News

#979 Newsy z dnia 02.04.2020

Z czwartkowych wydarzeń: Binance ogłasza przejęcie CoinMarketCap; Bank Centralny Egiptu ogranicza wypłaty gotówki – Bitcoin na ratunek; FATF: USA nie skupia się wystarczająco na ryzyku; Największy kraj Afryki ma swój pierwszy Bitomat; Aktualna sytuacja na giełdach.

Binance ogłasza przejęcie CoinMarketCap:

Podczas gdy rynki globalne przeżywają ciężkie chwile w związku z pandemią koronawirusa, przemysł kryptograficzny staje się silniejszy, kiedy to jego główni gracze dokonali jednej z największych fuzji kryptograficznych w historii.

Binance, największa na świecie giełda kryptowalut, osiągnęła porozumienie w sprawie przejęcia CoinMarketCap, jednej z najczęściej odwiedzanych witryn z danymi kryptograficznymi. Firmy oficjalnie ogłosiły przejęcie dla Cointelegraph w dniu dzisiejszym.

Changpeng Zhao, założyciel i dyrektor generalny Binance, powiedział, że Binance i CMC są bardzo podobne, ponieważ obaj są dostawcami „dostępu do krypto” i podzielają wizję uczynienia aktywów kryptograficznych bardziej dostępnymi i przydatnymi dla ludzi na całym świecie.

Przejęcie umożliwi nam wzajemne wykorzystanie swoich mocnych stron oraz dalszy rozwój i zaszczepienie przejrzystości w branży.

– powiedział Zhao.

Zhao powiedział, że firma prowadziła rozmowy z CMC od kilku miesięcy zanim sfinalizowała umowę w kwietniu. Chociaż podobno przejęcie kosztowało Binance 400 mln dolarów, Zhao powiedział, że firma nie może ujawnić kwoty transakcji, ponieważ jest chroniona umową o zachowaniu poufności.

Podczas gdy firmy będą ściśle ze sobą współpracować, CMC nadal będzie działać jako niezależna jednostka biznesowa, co podkreślili zarówno Binance, jak i CMC. Zhao podkreślił, że przejęcie nie zmieni niezależności CMC:

Binance nie ma wpływu na rankingi CoinMarketCap. CoinMarketCap pozostanie zaangażowany w dostarczanie najbardziej dokładnych, aktualnych i jakościowych danych kryptowalutowych w branży, jednocześnie korzystając z wiedzy, zasobów i skali Binance.

– stwierdził.

Niemniej jednak CMC natychmiastowo przejdzie wewnętrzną restrukturyzację w ramach umowy. Brandon Chez, założyciel CMC, ustąpi ze stanowiska dyrektora generalnego i zostanie zastąpiony przez obecnego dyrektora ds. Strategii CoinMarketCap, Carylyne Chan, jako tymczasowy dyrektor generalny. 

Oprócz przetasowań CoinMarketCap nie zobaczy żadnych zmian w swoim zespole w najbliższej przyszłości lub przynajmniej przez kilka następnych miesięcy.

Poza tym w CoinMarketCap nie będzie żadnych innych dużych zmian w zespole. Wszyscy pozostaną i wszyscy są naprawdę podekscytowani tym, co się dzieje. […] Myślę, że nie zobaczymy żadnych innych istotnych zmian, na pewno nie w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

– powiedział Chan.

Według Chana, Binance dołożył wszelkich starań, aby CMC mógł nadal stosować własną metodologię tworzenia list. Tymczasowy dyrektor generalny powiedział, że firma nie planuje w najbliższym czasie zmian na liście:

Przestrzegamy naszych wymagań dotyczących aukcji i upewniamy się, że wszystko jest uczciwe i obiektywne dla każdego, kto chce umieścić coś na CoinMarketCap. To będzie nasze zdecydowane zobowiązanie, które[…] nie zmieni się po przejęciu.

