#1450 Newsy z dnia 29.07.2021
Z czwartkowych wydarzeń: UE zainwestowała 30 mln dolarów w nowy projekt blockchain; Sber: Bezpieczne przechowywanie odziedziczonych zasobów cyfrowych; Społeczność krypto powiększyła się o ponad 200 mln od stycznia; Blockchain: AS Roma zawiera umowę z Zytara Labs; Elon Musk zabiera głos w sprawie Bitcoinów w bilansie Tesli; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
UE zainwestowała 30 mln dolarów w nowy projekt blockchain:
Europejski Fundusz Inwestycyjny zainwestował 30 mln dolarów w nowy fundusz blockchain, podkreślając „strategiczne znaczenie” tego sektora dla Unii Europejskiej.
Fabric Ventures, fundusz venture capital z siedzibą w Luksemburgu, który inwestuje w aktywa cyfrowe, projekty tokenizacji i inne aplikacje blockchain, zabezpieczył 30 mln dolarów od EFI z łącznej kwoty 120 mln dolarów na fundusz 2021.
Inni znani inwestorzy to kadra kierownicza z Ethereum, PayPal, (Transfer) Wise, Square, Google, Galaxy Digital, PayU, Ledger i wielu innych. Jednak zaangażowanie EFI założyciele funduszu postrzegają jako ważny sygnał, że Europa może przyjąć nowe, strategiczne podejście do inwestycji technologicznych.
W skład zespołu Fabric Ventures wchodzą Richard Muirhead, Max Mersch i Anil Hansjee, z których ten ostatni przez pięć lat kierował PayPal Ventures EMEA. Trio, którego zainteresowania koncentrują się na tokenach cyfrowych, zdecentralizowanym zarządzaniu i infrastrukturze rynkowej, założyło wcześniej fundusz Firestartr, wspierany przez Bitstamp, Tray.io, Railsbank i inne.
Muirhead podzielił się swoją opinią na temat znaczenia zaangażowania EFI w nowy projekt:
Należy zauważyć, że na szczeblu Komisji Europejskiej uznano, że ten obszar ma znaczenie geopolityczne dla UE (…).
Niezależnie od tego, czy ktoś zgadza się z charakterystyką Muriheada, to jego pogląd na Europę jest taki, że wspólnota przygotowuje sobie „grunt”, mając na celu wykorzystanie nowych technologii.
Fabric Ventures podobno ma nadzieję, że kapitalizacja sieci Bitcoina i Ethereum osiągnie w ciągu 10 lat 1 bln dolarów, a to dzięki przyjęciu takich gigantów jak Goldman Sachs, PayPal i Tesla. Fundusz przedstawił swoje plany inwestowania w różne tokeny oprogramowania, zdecentralizowane sieci i aplikacje pod hasłem „otwartej sieci” i „otwartego finansowania”, a także będzie inwestować w tradycyjne akcje.
W oficjalnym komentarzu do decyzji EFI o wsparciu funduszu, prezes EFI Alain Godard powiedział, że partnerstwo ma na celu zaspokojenie potrzeb wsparcia finansowego startupów i przedsiębiorców działających w dziedzinie blockchain, którą nazwał „o szczególnym znaczeniu strategicznym dla UE i nasza konkurencyjność na arenie światowej”.
Równolegle z uznaniem rosnącej roli gospodarki cyfrowej Komisja Europejska podejmuje kroki w celu dalszego wzmocnienia swojego systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy i utworzenia nowej agencji zajmującej się nadzorem AML, z implikacjami dla przestrzeni kryptograficznej. Niedawno ujawnione dokumenty z Komisji rzekomo wskazały obecne niedostateczne uregulowanie transferów aktywów kryptograficznych w bloku, stwierdzając obawy, że naraża to inwestorów kryptograficznych na pranie pieniędzy i finansowanie ryzyka terroryzmu.
Komisja wydała również dokument regulacyjny zatytułowany Markets in Crypto-Assets , którego celem jest utrwalenie kompleksowych ram regulacyjnych dla sektora.
