#75 Aktualności z dn. 02.10.2017
Z poniedziałkowych wydarzeń: NEO w drodze na szczyt; Licencjonowanie firm w USA; Rosyjski bank chce stworzyć własną kryptowalutę; Kraje skandynawskie odchodzą od gotówki; Na giełdach nadal spokojnie.
• NEO w drodze na szczyt:
Kryptowaluta NEO, przez ostatnie tygodnie była na ustach wielu inwestorów. Obserwowaliśmy ogromne wzrosty w sierpniu i potężną korektę na początku września, kiedy to ogłoszono w Chinach rygorystyczne regulacje. Od tego czasu NEO stanęło na nogi i podwoiło wartość. Wygląda na to, że to nie koniec wzrostów, a październik może należeć właśnie do „chińskiego Ethereum”.
Już 04.10. NEO przeprowadzi pierwszy społecznościowy event dla developerów z San Francisco. To jest techniczne spotkanie dla programistów, którzy interesują się Blockchain NEO – formalnie Antshares. Głównym celem rozmowy będzie blok NEO, inteligentne kontrakty, dBft itd.
08.10. Red Pulse, ICO stworzone na NEO, rozpocznie w Hong Kongu sprzedaż. Obecnie lista jest już zamknięta i nie ma możliwości zakupu tokenów. Deweloperzy są w trakcie przeprowadzania walidacji KYC. Dzień później odbędzie się spotkanie zorganizowane przez COZ, grupę zajmującą się oprogramowaniem typu open soruce, która powstała w celu pomocy dla NEO. Przedstawione i opublikowane zostaną raporty podsumowujące cele, projekty i postęp NEO.
26.10. w Szanghaju odbędzie się pierwszy, wielki event Global Financial Technology and Blockchain China Summit 2017. Wśród zaproszonych osób, pojawią się przedstawiciele stowarzyszeń rządowych, instytutów badawczych, banków, instytucji finansowych, pożyczkowych, a także zajmujących się technologią Blockchain, sztuczną inteligencją, mobilnymi płatnościami czy nawet kontrolą pogody. Na konferencji odbędą się dwa równoległe szczyty – Złoty Szczyt Nauki i Technologii oraz Szczyt Blockchain. Pierwszy szczyt skupi się na najnowszych scenariuszach ze świata finansów oraz nowoczesnych aplikacjach, natomiast drugi zbada możliwości zastosowania technologii Blockchain w bankowości, ubezpieczeniach, aktywach, płatnościach, notarializacji, internecie, medycynie czy administracji rządowej. Omówione będą perspektywy przyszłych możliwości. Szczyt ten prawdopodobnie przyczyni się do budowy nowych innowacji opartych o naukę i technologię.
• Licencjonowanie firm w USA:
Rząd Stanów Zjednoczonych jest otwarty na zintegrowanie firm zajmujących się kryptowalutami oraz platform wymiany handlowej z krajowymi bankami. Zgodnie z planem będą one regulowane przez Walutowy Departament Skarbu USA. W 2017 r. wydarzenie zorganizowane przez Federalny Bank Rezerwy w Filadelfii, działający na rzecz Kontrolera Waluty, Keith Noreik, powiedział, że aktywnie badają skuteczne metody wdrażania krajowego programu do licencjonowania firm zajmujących się kryptowalutami.
Kilka stanów zatwierdziło operatorów walutowych. Wśród nich jest Nowy Jork, który wprowadził inicjatywę licencjonowania firm zajmujących się Bitcoinem, o nazwie BitLicense. Jednak kilka firm rozpoczynających działalność w branży, na przykład giełdy, wyraziły obawy związane z przepisami takimi jak BitLicense z powodu wysokich kosztów i niepraktyczności.
Przyjmuje się, że wprowadzenie ogólnokrajowego programu licencjonowania platform handlowych spowoduje wzrost popytu na kryptowaluty ze strony instytucjonalnych i detalicznych podmiotów gospodarczych w USA. Tymczasem w Japonii rząd wdrożył ogólnokrajowy program licencjonowania dla japońskich firm zajmujących się wymianą cyfrowych walut. Wśród licencjonowanych firm pod koniec września znalazło się 11 głównych giełd, w tym BitFlyer.
• Rosyjski bank chce stworzyć własną kryptowalutę:
Założyciel rosyjskiego banku Tinkoff, Oleg Tinkov, powiedział, że chce stworzyć własną kryptowalutę, ponieważ obawia się utraty pozycji lidera. W swoim ogłoszeniu na Facebooku, Tinkov, którego bank pozyskał ogromną liczbę klientów za pomocą bardziej zrelatywizowanych warunków przyznawania kart, powiedział, że czas pokazał rację, aby wydać dedykowany „TinCoin”.
