#993 Newsy z dnia 16.04.2020
kZ czwartkowych wydarzeń: Libra dokonuje zmian aby udobruchać regulatorów; Przestępcy sprzedają krew zainfekowaną koronawirusem w Darknet; Oprogramowanie Ledger rozpoczyna obsługę Tron; KE sięga po Blockchain w walce z pandemią; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Libra dokonuje zmian aby udobruchać regulatorów:
Po trudnościach z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd kluczowi decydenci z Libra wrócili do fazy projektowania, aby ulepszyć platformę kryptowalutową tak, aby była bardziej przyjemna dla organów regulacyjnych.
Po pierwsze, Libra złożyła wniosek o licencję na system płatności od szwajcarskiego organu nadzoru FINMA (szwajcarskiego organu nadzoru rynków finansowych). To ogromny kamień milowy w drodze do publicznego systemu płatności Libra, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Proces licencjonowania Libry będzie nadal wymagał wkładu innych banków centralnych i organów nadzoru finansowego na całym świecie. Libra jest na dobrej drodze do oferowania usług monetarnych i bankowych.
Istnieje również szereg zasadniczych zmian technicznych. Po pierwsze, wielowalutowe stablecoiny LBR będą wspierane przez nowe stablecoiny, a nie przez waluty fiat będące gdzieś na koncie bankowym. Współtwórca Libry, David Marcus, napisał na Twitterze, że „najbardziej znaczącymi ewolucjami” jest „stworzenie stablecoinów w jednej walucie”.
Ten zaktualizowany projekt jest możliwy dzięki inteligentnemu kontraktowi, który łączy ze sobą ustalone masy nominalne leżących u podstaw stablecoinów. Ogranicza on również elastyczność Libry, ponieważ dodanie lub usunięcie waluty z koszyka wymagałoby wydania lub wycofania innego tokena cyfrowego.
Druga ważna aktualizacja dotyczy białej księgi Libra, która została zmieniona w świetle wcześniej opisanych zmian technicznych. Pierwsza wersja opisała Libra jako sieć z zezwoleniami kontrolowaną przez Stowarzyszenie Libra, a plan polega na tym, że w ciągu najbliższych pięciu lat przejdzie ona „bez zezwolenia”.
Zmieniona biała księga przedstawia bardziej zgodny plan działania na przyszłość Libry, ograniczający co ludzie mogą robić w sieci. Nie-hostowane portfele będą podlegały na przykład limitom salda i transakcji, a na początku sieć będzie dostępna tylko dla regulowanych firm kryptograficznych.
• Przestępcy sprzedają krew zainfekowaną koronawirusem w Darknet:
Chainalysis zorganizowało webinarium, aby omówić wpływ COVID-19 na przestępstwa kryptograficzne. Podczas tego spotkania firma ujawniła, że przestępcy sprzedają krew zarażoną koronawirusem w Darknet.
Według Chainalysis rynki Darknet nie były odporne na negatywne skutki pandemii, z 33% spadkiem ilości kryptowalut wysyłanej na adresy oszustw.
Cyberprzestępcy zareagowali różnorako na kryzys. Niektórzy wykazali powściągliwość przestrzegając narzuconego przez siebie kodeksu honorowego. Inni spadli na nowy poziom amoralności.
W szczególnie ohydnej formie sprzedawca Darknet twierdzi, że oferuje na sprzedaż krew zainfekowaną koronawirusem, którą, jak twierdzi, wstrzyknął nietoperzom. Właściciel sklepu twierdzi, że krew pobrano od jego hospitalizowanego ojca. Liczy sobie 0,005 BTC za nietoperza. Nie jest jasne, czy sprzedawca faktycznie sprzedaje zainfekowaną krew, czy tylko chce wyłudzić ofiary z ich Bitcoinów.
Z drugiej strony niektórzy operatorzy Darknet wykazują oznaki godności. Wiele miejsc zakazało sprzedaży „lekarstw” na COVID-19, a administrator ransomware DoppelPaymer stwierdził, że nie przeprowadzi ataków na szpitale podczas kryzysu.
Nie jest jasne, czy obecny kryzys wywrze głęboki wpływ na świat przestępstw związanych z kryptowalutami. Na razie branża nadal monitoruje i walczy z nielegalnymi transakcjami na Blockchain, tam gdzie to możliwe.
• Oprogramowanie Ledger rozpoczyna obsługę Tron:
Wiodący producent portfeli sprzętowych Ledger ogłosił, że jego oficjalne oprogramowanie do obsługi portfeli wspiera teraz Tron.
Zgodnie z ogłoszeniem Ledger Live – oficjalne oprogramowanie do portfeli sprzętowych Ledger – pozwala teraz użytkownikom zarządzać ich adresami Tron. Ponadto właściciele portfela sprzętowego Ledger mogą również składać swoje TRX bezpośrednio z oprogramowania.
