News

#984 Newsy z dnia 07.04.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Hashrate Bitcoina wzrósł o 1/3 w dwa dni; PwC: przemysł krypto nie jest odporny na światowy kryzys; Microsoft ostrzega szpitale przed atakami ransomware; 1/3 podaży Bitcoina Cash nigdy nie została dotknięta; Aktualna sytuacja na giełdach.

Hashrate Bitcoina wzrósł o 1/3 w dwa dni:

Hashrate Bitcoina eksplodował od 91,290.582 TH/s z 4 kwietnia do 121,029.181 TH/s  na 6 kwietnia. Historycznie, hashrate Bitcoina i cena wykazywały bardzo bliski związek, z korelacją na poziomie 0,77.

Związek ten ma sens, biorąc pod uwagę, że hashrate reprezentuje z jednej strony koszt produkcji Bitcoinów dla górników, a z drugiej strony ogólne bezpieczeństwo sieci Bitcoina. Innymi słowy, im wyższy całkowity hashrate, tym droższe będzie przejęcie sieci. To zdecentralizowane zaufanie jest jedną z kluczowych wartości, które posiada Bitcoin.

W tym samym czasie cena Bitcoinów wzrosła tylko o 0,92%. Gwałtowny wzrost wartości hashrate jest efektem niedawnego korzystnego dostosowania wydobycia Bitcoinów, które samo w sobie było spowodowane wcześniejszym spadkiem wartości hashrate w sieci.

Jeśli korelacja ceny Bitcoin / hashrate pozostanie stała, możemy spodziewać się znacznego wzrostu cen. Dynamikę komplikuje jednak zbliżający się halving nagród w postaci bloków Bitcona, do którego pozostało zaledwie 36 dni.

Gdy wszystko inne pozostanie stałe, po zmniejszeniu o połowę przychody górników również zostaną zmniejszone o połowę. Z drugiej strony, aby przychody górników pozostały na tym samym poziomie, cena musiałaby się podwoić (utrzymując stałą wydajność wydobycia). Niedawny wzrost hashrate Bitcoinów może wskazywać, że górnicy stawiają na drugi scenariusz.

PwC: przemysł krypto nie jest odporny na światowy kryzys:

Nowy raport PricewaterhouseCoopers (PwC) wykazał, że zbieranie funduszy związanych z kryptografią oraz fuzje i przejęcia (M&A) spadły w ubiegłym roku, ale to nie znaczy, że rynek kryptograficzny gaśnie.

Wydaje się, że przemysł kryptograficzny nie może przyciągnąć inwestycji inwestorów instytucjonalnych. Gigant profesjonalnych usług PwC powiedział, że liczba i wartość zbierania funduszy oraz fuzji i przejęć wykazała w ubiegłym roku gwałtowny spadek. Wartość fuzji i przejęć związanych z kryptografią spadła o 76% do 451 mln dolarów w 2019 r., z ponad 1.9 mld dolarów w poprzednim roku. Kwota zebranych funduszy spadła o 40% do 2,24 mld dolarów.

Przestrzeń kryptowalut nie mogła przyciągnąć inwestycji głównego nurtu, mimo że Bitcoiny mocno wzrosły w drugim i trzecim kwartale 2019 r. W lipcu cena osiągnęła szczyt wynoszący ponad 13.500 dolarów. 

Społeczność kryptowalut ma nadzieję na szybkie przyjęcie Bitcoina i ogólnie rynku kryptowalut po wejściu inwestorów instytucjonalnych.

Biorąc pod uwagę obecną pandemię COVID, autorzy raportu argumentują, że rynek kryptowalut nie przyciągnie w najbliższym czasie inwestycji głównego nurtu. Wysoka zmienność spowodowana paniką koronawirusa i załamaniem gospodarczym nie wróży dobrze powstającej przestrzeni.

Przemysł kryptograficzny nie jest odporny na globalne wiatry, a liczba i wartość fundraisingu oraz transakcji fuzji i mogą być dotknięte w 2020 r.

– mówi Henri Arslanian, szef globalnej firmy kryptograficznej PwC.

Główne źródło finansowania firm zorientowanych na kryptowaluty pochodzi z tradycyjnych i zorientowanych na kryptowaluty funduszy venture capital (VC), biur rodzinnych i inkubatorów. Autorzy przewidują, że w tym roku na rynku pojawi się więcej inwestorów z Azji i Bliskiego Wschodu.

Spodziewamy się, że więcej biur rodzinnych z siedzibą w regionie APAC i EMEA będzie postrzegać zawirowania na rynku jako dobry czas na inwestowanie w obiecujące firmy kryptograficzne.

– czytamy w raporcie.

Microsoft ostrzega szpitale przed atakami ransomware:

Globalny konglomerat informatyczny Microsoft ostrzega szpitale narażone na ataki oprogramowania ransomware, aby zapobiec przytłoczeniu instytucji opieki zdrowotnej w wyniku pandemii COVID-19. Firma opublikowała również zalecenia dla szpitali dotyczące zabezpieczenia ich systemów i zapobiegania takim atakom. 