Bank Centralny Egiptu ogranicza wypłaty gotówki – Bitcoin na ratunek:

Wraz z narastaniem paniki i niepewności spowodowanej koronawirusem Egipt stał się najnowszym krajem, który ograniczył wypłaty z banków. Osoby fizyczne mogą teraz pobierać maksymalnie 635 dolarów dziennie ze swojego banku i tylko 317 dolarów z bankomatów.

Według New York Times w niedzielę egipski bank centralny polecił bankom w całym kraju stosowanie tymczasowych dziennych limitów wypłat i depozytów. Ruch ten ma na celu kontrolę inflacji w kraju i zapobieganie gromadzeniu przez obywateli gotówki podczas pandemii.

Dzienny limit dla osób fizycznych został obniżony do 10.000 funtów egipskich w oddziałach banków i 50.000 funtów dla firm. Tylko firmy, które muszą wypłacić pieniądze, aby zapłacić swoim pracownikom, zostaną zwolnione z limitów.

Ograniczenia pojawiają się po fali masowych wypłat z banków w kraju. Gubernator banku centralnego Tarek Amer stwierdził w niedzielę, że w ciągu ostatnich trzech tygodni z banków zabrano 30 mld funtów egipskich (1.91 mld dolarów).

Okazało się, że osoby fizyczne wypłacają pieniądze z banków, chociaż ich nie potrzebowały… w ciągu ostatnich trzech tygodni wypłaciły 30 mld  funtów. Chcemy dyscypliny. Żyjemy w społeczeństwie i musimy myśleć o innych.

– powiedział.

Jak zauważył zwolennik Bitcoina, Vis, na Twitterze:

Właśnie dlatego powstał Bitcoin.

Zarejestrowane w Egipcie przypadki koronawirusa wynoszą obecnie nieco mniej niż 800. jednak krajowa służba zdrowia nie jest przygotowana na masową epidemię. Ponadto Egipt ma skłonność do wysokiej inflacji, która może jeszcze bardziej pogłębić kryzys.

Może to ograniczyć gromadzenie zapasów i panikę oraz zatrzymać ceny.

– czytamy w artykule.

Jak uważa portal Bitcoinist, sprowadza się to jednak do tego samego problemu, który jest tak stary jak same instytucje bankowe. Jeśli ktoś może ograniczyć twoje pieniądze, to nie twoje pieniądze. Nikt nie może ograniczyć Bitcoina. Żaden bankier centralny nie może wkroczyć i zdecydować, ile przeznaczysz na transakcję.

FATF: USA nie skupia się wystarczająco na ryzyku:

Grupa Specjalna ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy (FATF) dokonała ponownej oceny Stanów Zjednoczonych pod kątem zgodności z przepisami dotyczącymi przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML) i finansowaniu terroryzmu (CFT). Według opublikowanego raportu Stany Zjednoczone są „w dużej mierze zgodne” z regulacjami FATF dotyczącymi kryptowalut i aktywów wirtualnych.

W ocenie uwzględniono stopień zgodności ustawodawstwa krajowego z zaleceniami wydanymi przez FATF, międzynarodowy organ normalizacyjny. Zalecenie 15 dotyczące konkretnie kryptowalut jest jednym z najczęściej omawianych zagadnień w raporcie.

Od ostatniej ewaluacji w 2016 r. ocena FATF USA w tej kwestii nie uległa zmianie. Jednak własne wytyczne FATF dotyczące kryptowalut zostały znacząco zmienione w październiku 2019 r. Ocena odzwierciedla zatem zmianę metodologii, która wymaga głębszej analizy niż wcześniej.

Agencja wyraziła uznanie dla zwiększonej świadomości na temat ryzyka wykazanego przez amerykańskie organy regulacyjne, powołując się na utworzenie kilku grup zadaniowych i raportów, takich jak „Krajowa ocena ryzyka prania pieniędzy w 2018 r.”.

Przepisy USA skutecznie obejmują również różne typy dostawców usług wirtualnych (VASP) określonych przez FATF, w tym podmioty takie jak giełdy i powiernicy. Jednak raport zauważa, że nie zajmują się konkretnie przypadkiem VASP, który jest zarejestrowany w USA, a poza tym nie prowadzi działalności w tym kraju.

