News

#908 Newsy z dnia 22.01.2020

Ze środowych wydarzeń: Libra Association traci kolejnego sponsora; Polska społeczność kryptowalut i BitBay ponownie wspierają WOŚP; Blockchain Association wspiera Telegram w walce z SEC; SEC zarzuca oszustwo dużemu projektowi ICO; Aktualna sytuacja na giełdach.

Libra Association traci kolejnego sponsora:

Libra, projekt kryptograficzny Facebooka, stracił jeszcze jednego ze swoich sponsorów: Vodafone ogłosił decyzję o odejściu ze Libra Association.

Według BBC globalny gigant telekomunikacyjny Vodafone jest najnowszym partnerem, który odszedł z Libra Association. Komentując decyzję o odejściu z projektu, rzecznik firmy powiedział:

Od samego początku mówiliśmy, że pragnieniem Vodafone jest rzeczywisty wkład w rozszerzenie włączenia finansowego. Pozostajemy w pełni zaangażowani w realizację tego celu i uważamy, że możemy wnieść największy wkład, koncentrując nasze wysiłki na [platformie płatności mobilnych] M-Pesa.

Podany przez Vodafone powód, dla którego opuścił projekt kryptograficzny Facebooka, oferuje kolejny problem dla Libry. M-Pesa to już sprawdzony i skuteczny system mobilnego przesyłania pieniędzy popularny w Afryce Wschodniej i Południowej.

Firma Safaricom podpisała niedawno umowę z globalnym dostawcą przekazów pieniężnych z siedzibą w Kalifornii Ria money. Umowa umożliwi klientom M-Pesa wysyłanie płatności do ponad 20 krajów na całym świecie.

Oprócz Vodafone, inni wcześni sponsorzy, tacy jak Mastercard i PayPal, również zrezygnowali z Libra Association. Obaj giganci płatniczy wskazali na rosnące negatywne konsekwencje regulacyjne wobec projektu jako przyczynę ich decyzji o wycofaniu się z partnerstwa.

W październiku 2019 r. w Internecie pojawiły się wyciekłe listy, w których senatorowie USA „wzywają” zwolenników Libra, takich jak Visa i Stripe, do porzucenia projektu.

Pomimo rosnącej krytyki Libra Association kontynuuje prace nad proponowaną platformą cyfrowej waluty. Według wcześniejszych doniesień, twórcy kryptowaluty Facebooka wydali drugi plan działania, w ramach którego już pojawiają się raporty z testów sieci mainnet.

Polska społeczność kryptowalut i BitBay ponownie wspierają WOŚP:

To już czwarty raz, kiedy BitBay grał razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Razem ze społecznością udało się zebrać ponad 16.000 złotych.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz 28. mobilizuje Polaków do pomagania innym w potrzebie, również tym razem osiągając nowy rekord zbiórki. Najnowszy Finał przekaże zebrane środki na wsparcie dziecięcej medycyny zabiegowej. Zakupione zostaną najnowocześniejsze urządzenia do ratowania zdrowia i życia dzieci wymagających różnego rodzaju operacji.

BitBay umożliwił dołączenie się do akcji również społeczności kryptowalut, która zebrała wspólnie dokładnie 16.571,75 złotych.

Blockchain Association wspiera Telegram w walce z SEC:

Blockchain Association złożyło amicus curiae w odpowiedzi na postępowanie sądowe przeciwko Telegramowi wszczęte przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Blockchain Association, grupa zaangażowana w przemysł Blockchain, złożyła w sądzie w południowej dzielnicy Nowego Jorku amicus curiae. Amicus curiae to podmiot, który nie uczestniczy w konkretnym postępowaniu sądowym, ale z własnej inicjatywy chce doradzać sądowi w kwestiach prawnych dotyczących bezpośrednio procesu.