Teraz możesz zarządzać swoim Tron (TRX) w Ledger Live i stakować je, co oznacza otrzymywanie nagród bez robienia czegokolwiek!
– czytamy w ogłoszeniu.
Ledger ogłosił również, że – aby uczcić dodatkowe wsparcie Tron – firma organizuje konkurs. Wśród użytkowników, którzy wezmą udział, 100 wygra do 2000 dolarów w TRX i wygrawerowany Ledger Nano X.
Poza złożonymi systemami, które są albo zbyt skomplikowane, albo drogie dla przeciętnego użytkownika, portfele sprzętowe mogą być najbezpieczniejszym sposobem przechowywania własnych kryptowalut.
Posiadanie portfela sprzętowego nie oznacza, że dosłownie nie ma sposobu na kradzież kryptowalut od użytkownika. Użytkownik musi również zdawać sobie sprawę, że ziarno odzyskiwania jego portfela sprzętowego nigdy nie powinno być narażone na działanie komputera. Większość ostatnio usuniętych rozszerzeń phishingowych do przeglądarki Google Chrome, które atakowały użytkowników kryptograficznych, próbowała skłonić użytkowników do udostępnienia swoich nasion odzyskiwania Ledger.
• KE sięga po Blockchain w walce z pandemią:
Stowarzyszenie Blockchain nawiązało współpracę z Komisją Europejską i University College London (UCL) w celu koordynacji dostawców rozwiązań Blockchain w walce z pandemią koronawirusa.
Organizacja o nazwie International Association for Trusted Blockchain Applications (INATBA) została założona na żądanie UE w zeszłym roku. Obecne wysiłki skupiają różne podmioty publiczne i prywatne w „grupie zadaniowej COVID”, której celem jest aktywacja rozwiązań Blockchain, które mogłyby rozwiązać niektóre pośrednie wyzwania pandemii.
Grupa zadaniowa zidentyfikuje rozwiązania Blockchain, które mogłyby rozwiązać wyzwania rządowe, społeczne i handlowe. Ponieważ nie wszystkie rozwiązania są jednakowo gotowe do zastosowania w konkretnych sytuacjach, zadaniem grupy zadaniowej będzie określenie, które produkty Blockchain można szybko wdrożyć.
Jej praca zostanie udostępniona w „silniku wywiadowczym dla całej branży”, który wskazywałby stan gotowości każdego potencjalnego rozwiązania. Baza danych zawierałaby również dane wyjaśniające, w jaki sposób można rozwiązać niektóre problemy uniemożliwiające gotowość.
Inicjatywę wspiera Komisja Europejska, której rzecznik, Gerard De Graaf, powiedział: „Komisja Europejska zaprasza naszych partnerów do współpracy przy tej ważnej inicjatywie”. Centrum technologii Blockchain UCL będzie również wspierać grupę zadaniową swoją wiedzą specjalistyczną.
Chociaż technologia Blockchain z pewnością nie jest w stanie sama zaradzić pandemii, wiele rozwiązań, które mogłyby ograniczyć jej rozprzestrzenianie się, jest zasilanych przez nią. Blockchain został zaproponowany jako rozwiązanie ograniczające wpływ na prywatność różnych aplikacji do śledzenia kontaktu i śledzenia odporności. Jedną z takich platform jest Covi-ID, opracowany przez zespół naukowców z Afryki Południowej.
Inny, opracowany przez Chiliz, został zaproponowany specjalnie w celu wykorzystania idei paszportów immunitetowych. Kilka platform badań przesiewowych COVID-19 jest również skonfigurowanych do używania łańcucha Blockchain w jakiejś formie, zwłaszcza tego, który został opracowany przez Światową Organizację Zdrowia.
Być może bardziej znaczący wkład można znaleźć w dziedzinie łańcucha dostaw, w której zastosowano Blockchain do potwierdzenia pochodzenia krytycznie niezbędnych masek KN-95, które są oparte na chińskich standardach.
Chociaż ich przepisy są ogólnie uważane za podobne do Stanów Zjednoczonych, obawy dotyczące autentyczności pojawiają się w przypadku wielu produktów sanitarnych przybywających z Chin. Śledzenie łańcucha dostaw za pośrednictwem Blockchain może wnieść poważny wkład w tę dziedzinę.
Podobne obawy dotyczące autentyczności doprowadziły do opracowania platformy certyfikacji wiadomości Blockchain przez włoską firmę informacyjną. Mówiąc wprost, Blockchain pomógł włoskiemu Czerwonemu Krzyżowi, umożliwiając przekazywanie darowizn w Bitcoinach.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Miniona doba na giełdach wykazała wzrosty wszystkich czołowych kryptowalut. Wartość Bitcoina zwiększyła się o 4,5%, Ethereum o 9,3%, XRP o 2,9%, Bitoina Cash o 4,2% a Bitcoina SV o 4,5%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 8.7 mld dolarów wynosi obecnie 201.6 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 160.7 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalu