News

#983 Newsy z dnia 06.04.2020

Z poniedziałkowych wydarzeń: Nowe regulacje kryptowalut w Japonii od maja; Bank Centralny Korei Płd. uruchamia pilotaż CBDC; Revoult umożliwił kupno i sprzedaż kryptowalut; Deutsche Bank: koronawirus przyspiesza rozwój CBDC; Aktualna sytuacja na giełdach.

Nowe regulacje kryptowalut w Japonii od maja:

Nowe przepisy regulujące kryptowaluty w Japonii zaczną obowiązywać w przyszłym miesiącu.

Ustawa o usługach płatniczych (PSA) oraz ustawa o instrumentach finansowych i giełdach (FIEA), dwa z aktów prawnych przyjętych w ubiegłym roku przez japońską Izbę Reprezentantów w celu uregulowania kryptowalut, miały wejść w życie od kwietnia. Jednak wraz z nieoczekiwanymi opóźnieniami oficjalnie nie ustalono daty wdrożenia.

W wydaniu oficjalnego biuletynu rządowego ogłoszono, że poprawione wersje PSA i FIEA będą wprowadzone w życie w Japonii od 1 maja.

Ponieważ w Japonii nie ma oficjalnych przepisów regulujących kryptowaluty, zmiana istniejących przepisów jest jedynym sposobem, aby aktywa cyfrowe miały jakikolwiek status prawny w kraju azjatyckim. W związku z tym zmiany w PSA obejmują zmianę podstawowej terminologii – „aktywa kryptograficzne” zamiast „wirtualna waluta” – aby zaostrzyć ograniczenia dla dostawców usług kryptograficznych.

Ponadto giełdy kryptograficzne działające w Japonii od 1 maja będą musiały zarządzać pieniędzmi użytkowników oddzielnie od własnych przepływów pieniężnych. Oznacza to znalezienie zewnętrznego operatora, który zatrzyma pieniądze swoich klientów, i korzystanie z „niezawodnych metod”, takich jak zimne portfele.

Jeśli użytkownicy nalegają na użycie gorących portfeli, giełdy będą musiały przechowywać „ten sam rodzaj i te same ilości zasobów kryptograficznych”, co ich użytkownicy, aby odpowiednio zwrócić je w przypadku kradzieży – prawdopodobnie zostało to dodane w odpowiedzi na hack Mt. Gox, który spowodował utratę 850.000 Bitcoinów.

Zmiany w FIEA obejmują koncepcję elektronicznie rejestrowanych praw zbywalnych (ERTR) w celu zdefiniowania, że ICO i oferty tokenów security (STO) byłyby regulowane przez ustawę. ERTR odnoszą się do tokenów wydanych w oczekiwaniu na zyski – tj. tokenów security. Ponadto krypto-pochodne są w dużej mierze nieuregulowane w Japonii, mimo że stanowią 80% istniejących transakcji. Od 1 maja transakcje na kryptowalutowych instrumentach pochodnych będą regulowane w ramach FIEA.

Zasadniczo FIEA w Japonii zabrania angażowania się w działania, takie jak rozpowszechnianie plotek lub stosowanie oszukańczych środków w celu sprzedaży, zakupu lub udziału w jakiejkolwiek transakcji na kryptowalutach lub transakcjach pochodnych.

Niedawny raport tokijskiej firmy prawniczej stwierdził, że środki regulacyjne, takie jak PSA i FIEA, mogą sprawić, że Japonia stanie się bezpieczną przystanią dla kryptowalut, a nie dzikim zachodem finansów, z czego jest czasami znana.

Bank Centralny Korei Płd. uruchamia pilotaż CBDC:

Bank Korei ogłosił, że uruchomił pilotażowy program oceny logistyki emisji cyfrowej waluty banku centralnego – lub CBDC. Podczas gdy bank centralny Korei Południowej nie planuje natychmiastowego wprowadzenia takiej waluty, program pilotażowy zapewni jej gotowość do tego w obliczu zmieniających się warunków rynkowych.

Po teoretycznych badaniach przeprowadzonych w lutym 2020 r. pilotaż obejmie przegląd technologiczny i prawny emisji CBDC. Trwać ma 22 miesiące, aż do grudnia 2021 r.

Pierwszym etapem jest określenie wymagań i projektu CBDC, które będą działać przez pięć miesięcy do lipca 2020 r. Będzie się on nakładać się na przegląd technologii wymaganej do wdrożenia waluty, który jest zaplanowany od kwietnia do sierpnia.

Następnie przeprowadzona zostanie analiza procesów biznesowych, która potrwa do końca 2020 r. Wreszcie, w 2021 r. powinna nastąpić 12-miesięczna kompilacja i test systemu pilotażowego CBDC.