Poprzez sieć analityków zagrożeń firma Microsoft stwierdza, że „zidentyfikowała kilkadziesiąt szpitali” z podatnymi na zagrożenia wirtualnymi sieciami prywatnymi i innymi aplikacjami dostępnymi publicznie w ich systemach:

W czasach kryzysu, gdy organizacje przeniosły się na zdalną siłę roboczą, operatorzy oprogramowania ransomware znaleźli praktyczny cel: urządzenia sieciowe, takie jak brama i urządzenia wirtualnej sieci prywatnej (VPN). Niestety, jednym z sektorów szczególnie narażonych na te ataki jest opieka zdrowotna.

– pisze firma.

Microsoft dystrybuował „pierwsze w swoim rodzaju” ukierunkowane powiadomienia do szpitali zawierające „ważne informacje na temat luk w zabezpieczeniach, sposobu, w jaki osoby atakujące mogą je wykorzystać, oraz zdecydowane zalecenie zastosowania aktualizacji zabezpieczeń, które ochronią ich przed dziurami w zabezpieczeniach”.

Zalecono szpitalom zapewnienie regularnych aktualizacji konfiguracji VPN i zapory ogniowej, lepsze monitorowanie infrastruktury dostępu zdalnego oraz wzmocnione protokoły reagowania na naruszenia.

Zaleca się, aby dążyli do większego zaangażowania specjalistów ds. bezpieczeństwa operacyjnego i planowali regularne audyty. Microsoft bierze również udział w inicjatywie „Tech Against Corona” wraz z około tuzinem firm technologicznych, aby swobodnie dostarczać technologię rządowi holenderskiemu do walki z koronawirusem – co obejmuje wysiłki mające pomóc szpitalom w walce z oprogramowaniem ransomware.

Niektórzy operatorzy oprogramowania ransomware i darknet zajmują rzadkie stanowisko moralne pośród COVID-19. Operatorzy zarówno Maze, jak i DoppelPaymer twierdzili, że nie przeprowadzą ataków ransomware na szpitale podczas pandemii.

Anonimowy rynek Monopoly ogłosił również, że na stałe zablokuje wszystkich sprzedawców przyłapanych na używaniu COVID-19 jako „narzędzia marketingowego” – w tym sprzedaży rzekomych leków na koronawirusa, masek i papieru toaletowego.

Digital Shadows, firma zajmująca się analizą stron darknet, stwierdziła również, że społeczność darknet w ostatnich tygodniach wykazywała „nietypowe” zachowania, takie jak „zniechęcanie innych użytkowników do czerpania korzyści z pandemii oraz „zapewnianie informacji na temat zdrowia i bezpieczeństwa”.

1/3 podaży Bitcoina Cash nigdy nie została dotknięta:

Dane z CoinMetrics pokazują, że mniej więcej jedna trzecia podaży Bitcoina Cash nigdy nie została dotknięta. Coinmetrics szacuje również, że 2.3 mln Bitcoinów nie wykonało żadnego ruchu w ciągu pięciu lat – co stanowi 12,5% BTC w obiegu.

Coinmetrics opublikowało dane wskazujące, że 6 milionów Bitcoinów Cash nie ruszyło się od czasu, gdy Blockchain forkował 1 sierpnia 2017 r. Przy blisko 18,4 mln BCH w obiegu, 32,6% istniejących monet jest zagubionych lub jest przechowywanych długoterminowo.

Dane różnią się znacznie od analizy opracowanej przez „Hodl Waves” Unchained Capital – która szacuje, że prawie 4 mln Bitcoinów lub 21,65% krążącej podaży pozostało w stagnacji przez pięć lat lub dłużej.

Hodl Waves wskazuje, że załamanie rynku w dniach 12–13 marca spowodowało największe kiedykolwiek ruchy Bitcoinów w łańcuchu – 717.340 BTC przemieściło się w przeciągu 24 godzin.

Hard fork, który stworzył Bitcoina Cash w sierpniu 2017 r., jest teraz drugim co do wielkości wydarzeniem w sieci w historii Bitcoina, z 661,100 BTC w ruchu na początku sierpnia. Trzeci co do wielkości dzień działalności w łańcuchu miał miejsce, gdy ceny uległy konsolidacji przed załamaniem Bitcoina na początku listopada 2015 r., – 626.000 BTC lub 4,2% podaży przemieściło się w ciągu 24 godzin.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Po upływie doby na giełdach widzimy kolejny dzień wzrostowy. Bitcoin zwiększył swoją wartość o 2,8%, Ethereum o 6,6%, XRP o 5%, Bitcoin Cash o 3,5%, Bitcoin SV o 1,6% a Litecoin o 6,5%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 6.6 mld dolarów i wynosi obecnie 209.1 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 165.2 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitcoinist.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button