News

#998 Newsy z dnia 21.04.2020

Z wtorkowych wydarzeń: Co wiemy o Synthetix?; Spadek Bitcoina wynikiem chaosu na rynkach ropy naftowej; GameTalkTalk wprowadza technologię blockchain; Haker z dForce oddaje skradzione środki; Na giełdach nadal korekty.

  • Co wiemy o Synthetix?

W ramach projektu Synthetix (SNX), jednego z największych ekosystemów w zdecentralizowanym finansowaniu (DeFi), jakiś czas temu wprowadzono aktualizację Hadar, która umożliwiła korzystanie z tokenizowanych aktywów w świecie rzeczywistym.

Premiera ta miała miejsce 31 marca, ale odziwo nie została praktycznie w ogóle zauważona przez branżę. Jak się dowiemy z dalszej części artykułu, Michael Anderson z Framework Ventures, główny twórca Synthetix, uważa, że ta informacja będzie miała konsekwencje dla całej społeczności krypto.

Na początku postawmy pytanie, czym jest Synthetix? Otóż, projekt ten specjalizuje się w tworzeniu syntetycznych tokenów czy aktywów. Tokeny syntetyczne śledzą cenę innego zasobu, zarówno kryptograficznego, jak i rzeczywistego, za pomocą feedów cenowych Oracle i niektórych mechanizmów motywacyjnych. W przypadku Synthetix, tworzenie to, można wykonać poprzez zastawienie zabezpieczenia w postaci SNX, tokena platformy.

Synthetix oferuje własny stablecoin, sUSD, ale otwiera się również na wiele innych rodzajów zasobów i tokenów. Na przykład, oferuje „odwrotne” tokeny, których można użyć do sprzedaży zasobów krypto.

Tokenizowane papiery wartościowe i towary są często przedstawiane jako jeden z najważniejszych przypadków użycia krypto. Jego zwolennicy twierdzą, że tokenizowanie aktywów świata rzeczywistego, zwłaszcza tych, które obecnie nie są przedmiotem obrotu jako aktywa płynne na giełdach, poprawiłoby efektywność tych rynków i udostępniłoby je większej liczbie inwestorów.

Prosty sposób tokenizacji aktywów zależy od centralnych emitentów. Ten model został z powodzeniem wykorzystany przez Tether i wiele innych firm do wydawania stablecoinów, powiązanych z walutą fiducjarną.

Anderson powiedział:

To w pełni zdecentralizowana organizacja. Jest to zaleta, ponieważ nie można pozwać tokena i nie można pozwać inteligentnej umowy. A możliwość posiadania arbitrażu regulacyjnego lub bufora prawnego, jakkolwiek chce się to nazwać, jest dużą zaletą.

Anderson jest jednak świadomy, że system ten jest podatny na usterki techniczne:

Synthetix przeszedł szereg prób ogniowych. Od grudnia do lutego SNX stracił 65% swojej wartości, która w tym czasie była jedynym rodzajem aktywów zabezpieczonych w systemie.

Mimo to twórca Synthetix jest wyraźnie przekonany, że system może spełnić pierwotne założenie. Jak wyjaśnił później, łatwość dostępu do kryptografii jest niezrównana:

Myślę, że prawdopodobnie na świecie jest około setek milionów, jeśli nie miliarda ludzi, którzy mają dostęp do szybkiego łącza internetowego, a tym samym krypto, ale nie mają dostępu do konta maklerskiego ani rachunku bankowego.

Wiele tradycyjnych rynków jest zamkniętych w weekendy i święta, i w chwili obecnej podobnie ma się to do kontraktów Synthetix. Wprowadzono tzw. funkcję pauzy dla syntezatorów Brent i Nikkei. Jednak Anderson jest zdania, że ograniczenia te należy usunąć w przyszłości.

Jego zdaniem, Synthetix przetrwa głównie dzięki temu, że jest kręgosłupem szerszego ekosystemu DeFi i kryptowalut, w którym tokeny reprezentują indeksy lub aktywa rzeczywiste:

[…] można wykorzystać jako zabezpieczenie lub do obrotu.

Kain Warwick, założyciel Synthetix, zgodził się z tą oceną:

Syntezatory zapewniają ekspozycję na szereg aktywów, więc chociaż Synthetix Exchange jest głównym miejscem handlu syntezatorami, szeroka dystrybucja ma kluczowe znaczenie dla powodzenia projektu.

  • Spadek Bitcoina wynikiem chaosu na rynkach ropy naftowej:

Chaos na rynkach ropy przekłada się na niewielki spadek Bitcoina, a analitycy zwracają uwagę na nieco niższe poziomy kluczowych transakcji.

Ponieważ WTI nadal notuje ujemne wartości, analitycy Bitcoina nakreślili zakres przyszłego wpływu na ich rynki. Dzisiaj, Michaël van de Poppe z Cointelegraph Markets, powiedział:

Nie szukamy długich transakcji, dopóki nie zmienimy cotygodniowego poziomu otwarcia.