Operatorzy kryptowalut są ogólnie uważani za firmy Money Services Business (MSB), kategoryzację, która ma bardzo wysokie standardy zgodności. W związku z tym większość MSB jest zobowiązana do opracowania skutecznych polityk AML i CTF, które zdaniem FATF są ogólnie wystarczające.

Ponadto zauważa, że niektóre firmy mogą również musieć przestrzegać przepisów narzuconych przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Komisję Handlu Towarowymi Kontrakcjami Terminowymi (CFTC), co dodatkowo poprawia zgodność. Raport krytykuje jednak USA za utrzymanie progu 3.000 dolarów w przypadku sporadycznych niezidentyfikowanych transakcji. Wytyczne FATF sugerują limit nie większy niż 1.000 dolarów.

Jednak agencja nie była szczególnie pod wrażeniem co do Internal Revenue Service (IRS) i Financial Criminal Enforcement Network (FinCEN). Chociaż zauważa, że oba przeprowadziły badania różnych giełd kryptowalut i innych, krytykuje ogólną strategię.

Według FATF USA nie identyfikują dostawców usług podwyższonego ryzyka, ponieważ są objęci ustrojem MSB.

Dlatego nie jest całkowicie jasne, czy obecne podejście jest wystarczająco ukierunkowane na ryzyko, zwłaszcza że od 2014 r. skontrolowano tylko 30% wszystkich zarejestrowanych dostawców CVC [wymienialnej waluty wirtualnej].

– stwierdzia raport.

Największy kraj Afryki ma swój pierwszy Bitomat:

Nigeria – największy kraj w Afryce z zadowoleniem przyjął swój pierwszy bankomat Bitcoin, a Blockstale BTM, firma, która zainstalowała bankomat w Dazey Lounge i barze w stanie Lagos, planuje uruchomienie ponad 30 kolejnych terminali.

Pomimo wszystkich niepewności prawnych dotyczących kryptowalut w Nigerii, Nigeryjczycy okazują się największymi handlarzami kryptowalutami w Afryce.

– powiedział dyrektor naczelny i założyciel Blockstale, Daniel Adekunle.

Adekunle opracował Bitomaty we współpracy z firmą technologiczną z siedzibą w Shenzhen w Chinach.

Pomimo największego wolumenu handlu w Afryce Nigeria jest ósmym krajem na kontynencie, na którym działa bankomat Bitcoin. Według danych CoinATMRadar w Południowej Afryce znajduje się siedem bankomatów kryptograficznych, w Ghanie są dwa, a Botswana, Dżibuti, Kenia, Uganda i Zimbabwe mają jeden terminal.

Ponieważ Nigeria satnowi największą gospodarkę i ludność w Afryce, pierwszy Bitomat w tym kraju może być drogowskazem do szerszej adopcji na całym kontynencie. Terminal Coinstale to tylko drugi bankomat Bitcoin w Afryce Zachodniej.

W ostatnich tygodniach około 220 Bitcoinów, czyli 1.38 mln dolarów, wymieniono w transakcjach peer-to-peer (P2P) między Bitcoinem a nigeryjską Nairą na LocalBitcoins. Jednak nigeryjskie LocalBitcoins spadły o około 50% od czasu, gdy platforma P2P wzmocniła swoje wymagania KYC we wrześniu 2019 r.

Nigeria konsekwentnie przoduje również w wyszukiwaniach w Google hasła „Bitcoin” – zgodnie z Google Trends, prawie dwukrotnie przewyższa drugi kraj na liście – Austrię.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Na giełdach po upływie doby widzimy conajmniej dwucyfrowe wzrosty w całej czołówce kryptowalut. Bitcoin poszybował w górę o 12,7%, Ethereum o 11,6%, XRP o 6,8%, Bitcoin Cash o 12,3%, Bitcoin SV o 14,1%, Litecoin o 10,1% a EOS o 10,4%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 20.1 mld dolarów wynosi obecnie 195.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 145.3 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button