#895 Newsy z dnia 09.01.2020
Z czwartkowych wydarzeń: Hakerzy z Korei Płn. opracowali nowy sposób wykradania kryptowalut; Interpol nawiązał współpracę aby walczyć z cryptojackingiem; Binance pomaga zwalczyć skutki pożaru w Australii; Kanadyjska firma instaluje 1000 nowych koparek; Aktualna sytuacja na giełdach.
• Hakerzy z Korei Płn. opracowali nowy sposób wykradania kryptowalut:
Grupa hakerów Lazarus, rzekomo sponsorowana przez rząd Korei Północnej, wdrożyła nowe wirusy, których celem jest kradzież kryptowalut.
Wiodąca firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem, Kaspersky, poinformowała, że Lazarus podwoił swoje wysiłki w celu zainfekowania komputerów użytkowników Mac i Windows.
Grupa używa zmodyfikowanego interfejsu handlu kryptowalutami typu open source o nazwie QtBitcoinTrader do dostarczania złośliwego kodu w tak zwanej „operacji AppleJeus”, jak poinformował Kaspersky pod koniec sierpnia 2018 r. Teraz firma informuje, że Lazarus do złośliwego oprogramowania. zaczął wprowadzać zmiany.
Kaspersky zidentyfikował nowego wirusa na macOS i Windows o nazwie UnionCryptoTrader, który opiera się na wcześniej wykrytych wersjach. Kolejne nowe złośliwe oprogramowanie, atakujące użytkowników komputerów Mac, nosi nazwę MarkMakingBot. Firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem zauważyła, że Lazarus modyfikuje MarkMakingBot i spekuluje, że „jest to etap pośredni w znacznych zmianach w złośliwym oprogramowaniu macOS”.
Badacze znaleźli również komputery z systemem Windows, które zostały zainfekowane złośliwym plikiem o nazwie WFCUpdater, ale nie były w stanie zidentyfikować początkowego instalatora. Kaspersky powiedział, że infekcja rozpoczęła się od złośliwego oprogramowania .NET, które było ukryte pod aktualizacją portfela WFC i rozpowszechniane za pośrednictwem fałszywej strony internetowej.
• Interpol nawiązał współpracę aby walczyć z cryptojackingiem:
Według publikacji prasowej z 8 stycznia Interpol rozpoczął współpracę z firmą zajmującą się cyberbezpieczeństwem, Trend Micro, w celu ograniczenia cryptojackingu wpływającego na routery MikroTik w Azji Południowo-Wschodniej. Chociaż współpraca zmniejszyła liczbę urządzeń, których dotyczy problem, o 78 procent, jest mało prawdopodobne, aby miało to znaczący wpływ na hashrate.
Cryptojacking to złośliwa praktyka polegająca na tym, że osoby atakujące infekują popularne urządzenia złośliwym oprogramowaniem do miningu kryptowalut, wykorzystując zasoby obliczeniowe ofiary do ich wydobywania. Firma Trend Micro współpracuje z Global Complex for Innovation Interpolu, aby zdezynfekować routery MikroTik zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.
W ramach „Operacji Goldfish Alpha” firma Trend Micro opracowała dokument z wytycznymi „Ograniczanie i zapobieganie cryptojackingowi”, opisujący, w jaki sposób luka w zabezpieczeniach wpływająca na znaną markę routerów domowych i korporacyjnych doprowadziła do zainfekowania tysięcy urządzeń w regionie ASEAN. W dokumencie zasugerowano także, w jaki sposób ofiary mogą wykorzystywać oprogramowanie Trend Micro do wykrywania i eliminowania złośliwego oprogramowania.
W ciągu pięciu miesięcy od utworzenia dokumentu w czerwcu 2019 r. eksperci z krajowych zespołów reagowania na awarie komputerów i policji pomogli zidentyfikować i przywrócić ponad 20.000 routerów, których dotyczy problem, zmniejszając liczbę zainfekowanych urządzeń w regionie o 78 procent.
• Binance pomaga zwalczyć skutki pożaru w Australii:
Aby zaradzić następstwom pożarów w Australii, Binance Charity Foundation (BCF) przekazuje tokeny BNB o wartości 1 mln dolarów na rzecz projektu Australia Bushfire Donations.