Po tym, jak ceny ropy w USA gwałtownie spadły do poziomu poniżej zera, odbicie nie powstrzymało ogólnych strat. WTI handlowało 8 dolarami za baryłkę, co oznacza, że producenci faktycznie płacili kupującym za zabranie ropy, gdy pojemność magazynowa wyczerpała się.

Gdyby sytuacja z magazynowaniem nadal się pogarszała pomimo paradoksalnej ceny, inne rynki ropy naftowej również mogłyby zaliczyć gwałtowny spadek.

Jeśli globalne magazynowanie pogarsza się coraz bardziej, Brent Next Oil może gonić WTI, aż do samego dna.

– powiedział jeden z analityków Citybank.

Tymczasem dla Camerona Winklevossa, współzałożyciela giełdy Gemini, wahanie się cen ropy, było ponuro ironicznym bronieniem się Bitcoina w porównaniu z sytuacją na rynkach tradycyjnych, podsumowując to na Twitterze:

Problem z Bitcoinem polega na tym, że jest zbyt niestabilny.

 

  • GameTalkTalk wprowadza technologię blockchain:

Największa południowokoreańska aplikacja do gier społecznościowych GameTalkTalk wprowadza technologię blockchain, dzięki której, gracze będą otrzymywać m.in. nagrody.

Nowy projekt obejmuje platformę społecznościową DApp, platformę do gier typu peer-to-peer oraz elektroniczną wymianę produktów materialnych. Vinetree Corporation, odpowiedzialna za GameTalkTalk ogłosiła protokół Ludena, zaznaczając, że w II kwartale 2020 roku, użytkownicy z całego świata będą otrzymywać tzw. gwiazdki. Są to wewnętrzne cyfrowe zasoby aplikacji, dostępne za ukończenie misji, gier i pobieranie nowych gier. Gwiazdki będzie można wymieniać na karty podarunkowe, przedmioty w grze, produkty materialne lub konwertować na natywny token aplikacji, z którego korzystają wydawcy gier, aby uzyskać dostęp do społeczności graczy w celach marketingowych.

Aplikacja będzie gromadzić informacje o działaniach użytkowników, takich jak wrażenia z gier mobilnych, pieniądze jakie wydali na pobrane gry oraz częstotliwość korzystania z nich.

Zainteresowanie technologią blockchain ze strony globalnych wydawców rośnie, szczególnie w dobie pandemii koronawirusa, gdzie gry oparte na tej technologii notują znaczny wzrost użytkowników.

Niedawno Infinite Fleet, kosmiczna gra przygodowa, ogłosiła partnerstwo z rynkiem blockchain STOKR, aby uruchomić token bezpieczeństwa, oferujący środki na dalszy rozwój. Refereum, platforma oparta na blockchain, która nagradza użytkowników za zaangażowanie w gry wideo, współpracuje z Tron, aby umożliwić nagradzanie użytkowników za pomocą tokenów TRX.

  • Haker z dForce oddaje skradzione środki:

Haker, który w weekend wykradł 25 mln dolarów w krypto z zdecentralizowanego protokołu finansowego dForce, oddał prawie wszystkie środki.

Wg danych z blockchain Ethereum wiele transakcji zostało zainicjowanych dzisiaj z adresu Lendf.Me Hack na adres administratora projektu Lendf.Me. Wiele z nich obejmowały bardzo duże kwoty, np. na 57.992 tys Ethereum, o wartości około 10 mln dolarów.

Inne transakcje obejmowały różne stablecoiny powiązane z dolarem amerykańskim, takie jak USDT, BUSD, TUSD, DAI, USDC, HUSD i PAX, o łącznej wartości prawie 10 milionów dolarów. Zwrócono też 581 jednostek żetonów, które są powiązane z Bitcoinem, na łączną sumę około 4 mln dolarów.

Co ciekawe, haker nie zwrócił dokładnie takiego stanu środków, jakie ukradł, ale oddał część tych wartości w innych typach tokenów, jednak wszyscy potwierdzili, że odzyskali skradzone środki.

Na tym etapie nie wiadomo, dlaczego haker nie zwrócił po prostu skradzionych zasobów, a nawet dlaczego w ogóle zostały zwrócone. Lendf jest jednym z dwóch protokołów obsługiwanych przez dForce Foundation.

Fundacja dForce niedawno pozyskała strategiczną inwestycję o wartości 1.5 mln dolarów, prowadzoną przez Multicoin Capital, gdzie dołączyli do niej Huobi Capital i chiński bank CMB International, w celu zwiększenia liczby pracowników fundacji i wprowadzenia na rynek dodatkowych produktów DeFi w nadchodzącym roku.

  • Na giełdach nadal korekty:

Na giełdach nadal czerwono. Dziś zauważamy korekty bardziej wyraźne niż wczoraj, mianowicie Bitcoin o 2,66%, Ethereum o 4,01%, XRP o 2,86%, Bitcoin Cash o 3,09%, a Bitcoin SV o 5,60%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 198 mld dolarów, a całkowity obrót na giełdach 135 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, coinmarketcap.com


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button