News

#987 Newsy z dnia 10.04.2020

Z piątkowych wydarzeń: The Bitcoin Fund debiutuje na giełdzie papierów wartościowych; Coraz więcej dużych inwestorów Bitcoina; Halving na Bitcoin SV; Pierwsza uczelnia na świecie ma swoją kryptowalutę; Spadki na giełdach.

  • The Bitcoin Fund debiutuje na giełdzie papierów wartościowych:

Kanadyjski 3iQ jest pierwszą firmą, która po trzech latach legalnej działalności uruchomiła fundusz powiązany z Bitcoinem na giełdzie TSX w Toronto.

W dniu wczorajszym The Bitcoin Fund zanotował prawie 1,5 miliona akcji klasy A QBTC.U na TSX, a ich koszt to około 11 dolarów za sztukę.

Dzisiaj, przedsiębiorca i inwestor krypto Tyler Winklevoss zaznaczył na Twitterze, że uruchomienie The Bitcoin Fund na TSX w Toronto było historyczne, ponieważ jest:

[…] pierwszym publicznym funduszem Bitcoin notowanym na tak dużej giełdzie.

Gemini działa na giełdzie braci Winklevoss jako powiernik The Bitcoin Fund.

TSX z kolei, to największa giełda papierów wartościowych w Kanadzie, której miesięczny obrót wynosi ponad 97 miliardów dolarów. 3iQ działa również jako zarządzający inwestycjami i portfelem. Firma została założona w 2012 roku.

Wyemitowane przez fundusz akcje oferują inwestorom narzędzie pozwalające uzyskać dostęp do Bitcoina, bez obawy o bezpieczeństwo kryptowaluty. 3iQ ma w ofercie również akcje klasy F skierowane do inwestorów instytucjonalnych.

Firma przez trzy lata negocjowała z Ontario Securities Commission (OSC) zanim otrzymała zgodę na utworzenie funduszu – 3iQ pierwotnie złożyła prospekt emisyiny dla The Bitcoin Fund w 2017 roku. TSX obraca również akcjami spółki wydobywczej Bitcoin Hut8 i banku kryptowalut Galaxy Digital, a także funduszu giełdowego Blockchain firmy Horizon.

W lutym bieżącego roku 3iQ rozpoczęła współpracę z Mavennet, której celem było uruchomienie stablecoina powiązanego z dolarem kanadyjskim, który będzie regulowany przez Analysis Centre of Canada (FINTRAC) od czerwca 2020 roku.

Stablecoin QCAD, zawiera token ERC-20 uruchomiony na blockchain Ethereum.

  • Coraz więcej dużych inwestorów Bitcoina:

Najnowsze dane pokazują, że obecnie jest najwięcej wielorybów Bitcoina od połowy 2016 roku.

Trzydzieści dni przed halvingiem Bitcoina w 2020 roku, liczba podmiotów posiadających co najmniej 1000 BTC (6,92 milionów dolarów) wynosi obecnie nieco poniżej 1850. Na początku drugiego kwartału 2016 roku, czyli kilka miesięcy przed poprzednim halvingiem, liczba takich podmiotów była praktycznie na podobnym poziomie.

Glassnode podsumował:

Tendencja ta sugeruje, że pomimo niepewnego otoczenia rynkowego wieloryby pozostają przekonane, że teraz jest dobry czas na gromadzenie Bitcoinów, co sugeruje, że wierzą,  jest jeszcze miejsce na wzrost.

Komentarze znanych inwestorów wydają się potwierdzać wiarę w przyszłość. Wcześniej w tym tygodniu współpracujący z Bitfinex, J0e007 odniósł się krytycznie do jednego modelu ceny Bitcoina, który, jak argumentował, był zbyt optymistyczny co do tempa, w jakim kryptowaluta osiągnie wartość 100.000 dolarów lub więcej.

Bitcoinem handlowano dotychczas za 6.900 dolarów, czyli o 300 mniej niż dotychczas.

Tymczasem obserwujemy nie tylko znacznie zwiększoną ilość dużych inwestorów. W zeszłym miesiącu Glassnode zauważył, że portfele zawierające saldo co najmniej 1 BTC odnotowały nowe maksima.

Wtedy też analityk Keith Wareing, stwierdził, że topowi górnicy wykorzystują niższe ceny do konsolidacji swoich pozycji i zgromadzą więcej Bitcoinów przed halvingiem zaplanowanym na połowę maja bieżącego roku.