-
Sber: Bezpieczne przechowywanie odziedziczonych zasobów cyfrowych:
Grupa rosyjskich ekspertów pracuje nad nową usługą opartą na blockchain. Ma ona na celu umożliwić użytkownikom przekazanie ich zasobów kryptowalut i praw cyfrowych następnemu pokoleniu.
Narodowa Inicjatywa Technologiczna (NTI), ogłosił nowe narzędzie do dziedziczenia cyfrowego oparte na technologii blockchain, poinformowała we wtorek lokalna agencja informacyjna RIA Novosti.
Inicjatywa skupia ekspertów z trzech lokalnych uczelni, w tym z Moskiewskiego Uniwersytetu im. Łomonosowa, Narodowego Uniwersytetu Jądrowego i Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
Według NTI, nazwana „Time Capsule”, usługa pozwalałaby użytkownikom przechowywać cyfrowe dane, takie jak hasła do mediów społecznościowych i klucze do portfela Bitcoin. Usługa umożliwiłaby również transfer zasobów cyfrowych, takich jak obrazy, teksty, filmy lub współrzędne lokalizacji.
Kierownik projektu Dmitrij Izwiekow powiedział, że grupa robocza buduje stronę internetową, która pozwoli użytkownikom na przechowywanie ich cyfrowych zasobów w postaci zaszyfrowanej, zanim dane będą gotowe do przekazania określonym osobom dopiero w określonym dniu.
Przekazanie tych informacji jest możliwe tylko wtedy, gdy spełnione są określone warunki.
– dodał Izvekov.
Według raportu, grupa ekspertów planuje przechowywać zaszyfrowane dane dotyczące dziedziczenia cyfrowego w SberCloud, usłudze opartej na chmurze prowadzonej przez państwowy Sber (wcześniej znany jako Sberbank), największy bank w Rosji.
Użytkownicy będą mogli powielać dane w usługach w chmurze, takich jak DropBox, zauważa raport. Twórcy projektu podobno zamierzają zebrać do 3 milionów rubli (40 000 dolarów) na sfinansowanie inicjatywy, spodziewając się spieniężenia platformy, gdy tylko stanie się popularniejsza i zaoferuje dodatkowe usługi.
Mimo że platforma Sber ma być zaangażowana w przechowywanie aktywów cyfrowych, w ramach projektu, największy rosyjski bank nie jest wielkim fanem kryptowaluty, przynajmniej w kraju.
W zeszłym miesiącu dyrektor generalny Sber Herman Gref twierdził, że kryptowaluty, takie jak Bitcoin, są prawdopodobnie najbardziej ryzykownym rodzajem inwestycji obok rynku akcji. Sber planował założenie giełdy kryptowalut za pośrednictwem swojej szwajcarskiej spółki zależnej w styczniu 2018 roku.
-
Społeczność krypto powiększyła się o ponad 200 mln od stycznia:
Według nowego raportu Crypto.com, przyjęcie kryptowalut odnotowało w tym roku przyspieszony wzrost, a globalna populacja kryptowalut podwoiła się od stycznia.
Firma zajmująca się aktywami cyfrowymi opublikowała w czwartek najnowsze badanie dotyczące pomiaru globalnych użytkowników kryptowalut, odkrywając, że populacja krypto na całym świecie wzrosła ponad dwukrotnie, ze 100 mln w styczniu do 221 mln w czerwcu.
Firma zwróciła uwagę, że adopcja kryptowalut szybko rośnie w tym roku, ponieważ potrzeba było tylko 4 miesięcy, aby prawie podwoić populację ze 106 milionów w lutym, do 203 milionów w maju.
Wyniki pokazują, że Bitcoin i druga pod względem wartości kryptowaluta, Ether, tracą swoje udziały w rynku pod względem właścicieli kryptowalut, podczas gdy liczba użytkowników posiadających inne aktywa cyfrowe stale rośnie.