W ogłoszeniu wyjaśniono, że bank nie widzi natychmiastowej potrzeby wydania waluty cyfrowej w Korei Południowej, a raczej, że w oparciu o badania innych narodów w tej dziedzinie, chce być przygotowany na wypadek, gdyby taki ruch stał się koniecznością:

Konieczność wydania CBDC w najbliższej przyszłości wciąż pozostaje niewielka, biorąc pod uwagę wciąż istniejący popyt na gotówkę, konkurencyjny rynek usług płatniczych i włączenie finansowe na wysokim szczeblu, natomiast istnieje potrzeba szybkiego podjęcia kroków w przypadku gwałtownej zmiany warunków rynkowych w kraju i za granicą.

– czytamy.

Revoult umożliwił kupno i sprzedaż kryptowalut:

Bank Revolut powiedział, że wszyscy standardowi użytkownicy będą mogli teraz kupować i sprzedawać kryptowaluty obsługiwane w jego aplikacji bankowej, choć na razie nie obejmie to mieszkańców USA.

Revolut planował rozszerzyć swoją ofertę kryptograficzną jeszcze w tym roku. W e-mailu do użytkowników, szef kryptografii banku, Edward Cooper, powiedział, że rosnące obawy o potencjalne skutki łagodzenia ilościowego przez bank centralny i dewaluacji waluty przyspieszyły przyjęcie.

Revolut – który zebrał 500 mln dolarów w serii D wcześniej w tym roku – umożliwił użytkownikom kupowanie kryptowalut bezpośrednio z aplikacji, odkąd dodał obsługę Bitcoinów w 2017 r. Chociaż użytkownicy mogą handlować aktywami cyfrowymi z innymi użytkownikami Revolut, nie mogą ich usunąć z aplikacji.

Usługi Revolut zostały rozszerzone do Stanów Zjednoczonych pod koniec marca. Bank powiedział wówczas, że nowi klienci z USA będą mieli dostęp tylko do jego podstawowych funkcji. Dodatkowe usługi, takie jak usługa kupowania kryptowalut, zostaną dodane w późniejszym terminie.

Rzecznik Revolut potwierdził dla CoinDesk, że użytkownicy amerykańscy nadal nie są w stanie handlować kryptowalutami w aplikacji, chociaż powiedział, że „tylko dlatego, że funkcja nie została tam jeszcze uruchomiona”.

Deutsche Bank: koronawirus przyspiesza rozwój CBDC:

Trwająca pandemia wirusa koronawirusa przyspiesza rozwój waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC), według stratega Marion Laboure z Deutsche Bank.

W opublikowanym tweecie Deutsche Bank przytacza twierdzenie Laboure, że ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa jeszcze bardziej zmotywuje władze do rozważenia alternatyw cyfrowych.

Według wcześniejszych doniesień, Chiny rozpoczęły kwarantannę swoich banknotów, próbując powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Badania opublikowane w 2008 r. wykazały, że wirus grypy był w stanie przetrwać na banknotach do 17 dni.

Laboure twierdzi, że rządy coraz częściej postrzegają obsługę gotówki jako potencjalny czynnik ryzyka infekcji. To prawdopodobnie stanie się dodatkowym powodem, dla którego należy dążyć do walut cyfrowych. Inny tweet Deutsche Bank cytuje ją, mówiąc:

Patogen raz na sto lat wymaga adekwatnych rozwiązań. Oczywistym miejscem na początek jest przyspieszenie nieuchronnego przejścia na cyfrową gotówkę.

Artykuł opublikowany przez magazyn informacyjny Project Syndicate 19 marca, którego współautorami są Laboure, stypendysta Harvard University Juergen Braunstein oraz doktorant i kolega Sachin Silva, również przedstawia tę samą sugestię. 

Podczas gdy chińskie władze niszczą banknoty, które potencjalnie miały kontakt z koronawirusem, kraje zachodnie pozostają żałośnie opóźnione nie tylko w odpowiedzi na pandemię, ale także w przyjmowaniu płatności cyfrowych.

– czytamy.

Co ciekawe, uwagi Laboure są sprzeczne z badaniami opublikowanymi przez Deutsche Bank pod koniec stycznia. Według raportu środki pieniężne pozostaną w obiegu przez długi okres czasu, pomimo spadku jako metody płatności i nie zostaną w najbliższym czasie zastąpione walutami cyfrowymi.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Giełdy po upływie doby wykazują wyraźne wzrosty wśród całej czołówki kryptowalut. Bitcoin notuje wzrost o 5,4%, Ethereum o 13,4%, XRP o 7,3%, Bitcoin Cash o 8,4%, Bitcoin SV o 6,8%, Litecoin o 9% a EOS o 12,4%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 11 mld dolarów i wynosi obecnie 202.5 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 147.8 mld dolarów.

źródło: bithub.pl, cointelegraph.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button