  • Halving na Bitcoin SV:

Bitcoin SV, który oddzielił się od blockchain Bitcoin Cash pod koniec 2018 roku, po raz pierwszy wprowadził halving dla swoich górników. Stało się to zaledwie dzień po takim samym wydarzeniu na Bitcoin Cash.

Halving oznacza, że dzienna produkcja świeżo wydobytego Bitcoin SV wynosi obecnie około 900 jednostek, co przy obecnej cenie kryptowaluty oznacza, że górnicy z nagrodami blokowymi mogą rywalizować o łączną kwotę około 200 tysięcy dolarów dziennie.

Całkowita moc wydobywcza Bitcoin SV spadła o około 25% w stosunku do tej, jaka miała miejsce na początku lutego bieżącego roku, po spadku ceny z 370 dolarów do 110 dolarów w ciągu miesiąca. Jednak w ciągu ostatnich tygodni wróciła ona do wartości ponad 200 dolarów.

W tym tygodniu obserwowaliśmy pierwsze halvingi na Bitcoin Cash i Bitcoin SV od ich powstania, odpowiednio od 2017 i 2018 roku.

Bitcoin, największa na świecie kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, z mocą wydobywczą na poziomie 105 EH/s, oczekuje na halving, który będzie miał miejsce w połowie maja. Jednocześnie jest to jedno z najbardziej wzbudzających zainteresowanie wydarzeń w tym roku.

  • Pierwsza uczelnia na świecie ma swoją kryptowalutę:

Mimo, iż rynek krypto jest stosunkowo młody, a niektóre środowiska, jak na przykład uczelnie biznesowe nie są zbyt przychylnie nastawione do tej branży, to jak się okazuje pojawiają się odstępstwa od tego trendu. Mianowicie studenci Akademii Leona Koźmińskiego jako pierwsi na świecie, wypuścili własną kryptowalutę pod nazwą ALK Student Coin, znaną również jako ALK.

Twórcy ALK udali się do swojego lektora z pionierskim projektem tzw. utility tokenem. Jak się okazuje waluta, która ma swoją cenę, może dać też dostęp społeczności akademickiej do wyborów czy warsztatów inwestycyjnych. Celem całego projektu jest nie tylko wartość, ale również ma służyć jako narzędzie do budowania wiedzy na temat kryptowalut i blockchain.

Projekt ten może okazać się bardzo ważny dla całego rynku. Ludzie spoza branży krypto, gdy słyszą słowo “Bitcon” najczęściej kojarzą je z czymś podejrzanym i niezrozumiałym. Jednak jeśli tego typu inicjatywy będą nabierały rozmachu to w opinii publicznej ranga kryptowalut wzrośnie.

W tej kwestii wypowiedział się wykładowca ALK, profesor Adam Noga:

Historia biznesu oraz historia myśli ekonomicznej pokazuje jak pożyteczne są nowe projekty organizujące współpracę grup ludzkich. Tak było kiedyś z wynalazczymi projektami rynków, pieniądza, firm, spółdzielni wytwórczych czy infrastruktury państwowej. Własna waluta studentów ALK to może nie ta skala projektów, ale na pewno to samo pragnienie poszukiwań lepszej współproduktywności studentów ALK. To świetne narzędzie dynamizowania przedsiębiorstw i pomocy innym w trudnych sytuacjach – a o jego walorach edukacyjnych wspominać nie trzeba. Zostańmy prawdziwymi fanami kryptowaluty ALK.

Poza wartością niematerialną, ważną dla środowiska studenckiego, ALK Student Coin posiada wartość rzeczywistą. Waluta ta jest dostępna na wave.exchange i na dzień dzisiejszy jest wyceniana jest na 1 grosz. Należy pamiętać, że jest to całkowicie nowa waluta, a jej rzeczywistą wartość poznamy w niedalekiej przyszłości.

Projekt jest innowacyjny i może rozwinąć się na inne uczelnie, ale też doprowadzić do wyborów przy użyciu kryptowaluty. Co prawda to tylko dywagacje, jednak warto śledzić dalsze losy ALK Student Coin.

  • Spadki na giełdach:

W dniu dzisiejszym giełda na czerwono. Widoczne spadki odnotowały wszystkie liczące się kryptowaluty. Największą korektę zaliczył swieżo po halvingu Bitcoin SV o 14,26%, następnie Bitcoin Cash o 11,50%, Litecoin o 10,15%, Ethereum o 9,01%, XRP o 7,86% a Bitcoin o 6,56%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi obecnie 193,7 mld dolarów, a całkowity obrót 140 mld dolarów.

żródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bithub.pl, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button