilany będzie przez Ouroboros Praos, który dodaje kilka funkcji znacznie utrudniającyh zafałszowanie walidatorów.

Pomiędzy dwoma głównymi epokami zespół Cardano postanowił podzielić przejście na dwa hard forki. Podjęto decyzję, aby zapewnić, że nie wystąpią przerwy w działaniu usługi sieciowej, ponieważ jej weryfikacja jest przekazywana społeczności.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach obserwujemy obecnie silne korekty. Bitcoin poszybował w dół o 6,3%, Ethereum o 9,6%, XRP o 10,4%, Bitcoin Cash o 12,1%, Bitcoin SV o 7,6%, Litecoin o 11,6% a EOS o 12,6%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 21 mld dolarów i wynosi obecnie 275 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 185.2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitcoinist.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button