News

#943 Newsy z dnia 26.02.2020

Ze środowych wydarzeń: Koronawirus sieje spustoszenie na giełdach; Regulator Malty publikuje informację zwrotną dot. tokenów security; Cyfrowa waluta chin opóźniona przez wirusa; Pompliano o Warrenie Buffecie i Bitcoinie.

Koronawirus sieje spustoszenie na giełdach:

Rozprzestrzenianie się Koronawirusa ponownie zaczęło wpływać na rynki finansowe. Wall Street oraz giełdy europejskie odczuły to najbardziej – spadków o nawet 3,5% na Wall Street nie było od dwóch lat. W Europie, Ateński indeks Athex, zanotował spadek aż o 8%.

Bitcoin z trudem utrzymywał dziś poziom 9.000 dolarów. Dane z Coin360 i Cointelegraph Markets pokazały, że BTC/USD na krótko przekroczyło barierę 9.000 dolarów kilka razy. Od weekendu Bitcoin spadł o ponad 1000 dolarów.

Obecnie na giełdach kryptowalut obserwujemy wyraźne korekty, często nawet dwucyfrowe. Bitcoin spadł o 6,6%, Ethereum o 10,9%, XRP o 10,1%, Bitcoin Cash o 11,6%, Bitcoin SV o 15,7%, Litecoin o 14,5% a EOS o 14,1%.

Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 20.9 mld dolarów i wynosi obecnie  247.4 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 177.4 mld dolarów.

Regulator Malty publikuje informację zwrotną dot. tokenów security:

Malta Financial Services Authority (MFSA) opublikował informacje zwrotne na temat definicji tokenów security i wyzwań, przed którymi stoją te aktywa na rynkach maltańskich. W opublikowanym artykule agencja przekazała informacje zwrotne na temat ofert tokenów security (ang. Security Token Offerings – STO) 18 interesariuszy z branży, w tym agencji krajowych, regulowanych firm, dostawców technologii, firm prawniczych i doradczych.

MFSA początkowo zwrócił się do zainteresowanych stron z branży o przedstawienie opinii i porad na temat definicji STO w lipcu ubiegłego roku. Poprosił także o pomoc w interpretacji wyzwań, przed którymi stoją STO w ramach istniejących ram prawnych. MFSA zauważył brak jasnych definicji zbywalnych papierów wartościowych zarówno przez nią, jak i na poziomie Unii Europejskiej. 

Według artykułu większość respondentów zasadniczo nie zgodziła się z kategoryzacją różnych rodzajów STO zaproponowaną przez MFSA. Większość respondentów stwierdziła, że nie powinno być rozróżnienia na podstawie tego, czy instrument jest tokenizowany, ponieważ koncepcja zbywalnych papierów wartościowych jest ujednolicona przez prawo UE. To rozróżnienie może pozornie prowadzić do ryzyka strukturyzowania arbitrażu.

Jedną z sugestii było opracowanie nowych ram dla tradycyjnych zbywalnych papierów wartościowych, które wdrażają technologię DTL.

Inni stwierdzili, że Malta powinna przyjąć taksonomię aktywów kryptograficznych zaproponowaną przez Blockchain Research Institute lub że kategoryzacja powinna zależeć od wpływu technologii Blockchain i infrastruktury leżącej u podstaw projektu.

Dokument zawiera inne opinie na ten temat, w tym między innymi zarządzanie prawami i obowiązkami związanymi z papierami wartościowymi, podwójną weryfikację transakcji oraz alternatywne rozwiązania.

Na Malcie – która twierdzi, że jest „wyspą Blockchain” ze względu na przyjazne dla branży przepisy- start-upy kryptograficzne wciąż mają trudności z uzyskaniem usług finansowych z powodu powolności regulacyjnej. Zeszłej jesieni firmy zostały odesłane przez banki, które nie miały „apetytu na ryzyko”, aby wesprzeć takie przedsięwzięcia. Zamiast tego usługi finansowe pozostają zarezerwowane dla w pełni regulowanych przez MFSA – proces, który może potrwać do sześciu miesięcy w przypadku pierwszej odpowiedzi.

Cyfrowa waluta chin opóźniona przez wirusa:

Badania nad cyfrową walutą banku centralnego (CBDC) w Chinach zostały opóźnione w związku z trwającą epidemią koronawirusa.

