News

98% projektów na Uniswap w latach 2018-2021 to oszustwo

Badanie wykazało, że prawie wszystkie projekty kryptograficzne wymienione na Uniswap w latach 2018-2021 były złośliwe i związane z oszustwami.  

Statystyka została przeprowadzona przez trzech badaczy – Bruno Mazorra, Victor Adan i Vanesa Daza z Uniwersytetu Pompeu Fabra i Uniwersytetu w Barcelonie.  

Uniswap został stworzony w 2018 roku, a protokół opisuje się jako rozwijająca się sieć zdecentralizowanych aplikacji finansowych (DeFi). 

DEX ma ponad 40.000 tokenów kompatybilnych z Ethereum (ER20) hostowanych na platformie, aby zapewnić użytkownikom opcje handlu różnymi aktywami kryptograficznymi. Z biegiem lat Uniswap stał się jednym z najważniejszych protokołów DeFi w branży, przetwarzając od momentu powstania ponad 1 bln dolarów w wolumenie transakcji.  

Uniswap jest największym DEX-em w kryptowalutach. Jednak ostatnie dane pokazują, że 98% wszystkich projektów wymienionych w protokole między 2018 a 2021 rokiem to oszustwa.  

Rug pull to popularna technika wykorzystywana przez oszustów do wprowadzania w błąd inwestorów DeFi. Rozwijają nowe projekty, tworzą szum marketingowy i porzucają projekt, uciekając z funduszami inwestorów.  

Badanie wykazało, że prostota i brak regulacji Uniswap sprawiają, że cyberprzestępcy mogą skutecznie przeprowadzać oszustwa związane z ICO.

Badacze „zeskanowali” 27.588 tokenów, z których 631 sklasyfikowano jako niezłośliwe, a 26.957 zidentyfikowano jako złośliwe. Łącznie 24.870 tokenów oznaczonych jako złośliwe to tzw. quick pulls, natomiast pozostałe 2087 nie jest spaleniem LP.  

Wynik uzyskano poprzez wygenerowanie historii wszystkich tokenów wymienionych na platformie od uruchomienia do 2021 roku przy użyciu węzła archiwum Infura 18 i interfejsu Etherscan API 19 do analizy i etykietowania. 

Aby uzyskać dane giełdy Uniswap i tokenów, wykorzystaliśmy zdarzenia wytworzone przez ich odpowiednie inteligentne kontrakty. Każdy węzeł podłączony do Ethereum JSON-RPC API może obserwować te zdarzenia i odpowiednio działać. Można je również indeksować, aby później można było przeszukiwać historię zdarzeń.

– powiedzieli naukowcy.

Reakcja społeczności

Zgodnie z oczekiwaniami, wynik spotkał się z reakcją społeczności kryptograficznej po tym, jak zostało udostępnione na Twitterze. 

Użytkownik zakwestionował skuteczność badania, zauważając, że model użyty do przeprowadzenia testu wymagał uwzględnienia płynności/wolumenu tokena.

żródło: Twitter

źródło: cryptopotato.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button