W liście stowarzyszenie kwestionuje zarzuty wniesione przez SEC w październiku 2019 r. wobec zaszyfrowanego komunikatora. Wówczas organ regulacyjny starał się uniemożliwić Telegramowi dostarczanie swoich rodzimych tokenów Grams wczesnym inwestorom. SEC twierdziła, że Telegram i nadchodzący token GRM stanowią niezarejestrowaną ofertę.

SEC dostarczyła mało jasnych informacji na temat własnej interpretacji tego, czy i kiedy aktywa cyfrowe są papierami wartościowymi, argumentuje w liście stowarzyszenie. W związku z tym decyzja sądu dotycząca tego, czy Gramy były papierami wartościowymi w momencie zawarcia umowy kupna, mogłaby prawdopodobnie obfitować w konsekwencje dla całej branży.

SEC uznała, że przynajmniej niektóre aktywa cyfrowe nie są papierami wartościowymi oraz że status określonych aktywów zgodnie z przepisami dotyczącymi papierów wartościowych może z czasem ulec zmianie.

– czytamy w liście.

Blockchain Association twierdzi ponadto, że model umowy kupna stosowany przez Telegram jest zgodny z amerykańskimi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych; jednak „SEC dziwnie postanowiła zaatakować decyzję Telegram o zastosowaniu modelu umowy inwestycyjnej, który został wyraźnie zaprojektowany zgodnie z własnymi przepisami SEC”.

SEC zarzuca oszustwo dużemu projektowi ICO:

Zgodnie z opublikowanym komunikatem prasowym Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła Sergiiego Grybniaka, założyciela projektu ICO Opporty, Pomimo zebrania około 600.000 dolarów, komisja obrała ze cel Grybniaka zarzucając mu przedstawianie fałszywych oświadczeń, że projekt jest „w 100% zgodny z SEC”.

Opporty uruchomiło ICO między wrześniem a październikiem 2018 r. Projekt miał zapewnić „ekosystem oparty na Blockchain dla małych firm i ich klientów”, głównie w Stanach Zjednoczonych. Platforma miała być miejscem, gdzie małe firmy mogłyby wymienić swoje usługi i zawrzeć umowę za pośrednictwem inteligentnych umów.

ICO dla tokena OPP zebrało 600.000 dolarów od około 200 inwestorów, z których niektórzy znajdowali się w Stanach Zjednoczonych.

Chociaż podstawowym zarzutem SEC jest prowadzenie niezarejestrowanej sprzedaży papierów wartościowych, komisja twierdzi również, że w ramach projektu wydano wiele mylących i fałszywych oświadczeń, aby zachęcić do inwestycji.

Wśród nich Opporty twierdziło, że wprowadziło tysiące „zweryfikowanych dostawców” do prowadzenia działalności na platformie, z których większość „nie wyraziła takiej woli”, czytamy w oskarżeniu SEC. Stwierdzono również, że posiadanie ponad 17 mln firm w bazie danych było zwykłym zakupem katalogu innej firmy. Wreszcie SEC twierdzi, że projekt kłamał na temat partnerstwa z „dużą firmą programistyczną”.

Oskarżony założyciel jest mieszkańcem Brooklynu, przeciwko któremu SEC wnosi o wydanie nakazów zakazujących przyszłych ofert cyfrowych, zwrot wszystkich pieniędzy ICO i poniesienie kar cywilnych.

Aktualna sytuacja na giełdach:

Po upływie doby na giełdach widzimy niewielkie ruchy dodatnie. Bitcoin notuje wzrost o 0,5%, Ethereum o 0,4%, XRP o 1,1%, Bitcoin Cash o 2,1% a Litecoin o 1,9%. Spadki w czołowej dziesiątce notują jedynie Bitcoin SV oraz Stellar, kolejno o 2,5% i 2,8%.

Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 1.3 mld dolarów i wynosi obecnie 240.3 mld dolarów. Całkowity obrót na giełdach wyniósł 90.9 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bitcoinist.com, comparic.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

 

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button