#965 Newsy z dnia 19.03.2020
Z czwartkowych wydarzeń: Hawaje są otwarte na krypto firmy; Regulator Singapuru wprowadza wytyczne AML/CFT; Kanada zaostrzy regulacje kryptowalut; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Hawaje są otwarte na krypto firmy:
Biuro gubernatora na Hawajach ujawniło swoje nowe „Digital Currency Innovation Lab” – inkubator Blockchain i kryptowalut opracowany dzięki współpracy między Departamentem Handlu i Spraw Konsumenckich, Wydziałem Instytucji Finansowej (DFI) a Hawaii Technology Development Corporation (HTDC).
Inicjatywa będzie realizowana przez dwa lata i pozwoli „emitentom cyfrowej waluty prowadzić działalność na Hawajach bez uzyskania licencji na państwowego przekaźnika pieniędzy w okresie obowiązywania programu pilotażowego”.
Dzięki programowi Hawaje chcą „osiągniąć bardziej dogłębną perspektywę waluty cyfrowej” i informować o przyszłych przepisach dotyczących kryptowalut w państwie.
Iris Ikeda, komisarz instytucji finansowych na Hawajach, podkreśliła, że DFI wydało komunikat o braku działań, aby zapobiec regresowi dla firm działających w piaskownicy, które angażują się w działalność, która normalnie byłaby uznawana za nielicencjonowane przekazy pieniężne.
DFI wykorzystuje swój statutowy organ, aby zapewnić innowacyjny sposób wprowadzenia emitentów waluty cyfrowej na Hawaje, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo naszych konsumentów. Uznając waluty cyfrowe za narzędzie transmisji przyszłości, będziemy w stanie opracować przepisy prawne sprzyjające ich rozwojowi na Hawajach.
– powiedział Ikeda.
Len Higashi, pełniący obowiązki dyrektora wykonawczego HTDC, wyraził nadzieję, że program pozwoli Hawajom „stać na czele technologii finansowej i potencjalnie czerpać korzyści ekonomiczne, które towarzyszą przyjętej postawie przywódczej”.
Zainteresowane firmy muszą złożyć wniosek o udział do 1 maja i muszą uiścić opłatę aplikacyjną w wysokości 500 dolarów plus 1000 dolarów za każdy okres uczestnictwa.
• Regulator Singapuru wprowadza wytyczne AML/CFT:
Niektóre kraje spóźniły się na przyjęcie, jeśli chodzi o uznawanie i regulowanie zasobów cyfrowych. Po raz pierwszy bank centralny Singapuru wydał ramy regulujące działalność związaną z płatnościami, 28 stycznia wraz z Ustawą o Usługach Płatniczych.
Jednak Monetary Authority of Singapore (MAS) nadal dostrzegał potencjalne ryzyko, jakie aktywa cyfrowe mogą stanowić dla gospodarki, takie jak pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu.
Zawiadomienie zawierało szczegółowe informacje na temat przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu (CFT) dla dostawców usług cyfrowych tokenów płatności – w tym ocenę ryzyka i ograniczanie ryzyka, należytą staranność wobec klienta, zaufanie do stron trzecich, rachunki korespondencyjne i przelewy elektroniczne, prowadzenie rejestrów, raportowanie podejrzanych transakcji i zasady wewnętrzne.
MAS wyjaśnił swoje poprzednie zawiadomienie nowym 73-stronicowym zestawem wskazówek dla dostawców usług w zakresie cyfrowych tokenów płatności.
Ostatnie szybkie ulepszenia technologii mają daleko idący wpływ, w tym w świecie płatności. W szczególności ulepszenia technologii finansowej otworzyły nowe możliwości szybszych i bardziej wydajnych metod płatności. Jednak te nowe metody płatności powodują także nowe ryzyko prania pieniędzy (ML), finansowania terroryzmu (TF) i finansowania proliferacji (PF).
– czytamy.
W szczególności centralny organ monetarny Singapuru zaleca śledzenie poprzednich transakcji tokenów „tak daleko wstecz, jak to konieczne”, aby ustalić, czy były jakieś podejrzane okoliczności.
• Kanada zaostrzy regulacje kryptowalut:
Kanadyjskie Centrum Analiz Transakcji Finansowych i Raportów (FINTRAC) ogłosiło, że wkrótce wdroży nowe przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i finansowaniu terroryzmu (CTF). Zaktualizowane zostaną również wytyczne dotyczące walut wirtualnych.
W opublikowanym raporcie departamentalnym FINTRAC podkreśla, że ustanowienie „ulepszonego systemu AML / [CTF]” dla firm operujących kryptowalutami jest „głównym priorytetem w najbliższym czasie”.
W raporcie FINTRAC kładzie nacisk na wyzwania związane z przyjęciem nowych technologii, takich jak kryptowaluta, przez przedsiębiorstwa i konsumentów – dodając, że chociaż większość zmian wynikających z nowych technologii ma charakter przyrostowy, „wiele z nich ma rewolucyjny wpływ”.
Zaktualizowane ramy prawne będą obejmować nowe wymogi sprawozdawcze dotyczące transakcji w walutach wirtualnych, rozszerzając mandat regulacyjny FINTRAC, aby lepiej objąć działalność zagranicznych firm działających z kryptowalutami.
Kanadyjski organ nadzoru finansowego planuje przeprowadzić „szeroko zakrojone konsultacje krajowe z zainteresowanymi stronami oraz rygorystyczny etap wdrażania”. FINTRAC dodaje, że ma nadzieję współpracować z przedstawicielami branży przy rozważaniu zmian w nowych ramach.
Nowe przepisy, uchwalone w czerwcu 2019 r., nakazują firmom operującym kryptowalutami rejestrowanie i zgłaszanie dużej ilości informacji identyfikujących od klientów, których transakcje przetwarzają.
Dla każdej próby lub udanej transakcji lub przekazu o wartości przekraczającej 1000 dolarów kanadyjskich firmy muszą zanotować rodzaj i kwotę każdej zaangażowanej wirtualnej waluty, adresy wysyłające i odbierające biorące udział w transakcjach, źródło wirtualnej waluty oraz podmioty uczestniczące w transferze.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Giełdy po upływie doby wykazują poważne wzrosty cen. Bitcoin notuje wzrost o 17,5%, Ethereum o 18,6%, XRP o 12,5%, Bitcoin Cash o 22,7%, Bitcoin SV o 36,4%, Litecoin o 17,7%, EOS o 16,3% a Binance Coin o 20,6%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 24,2 mld dolarów wynosi obecnie 172 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 125.4 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.