Global Times poinformował, że wpływ epidemii na personel spowodował poważne niepowodzenia. Źródło, które zna sprawę, podobno powiedziało:

Wybuch koronawirusa doprowadził do odroczenia wznowienia pracy w instytucjach rządowych, w tym w Chińskim Banku Ludowym. Decydenci i pracownicy naukowi zaangażowani w projekt DCEP [Digital Currency Electronic Payment] nie są wyjątkiem, co wpływa na proces rozwoju.

Shentu Qingchun, dyrektor generalny Blockchainowej firmy bankowej BankLedger z Shenzhen, która jest zaangażowana w projekt, powiedział, iż oczekuje się, że bank centralny wygłosi ważne oświadczenie w pierwszym kwartale 2020 roku. Zauważył, że w kwartale pozostaje tylko miesiąc: „Tak więc szanse na to, że ogłoszenie zostanie wydane na czas, są niewielkie”.

Cao Yin, badacz Blockchain z Instytutu Regionu Delta Jangcy Uniwersytetu Tsinghua, powiedział, iż oczekuje, że uruchomienie CBDC nastąpi jeszcze w tym roku. Wyjaśnił, że Chiny „już od dłuższego czasu przygotowują się do uruchomienia zarówno pod względem technologicznym, jak i teoretycznym”, a plan działania jest już gotowy. Cao zasugerował również, że zespół ds. cyfrowej waluty banku centralnego ma wystarczającą liczbę pracowników, aby nadrobić opóźnienie.

Jak dotąd koronawirus miał znaczący wpływ na przemysł Blockchain i kryptowaluty. Wiele konferencji związanych z kryptowalutami w Azji opóźnia się w odpowiedzi na wybuch epidemii. Nowsze raporty sugerują również, że Chiny przeszły na technologię Blockchain do zarządzania danymi medycznymi, śledzenia dostaw materiałów do zapobiegania wirusom i konsultacji z opinią publiczną w czasie epidemii.

Pompliano o Warrenie Buffecie i Bitocinie:

Odkąd Warren Buffett udzielił wywiadu, w którym stwierdził: „Nie posiadam żadnej kryptowaluty” i odrzucił pomysł, że Bitcoin ma jakąkolwiek wartość, odpowiedzi społeczności kryptograficznej i mediów rozprzestrzeniają się jak pożar.

Założyciel Tron, Justin Sun, natychmiast stwierdził, że Blockchain może udowodnić, że Buffett w rzeczywistości był właścicielem wielu Bitcoinów. Jednak kwestią, o którą wielu chodziło, nie było jego zaprzeczenie własności, ale raczej nieaktualne poglądy na technologię.

Anthony „Pomp” Pompliano, współzałożyciel i partner Morgan Creek Digital, rozmawiał we wtorek z Julią Chatterley z CNN na nowojorskiej giełdzie. Miał wiele do powiedzenia na temat wywiadu z Buffettem. Chociaż przyznał, że wielu inwestorów szanuje miliardera i uważa go za geniusza finansowego, wspomniał, że Buffet nie jest na bieżąco jeżeli chodzi o kryptowaluty:

Naprawdę nie korzystam z porad technologicznych od kogoś, kto używa telefonu z klapką lub nie korzysta z poczty elektronicznej.

Pompliano kontynuował wywiad mówiąc o popularności Bitcoina w Europie. Szwecja niedawno zaczęła testować własną cyfrową walutę. Jeśli ich pilotażowy program dotyczący e-korony zakończy się sukcesem, oznacza to, że przeciętni obywatele mogliby przeprowadzać codzienne transakcje i bankowość za pośrednictwem Blockchain.

Wszystko będzie cyfrowe. Będziemy mieć konkurencję w polityce pieniężnej. Myślę, iż uważamy, że to właśnie tam polityka pieniężna Bitcoina jest lepsza od polityki pieniężnej banku centralnego, a Bitcoin ostatecznie zostanie zwycięzcą i stanie się globalną walutą rezerwową w pewnym momencie w przyszłości.

– mówi.

Inne kraje również rozważają emisje własnych walut cyfrowych. Urzędnicy w Japonii odbyli spotkania w celu omówienia jena cyfrowego, podczas gdy w tym miesiącu Chiński Bank Chin złożył wnioski o patenty dotyczące cyfrowego renminbi.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button