News

#996 #997 Newsy z dni 19-20.04.2020

Z poniedziałkowych wydarzeń: Bitcoin wart około 600 baryłek czarnego złota; BitMEX włącza się do walki z COVID-19; Amerykanie inwestują czeki stymulacyjne w krypto?; PBOC potwierdza testy cyfrowego juana; Na giełdach delikatne korekty.

  • Bitcoin wart około 600 baryłek czarnego złota:

Obserwujemy ogromny spadek cen ropy nafotwej, najwiekszy od 1983 roku, podczas gdy wartość Bitcoina utrzymuje się na poziomie 7 tys dolarów. Jeden BTC w tej chwili osiąga wartość 600 baryłek czarnego złota.

Według danych, m.in. Bloomberg’a z dnia dzisiejszego, kontrakty na baryłkę WTI, które wygasają w maju, tracą 36% wartości w ciągu dnia. Ich wartość to 11,37 dolarów.

Wydaje się, że pomimo prób ograniczenia podaży, rynki ropy naftowej mogą odzwierciedlić rokowania zwolenników Bitcoina i spaść do poziomu 10 dolarów za baryłkę lub niżej. Niedawno pojawiły się informacje, że prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, prognozował spadek ceny do zaledwie 9 dolarów za baryłkę.

Jednocześnie przepaść między kontraktami terminowymi na maj i czerwiec uległa zwiększeniu, co oznacza, że pomimo tej zmiany, nadal istnieje przekonanie, iż nastąpi duży wzrost ceny czarnego złota. To nie wystarczyło, aby uniknąć nieoczekiwanych sytuacji na rynku ropy. W poniedziałek Western Canadian Select zdołał nawet przebić się do cen ujemnych.

W branży krypto panuje rozbawienie w związku z zaistniałą sytuacją. Współzałożyciel CasaHODL, Jameson Lopp zastanawiał się na Twitterze:

Jak długo będzie działać Antminer S9 z 1 baryłką ropy naftowej?

Inni zauważyli, że nawet 1 Ethereum osiągnął wartość ponad 15 baryłek WTI, podczas gdy zmienność czarnego złota była wyraźnie widoczna w porównaniu z innymi aktywami makro. W skali roku wskaźnik WTI spadł aż o 64%.

  • BitMEX włącza się do walki z COVID-19:

Zarejestrowana na Seszelach kryptogiełda BitMEX, włącza się do działań, na rzecz walki ze światową pandemią COVID-19.

Dzisiejszego dnia operator giełdy, firma HDR Global Tranding, uruchomiła fundusz na rzecz walki z koronawirusem, jednocześnie ogłaszając swój wkład w wysokości 2,5 miliona dolarów w formie dotacji dla czterech odbiorców.

Firma twierdzi, że najlepszym sposobem aby dołączyć do globalnej walki z pandemią są:

[…] strategicznie ukierunkowane fundusze, które mogą wypełnić luki w globalnych działaniach oraz szybko wzmocnić dobrze wyposażone, ale niedofinansowane organizacje.

Po konsultacjach ze swoimi doradcami, HDR Global Trading zdecydował się przekazać darowiznę na rzecz dwóch partnerów Gates Philanthropy Partners COVID-19 Funds, mianowicie programu bezpieczeństwa biologicznego w ramach inicjatywy Nuclear Threat Initiative, OpenMined i Our World in Data.

Organizacje te koncentrują się na analizie polityki i projektów budowania zdolności w celu zmniejszenia ryzyka biologicznego, szczepionek, diagnostyki i rozwoju leczenia, weryfikacji informacji i wsparcia otwartych źródeł dla technik ochrony danych.

HDR Global Trading podkreślił, że wszystkie środki udostępnione za pośrednictwem COVID-19 Response Fund są niezależne od osobistych inicjatyw jego współzałożyciela Bena Delo, sygnatariusza Giving Pledge.

Warto też przypomnieć, że Stellar Development Foundation przeznaczyła do 2,5 mln lumenów na początku tego miesiąca na organizacje non-profit działające na rzecz pomocy w sytuacjach kryzysowych podczas pandemii.

Tymczasem Binance rozpoczął starania o pozyskanie 5 milionów dolarów w kryptowalutach, na zakup materiałów medycznych dla krajów najbardziej dotkniętych pandemią, po tym jak w styczniu zakupił sprzęt medyczny dla chińskiego Wuhan o wartości 1,4 mln dolarów.

  • Amerykanie inwestują czeki stymulacyjne w krypto?:

Rząd USA wystawił w ubiegłym tygodniu ponad 80 milionów czeków stymulacyjnych, z czego każdy na kwotę 1,2 tys dolarów. Pomoc ta, ma być odpowiedzią na trudną sytuację amerykańskich obywateli związaną z koronawirusem, gdzie większość z nich z dnia na dzień straciło pracę. Środki te miały być przeznaczone na bieżące rachunki czy zakup podstawowych produktów codziennego użycia, takich jak żywność czy artykuły higieniczne.

Jednak dane wskazują na to, iż duża część Amerykanów, środki te nie przeznaczyła na wydatki codzienne, a na inwestycje w kryptowaluty. Mianowicie, prezes Coinbase, Brian Armstrong, napisał na Twitterze, że na jego giełdzie nastąpił nagły wzrost zakupów i depozytów o wartości 1,2 tys dolarów. Aż do połowy kwietnia odsetek ten wynosił 0,1% wszystkich zakupów i depozytów, a potem gwałtownie wzrósł prawie o 0,4% w tym tygodniu. Stało się to w momencie, gdy wielu Amerykanów zaczęło otrzymywać pomoc rządową.

Oczywiście nie ma pewności, że wszystkie te depozyty to zasługa obywateli Stanów Zjednoczonych. Nie wiadomo też, ile osób dokonało zakupu, a ile zdeponowało swoje środki, więc prawdopodobne jest również to, że Amerykanie poprostu przechowują swoje pieniądze na giełdzie.

Inwestorzy nie tylko udają się do Coinbase z środkami z pomocy rządowej. Rzecznik Binance.US potwierdził, że  zauważył depozyty o wartości 1,2 tys dolarów na swojej macierzystej giełdzie. Powiedział również, iż w zeszły czwartek odnotowano najwięcej depozytów w dolarach w Binance.US.

  • PBOC potwierdza testy cyfrowego juana:

Po tym, gdy kilka dni temu Binance opublikował w social mediach informacje dotyczące projektu cyfrowego juana, Ludowy Bank Chin przyznał, że prowadzi jego testy. Wiele informacji na ten temat znajdziemy w oficjalnym komunikacie PBOC.

Na pewno warto przypomnieć, że Chińczycy pracują nad wersją mobilną aplikacji. Wiemy już, że cyfrowy juan nie będzie powiązany z żadnym kontem bankowym ani nie będzie podlegał kontroli systemu bankowego. Poza tym brak internetu nie stanie się problemem w dokonaniu transakcji. Wystarczy, że zbliży się do siebie dwa smartfony z zainstalowaną aplikacją, a transakcja dojdzie do skutku.

Przedstawiciel banku powiedział:

Obecny, zamknięty test cyfrowego juana, nie wpłynie na działalność komercyjną instytucji notowanych na giełdzie, ani nie wpłynie na system emisji i obiegu waluty, rynek finansowy i ekonomię społeczną, poza środowiskiem testowym.

Testy aplikacji trwają w Shenzhen, Suzhou i Xiongan.

Władze Chin twierdzą, że ich cyfrowa waluta będzie lepsza od Bitcoina pod kątem stabilności wartości i wiarygodności.

W chwili obecnej Ludowy Bank Chin nie podał daty emisji cyfrowego juana, jednak wiele wskazuje na to, że pojawi się on jeszcze w tym roku. Z pewnosćią będzie to wydarzenie, które zamiesza w branży krypto.

  • Na giełdach delikatne korekty:

W dniu dzisiejszym wszystkie liczące się kryptowaluty zanotowały delikatne korekty, mianowicie Bitcoin o 1,47%, Ethereum o 1,23%, XRP o 0,84%, Bitcoin Cash o 2,38% a Bitcoin SV o 3,37%.

Kapitalizacja całego rynku wyniosła 205 mld dolarów, a całkowity obrót na giełdach wyniósł 132 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bitcoin.pl, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button