Portfel sprzętowy – kryptowaluty w Twoich rękach
Ponieważ rynek kryptowalut znajduje się w na początku kolejnego bull runu, a Bitcoin zbliża się do swoich rekordów wszech czasów, obawy związane z samo-przechowywaniem kryptowalut stają się bardziej istotne niż kiedykolwiek. W momentach zachwytu nad pędzącą ceną Bitcoina należy pamiętać, że bezpieczeństwo zasobów kryptograficznych w dużej mierze zależy od użytkownika.
Oto kilka prostych kroków, które zapewnią, że Twoje kryptowaluty, takie jak Bitcoin, będą bezpieczne podczas tej hossy.
Ponieważ Bitcoin zasadniczo pozwala „być własnym bankiem”, odpowiedzialność za przechowywanie kryptowalut spoczywa głównie na użytkownikach. Popularne powiedzenie w społeczności kryptowalut mówi: „Nie twoje klucze, nie twój Bitcoin”, co oznacza, że ktokolwiek trzyma klucze prywatne portfela, kontroluje zawarte w nim monety.
Najbezpieczniejszym typem portfela jest ten sprzętowy, to wyrafinowana metoda przechowywania kryptowalut, izolująca klucze prywatne użytkowników od Internetu poprzez utrzymywanie ich w trybie offline na urządzeniu podłączonym przez USB. Portfel sprzętowy, nazywany również cold walletem, często wiąże się ze zwiększonym poziomem bezpieczeństwa, ponieważ klucze prywatne pozostają całkowicie offline, co ma na celu uodpornienie ich na wszelkiego rodzaju zdalne hakowanie. Trezor i Ledger są uważani za najpopularniejszych dostawców portfeli sprzętowych.
2FA
Nie ignoruj dodatkowej warstwy zabezpieczeń, zapominając o włączeniu uwierzytelniania dwuskładnikowego lub 2FA w ustawieniach zabezpieczeń konta portfela. 2FA wysyła dodatkowe żądanie hasła na Twój telefon lub e-mail za każdym razem, gdy logujesz się do portfela. Aktywując 2FA, użytkownik uniemożliwia hakerowi uzyskanie natychmiastowego dostępu do konta portfela kryptowalutowego, ponieważ haker będzie również potrzebował fizycznego dostępu do telefonu lub poczty elektronicznej użytkownika.
Google Authenticator to jedna z najpopularniejszych aplikacji 2FA zapewniająca użytkownikom dwuetapową weryfikację na telefonie.
Klucze zawsze prywatne
Nigdy nie podawaj nikomu swoich kluczy prywatnych. Robiąc to, zasadniczo rozdajesz swoje kryptowaluty. Pamiętaj, że renomowane firmy kryptograficzne nigdy nie zapytają Cię o klucze, nawet gdy próbują pomóc Ci rozwiązać problemy.
Sprawdź odbiorcę
Zawsze sprawdzaj adres odbiorcy przed przystąpieniem do transakcji. Prosty błąd w postaci jednej litery może skierować transakcję do innego portfela. W przeciwieństwie do niektórych tradycyjnych usług finansowych większość transakcji kryptograficznych jest nieodwracalna. Niektóre złośliwe oprogramowanie jest również w stanie zmienić właściwe miejsce docelowe twojego krypto, więc podwójne sprawdzanie szczegółów transakcji nigdy nie jest zbędne.
Małymi kroczkami
Nie wysyłaj wielu kryptowalut w jednej transakcji, gdy chcesz kupić lub sprzedać kryptowalutę na giełdzie. Jeśli chcesz dokonać transakcji na dużą kwotę pieniędzy w kryptowalutach, lepiej podziel je na wiele transakcji, aby mieć pewność, że giełda i transakcje działają prawidłowo.
Finansowy Krytyk