#1186 Newsy z dnia 07.11.2020
Z sobotnich wydarzeń: Holandia: Giełda BLOX dostała pozwolenia na prowadzenia działalności; Nadal brak konkretnych informacji ws. zawieszenia OKEx; Norwegia: 4% społeczeństwa korzysta z płatności gotówkowych; Square rozbija Bitcoinowy bank i raportuje miliardowe przychody; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Holandia: Giełda BLOX dostała pozwolenia na prowadzenia działalności:
Giełda kryptowalut BLOX otrzymała zgodę na prowadzenie działalności w Holandii, co czyni ją pierwszą platformą, która zrobiła to, odkąd kraj ten wdrożył piątą dyrektywę Unii Europejskiej w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy, czyli AMLD5.
BLOX jest pierwszą firmą kryptowalutową zorientowaną na konsumentów, która zostanie wpisana do rejestru Holenderskiego Banku Centralnego. Rejestracja ta jest obowiązkowa w Holandii dla każdej firmy, która pozwala swoim użytkownikom kupować, sprzedawać, handlować i przechowywać kryptowaluty.
– podała firma w ogłoszeniu na blogu
Holenderski dostawca usług kryptograficznych AMDAX BV trafił na pierwsze strony gazet w październiku jako pierwsza tego typu firma w nowo regulowanym regionie. AMDAX jednak kieruje się do większych inwestorów.
AMDAX wspiera inwestorów biznesowych i prywatnych dzięki portfelowi – zaczynając od inwestycji w wysokości 2.5 Bitcoina – handel kryptowalutami, bezpieczne przechowywanie i ubezpieczona opieka.
– czytamy w oświadczeniu AMDAX w sprawie Finextra.
Blox BV obecnie zachwala rejestrację w De Nederlandsche Bank NV, banku centralnego Holandii. Giełda kryptowalut Anycoin Direct również zarejestrowała się dzisiaj.
BLOX umożliwia konsumentom inwestowanie w ich ulubioną cyfrową walutę już za 1 euro” – wyjaśnił wpis na blogu firmy. „Dlatego zatwierdzenie przez holenderski bank centralny oznacza, że kryptowaluty pozostaną szeroko dostępne dla ogółu społeczeństwa.
W przeciwieństwie do trzech niedawno zatwierdzonych podmiotów, giełda instrumentów pochodnych na aktywa cyfrowe Deribit „wyszła” z Holandii w styczniu 2020 roku, aby uniknąć nowych przepisów.
-
Nadal brak konkretnych informacji ws. zawieszenia OKEx:
Po zamknięciu wypłat aktywów cyfrowych w połowie października, giełda kryptowalut OKEx z siedzibą na Malcie nadal pozostaje tajemnicza w sprawie nieokreślonego toczącego się dochodzenia. OKEx twierdzi, że pogłoski o zatrzymaniach to zwykłe plotki, chociaż klienci wciąż nie mają dostępu do możliwości wycofania się na giełdzie, nawet po trzech tygodniach, nie znając żadnych szczegółów na temat miejsca zdarzenia.
Twierdzenia, że zainteresowana strona związana z OKEx jest aresztowana, zostały odrzucone – możemy potwierdzić, że są to plotki.
– powiedział OKEx w publicznej aktualizacji, dodając:
Obecnie zainteresowana strona, zgodnie z prawem, aktywnie współpracuje w dochodzeniu z biurem bezpieczeństwa publicznego. OKEx zwrócił się o wsparcie prawne i wskazówki, a poprzez ten proces nawiązał kontakt z zainteresowana strona.
OKEx zamknął możliwość wypłaty aktywów 16 października. Giełda posiada szereg podmiotów odpowiedzialnych za zarządzanie kluczami prywatnymi aktywów. W dniu zawieszenia, giełda ogłosiła współpracę jednego z menedżerów z władzami w ramach śledztwa. Pozostaje niejasne, czy wspomniana ostatnio „zainteresowana strona” jest tym posiadaczem klucza prywatnego zgodnie z oświadczeniem z 16 października.
Wkrótce po wiadomościach o zamknięciu wypłat w październiku pojawiły się informacje mówiące, że policja przesłuchała założyciela OKEx, Star Xu, w ramach dochodzenia na kilka dni przed zawieszeniem giełdy.