Tinkov nie podał szczegółowych informacji na temat charakteru lub funkcji TinCoin, ale jego uruchomienie byłoby pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem dla rosyjskiego banku, ponieważ państwo nadal rozwija tzw. „BitRuble” wraz z bankiem centralnym. Komentując wpisy użytkowników na Facebooku, Tinkov odpowiedział w typowo ironiczny sposób, że „jego instytucja z zasady nie konkuruje z bankami państwowymi”. Niemniej jednak, Tinkoff jest uczestnikiem rosyjskiego stowarzyszenia FinTech, mającego na celu badanie i wykorzystanie technologii takich jak Blockchain. Inni członkowie to główni gracze państwowi: Bank Rosji, Sberbank i VTB, wraz z dostawcami peryferyjnymi, takimi jak platforma portfela elektronicznego QIWI.
Tymczasem oficjalne stanowisko Rosji wobec kryptowalut, poza BitRuble, pozostaje sprzeczne. Ministrowie nadal dają informacje o tym, jak władze chcą ograniczyć dostęp do Bitcoina zwykłym lub „niekwalifikowanym” inwestorom. Różnica opinii pomiędzy kryptowalutami a Blockchainem w międzyczasie nadal się rozszerza. Jeden z największych operatorów telekomunikacyjnych w Rosji, Megafon, ogłosił dziś, że wykorzystał tę technologię do dystrybucji obligacji o wartości 500 mln rubli (8,6 mln dolarów).
• Kraje skandynawskie odchodzą od gotówki:
Szwecja szybko porusza się w stronę realizacji swoich planów i stania się pierwszym na świecie bezgotówkowym społeczeństwem. Choć jest to dobry znak dla cyfrowych walut, wiąże się to z obawami dotyczącymi prywatności podczas dokonywania transakcji. Niemniej jednak kraj zakorzeniony jest w Bitcoinie, który zapewnia anonimowość.
Raporty wskazują, że 900 na 1600 oddziałów bankowych już nie przechowuje gotówki i nie będzie przyjmować depozytów gotówkowych. Nastąpił stopniowy spadek liczby bankomatów, a obieg szwedzkiej korony spadł z 106 mld w 2009 r. do 60 mld w 2016 r. To skłoniło szwedzkie banki, takie jak Riksbank, do zastanawienia się, czy kraj powinien wprowadzić cyfrową formę finansowanych przez rząd pieniędzy, a Bitcoin jest jednym z wiodących rozwiązań. Karty są główną formą płatności w Szwecji, a społeczeństwo wykorzystuje je trzy razy częściej niż średnia europejska. Swish, bardzo popularna aplikacja mobilna w kraju, wykorzystuje numery telefonów, aby poprzez smartfon przelać pieniądze z jednego konta bankowego na inny w czasie rzeczywistym. Twórcy firmy Swish to Nordea, Handelsbanken, SEB, Danske Bank i Swedbank.
Minusem przejścia na bezgotówkową w formę płatności jest to, że marginalizuje ludzi, którzy nie mają rachunków bankowych i telefonu komórkowego. Ale Bitcoin nie wymaga posiadania konta bankowego, co czyni poprawę w tym obszarze, jeśli nie całkowicie anonimowo, to w taki sposób, aby naśladować anonimowe wykorzystanie gotówki. Szwecja, wraz z innymi krajami skandynawskimi, takimi jak Norwegia i Dania, od dawna mówi o wyeliminowaniu gotówki. Rząd duński wyznaczył termin na rok 2030, kiedy całkowicie pozbędzie się papierowych pieniędzy. Kraje skandynawskie są silnie zaangażowane w realizację wyznaczonych celów, a Szwecja zbadała także o sposoby wykorzystania technologii Blockchain w swoich usługach publicznych, w tym w rejestrze gruntów.
• Na giełdach nadal spokojnie:
Nowy tydzień nie przyniósł wyraźnych zmian cenowych wśród największych kryptowalut. Bitcoin wzrósł o 0.5%, a Litecoin i Ethereum spadły kolejno o 1,2% i 1,4%. Powody do zadowolenia mają z pewnością inwestorzy zaopatrzeni w Ensteinium, którego wartość podwyższyła się o 9,2%. NEO, o którym pisaliśmy wielokrotnie w ciągu ostatnich tygodni, przez ostatnią dobę zaliczyło 2,5%-owy wzrost. Kapitalizacja całego rynku minimalnie się podniosła i wynosi aktualnie 148,6 mld dolarów.
źródło: coindesk.com, cointelegraph.com, worldcoinindex.com.
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.