W opublikowanym na blogu poście BCF – filantropijny oddział giełdy kryptowalut Binance – ogłosił rozpoczęcie nowego projektu charytatywnego pod nazwą Australia Bushfire Donations, na który BCF przekazuje 1 mln dolarów w rodzimych Binance Coins giełdy. Środki zebrane w ramach projektu zostaną wykorzystane do złagodzenia niszczycielskiego wpływu pożarów na całym kontynencie.
Ponieważ darowizny z Australii w związku z pożarem ognia są inicjatywą opartą na Blockchain istnieje zapewnienie, że wszystkie darowizny i dystrybucja BNB będą możliwe do zweryfikowania dla każdego. BCF twierdzi, że zamierza dotrzeć do jak największej liczby lokalnych organizacji, aby przekazać otrzymane darowizny. Komentując sytuację, CEO Binance, Changpeng Zhao, wezwał społeczność kryptograficzną do wsparcia Australii, mówiąc:
Patrzenie na pożary w całej Australii, a także niszczące skutki dla ekologii i lokalnej społeczności jest bolesne. Chcemy pomóc w tym pilnym kryzysie. Przekazywanie darowizn na rzecz Australia Bushfire jest najbardziej bezpośrednim i skutecznym podejściem do wywołania zmiany, a także wzywamy całą społeczność kryptograficzną do przyłączenia się do nas we wspieraniu Australii.
Australia walczy z pożarami lasów – które w największym stopniu dotknęły południowo-wschodnią część kraju. Od października ubiegłego roku ponad 20 osób zginęło, a prawie 2.000 domów zostało zniszczonych. W pierwszym tygodniu stycznia w całym kraju spłonęło ponad 8,4 mln hektarów.
• Kanadyjska firma instaluje 1000 nowych koparek:
Kanadyjska firma technologiczna DMG Blockchain Solutions zainstalowała 1000 nowych maszyn do wydobywania Bitcoinów w swojej placówce Christina Lake mining-as-a-service w Kolumbii Brytyjskiej.
Według komunikatu prasowego DMG kupił nowe koparki od chińskiego giganta wydobywczego Bitmain, które łącznie będą zużywać około 1,5 megawata energii.
Nowo zainstalowany sprzęt wydobywczy będzie obsługiwał klienta z USA, którego nazwy nie ujawniono w wydaniu. DMG działa jako firma zajmująca się hostingiem kryptowalut na skalę przemysłową, pozwalająca klientom wydobywać krypto za pomocą urządzeń stacjonujących w jej obiektach w północno-zachodniej Kanadzie.
DMG podjęło decyzję o skupieniu się na przyciąganiu wielkoskalowych klientów hostingowych, ponieważ opłacalne kopanie kryptograficzne jest funkcją tworzenia efektywności kosztowych, a nasz zakład wydobywczy doskonale nadaje się dla górników przemysłowych.
– powiedział dyrektor operacyjny DMG, Sheldon Bennett.
W październiku zeszłego roku DMG i Bitmain zawarły umowę rozpoznawczą, na mocy której DMG zarządzało biurem Bitmain w Teksasie i utworzyło prawie 15.000 koparek nowej generacji.
W listopadzie 2018 r. DMG uruchomiło nowy zakład wydobywania kryptowalut, twierdząc, że prace rozpocznie od 60 megawatów i może zwiększyć swoją moc do 85. Operacja wydobywania kryptowalut jako usługi o powierzchni ponad 2.500 km² zajmuje powierzchnię 34 akrów i jest prawdopodobnie jedną z największych takich operacji w Ameryce Północnej.
Ponieważ obiekt wykorzystuje energię hydroelektryczną – której nadwyżka występuje w Kanadzie – operacja nie wpływa na potrzeby energetyczne lokalnych mieszkańców.
• Aktualna sytuacja na giełdach:
Doba na giełdach kończy się widocznymi spadkami prawie całej czołówki kryptowalut. Bitcoin spada o 3,5%, Ethereum o 2,9%, XRP o 3,1%, Bitcoin Cash o 1,9% a Litecoin o 2,7%. Wzrost widzimy przy Bitcoinie SV i Monero – kolejno o 1,5% i 2,6%.
Kapitalizacja całego rynku zmniejszyła się o 16.1 mld dolarów i wynosi obecnie 207,9 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 77.3 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.