Najnowsza informacja z OKEx nie zawiera żadnych szczegółowych danych na temat sytuacji, ale potwierdziła, że koncentruje się na zgodności z prawem, zauważając że aktywa klientów są obecnie bezpieczne:
Od czasu zawieszenia wypłat w dniu 16 października nie nastąpił odpływ aktywów z OKEx w żadnej formie. Jednocześnie możemy zapewnić naszych użytkowników, że 100% ich środków może zostać wypłaconych po wznowieniu wypłat na OKEx. Obecnie nasze operacje biznesowe są stabilne i działają normalnie.
Zainteresowanie regulacyjne branżą wzrosło w 2020 roku, co szczególnie widoczne jest w niedawnych amerykańskich działaniach prawnych przeciwko giełdzie krypto BitMEX.
-
Norwegia: 4% społeczeństwa korzysta z płatności gotówkowych:
Przemawiając na czwartkowym wydarzeniu, Ida Wolden Bache, wiceprezes norweskiego banku centralnego, opisała spadek płatności gotówkowych, omawiając waluty cyfrowe banku centralnego.
Tylko 4% płatności jest obecnie dokonywanych gotówką. Udział ten jest mniej więcej taki sam jak wiosną i znacznie niższy niż przed pandemią. O ile nam wiadomo, udział płatności gotówkowych w Norwegii jest niższy niż w jakimkolwiek innym kraju.
– powiedziała Bache w swoim przemówieniu na konferencji Finance Norway’s Payments
Norwegia używa korony, waluty emitowanej przez Norges Bank, krajowy bank centralny. Po pojawieniu się obaw związanych z sytuacją z COVID-19 w marcu, osobisty kontakt z pieniądzem stał się logicznie niepokojący dla społeczeństwa. Obejmowały one fizyczne waluty, które nieustannie przechodzą z rąk do rąk.
CBDC jest bardzo gorącym tematem w tym roku. Wiele krajów na świecie wypuściło taki zasób cyfrowy, a Chiny chwalą się testowaniem swojego zasobu.
Trend charakterystyczny dla Norwegii i niektórych krajów sąsiednich to niski i malejący poziom wykorzystania gotówki.
– powiedziała Bache, po szczegółowym opisie różnych aspektów globalnej sceny CBDC.
Dyrektor polityki pieniężnej banku centralnego wspomniał o istotnych cechach dostępnych w gotówce. Pozostaje ona dostępna, na przykład w przypadku awarii cyfrowych systemów płatności.
Gotówka jest powszechnie dostępnym prawnym środkiem płatniczym.
– dodała, a kraj może stracić niektóre z tych aspektów, jeśli stanie się w pełni cyfrowy z CBDC.
Bache zastanawiała się:
Pytanie brzmi, czy coś ważnego zostanie utracone, jeśli wyczerpie się gotówka i nie wprowadzimy CBDC? Czy pieniądz banku centralnego jest kluczowy dla zaufania do systemu monetarnego? Czy CBDC może zapewnić więcej niż gotówka może zaoferować w postaci większego zakresu zastosowań i więcej innowacji?
Bache poruszyła również szereg innych punktów do rozważenia, jeśli chodzi o uruchomienie przez Norwegię CBDC. „Perspektywiczne wprowadzenie CBDC jest jeszcze daleko”, powiedziała, dodając:
Brak pilności odzwierciedla nasz dotychczasowy pogląd, że nie ma pilnej potrzeby wprowadzenia CBDC. Wprowadzenie CBDC może mieć poważne konsekwencje w wielu obszarach. Nasza decyzja musi być dobrze przemyślana.
Jeśli chodzi o postępy, norweski bank centralny nadal bada CBDC. Minister gospodarki Brazylii potwierdził wczoraj dążenie tego kraju do CBDC.
-
Square rozbija Bitcoinowy bank i raportuje miliardowe przychody:
Firma Square, która głównie zajmuje się pośrednictwem w transakcjach płatności, zaraportowała ogromne zyski za trzeci kwartał 2020 roku. Notowana na giełdzie spółka poinformowała w swoim liście od inwestorów opublikowanym w czwartek…
Aktualna sytuacja na giełdach:
Kolejna doba nie przyniosła większych zmian na giełdach. Największy wzrost odnotowuje Chainlink o 8,66%. Poza tym do góry poszedł też Ethereum o 1,28% i Bitcoin Cash o 1,53%. Korektę widzimy po stronie Bitcoina o -1,50%, XRP o -1,78%, Litecoin o -1,72% i Polkadot o -4,24%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 441 mld dolarów, a całkowity obrót 122.4 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.