Badanie wykazało również, że ogromny wzrost liczby użytkowników kryptowalut w tym roku nastąpił wraz z pewnym znaczącym wzrostem popularności altcoinów lub kryptowalut innych niż Bitcoin. Zgodnie z ustaleniami Crypto.com, przyjęcie altów było prawdopodobnie stymulowane napływem nowych użytkowników zainteresowanych altcoinami, takimi jak Dogecoin i Shiba Token pośród krytyki Elona Muska dotyczącej wydobycia BTC z powodu jego rzekomej szkody dla środowiska.
Najnowsze badanie pojawiło się po tym, jak firma wydała pierwszą w historii edycję dotyczącą pomiaru globalnych użytkowników kryptowalut w maju 2020 roku. Metodologia badania analizuje dane w sieci w połączeniu z „dodatkowymi parametrami mieszanymi”, aby oszacować liczbę globalnych właścicieli kryptowalut. Najnowszy raport zawiera dane z 24 głównych światowych giełd, w tym Binance, Coinbase, Huobi i innych.
-
Blockchain: AS Roma zawiera umowę z Zytara Labs:
Zytara Labs, firma blockchain, podpisała umowę partnerską o wartości 42 mln dolarów z klubem piłkarskiej Serie A, AS Roma. Trzyletnia umowa obejmie reklamę na koszulkach meczowych, pamiątki NFT oraz zwiększony kontakt z fanami i klubami.
Legendarny włoski klub piłkarski zostanie w pełni włączony do sieci blockchain DigitalBits firmy Zytara Lab, a emblemat DigitalBits pojawi się m.in. na koszulkach meczowych pierwszej drużyny męskiej i żeńskiej.
Pierwsze jedenaście koszulek z sezonu 2021-22 zostanie sprzedanych podczas towarzyskiego meczu Romy z Montecatini. Dodatkowo będzie można kupić 25 pamiątkowych złotych pierścieni, a pozostałe 25 trafi do Roma Cares, organizacji charytatywnej założonej przez obecnych graczy Serie A.
Guido Fienga, dyrektor generalny AS Roma, skomentował partnerstwo między AS Roma i DigitalBits:
Nie moglibyśmy być bardziej podekscytowani faktem, że AS Roma oficjalnie dołączy do ekosystemu DigitalBits. DigitalBits to blockchain znany ze swojej szybkości, wydajności i zrównoważonego rozwoju. Są to cechy, które odzwierciedlają wartości naszego klubu i pozwolą nam na wiele sposobów pogłębić zaangażowanie naszych fanów na całym świecie.
Założyciel Zytara i blockchain DigitalBits, Al Burgio, powiedział:
Ta historyczna współpraca z AS Roma, jedną z legendarnych drużyn piłkarskich na świecie, jest przełomowy nie tylko dla Zytary i DigitalBits, ale dla całej branży blockchain. AS Roma będzie poszerzać zbiorową wyobraźnię, demonstrując, w jaki sposób można wykorzystać technologię blockchain do wzmocnienia więzi między drużynami sportowymi, a społecznością fanów i innych kibiców.
Sieć blockchain DigitalBits może przetwarzać tysiące transakcji na sekundę (+10.000 TPS), z czasem potwierdzenia 3-5 sekund i niskimi opłatami transakcyjnymi (0.00001 XDB za transakcję).
Osoby fizyczne i firmy zaczęły szukać bardziej przyjaznych dla środowiska alternatyw, ponieważ obawy dotyczące zużycia energii nadal nękają sieci blockchain, które wykorzystują metodę Proof-of-Work. W porównaniu z węzłami działającymi w wielu sieciach typu Proof-of-Work, węzły blockchain DigitalBits są lekkie i mogą być uruchamiane przy stosunkowo minimalnych kosztach.
Chociaż AS Roma nie jest pierwszą europejską organizacją sportową, która nawiązała współpracę z firmą blockchain, to umowa ta jest godna uwagi. Jest to największa relacja między firmą blockchain a głównym klubem sportowym pod względem długości i wartości brutto umowy sponsorskiej.
-
Elon Musk zabiera głos w sprawie Bitcoinów w bilansie Tesli:
Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, potwierdził, że Tesla posiada bitcoiny o wartości „bliskiej” 1,47 miliarda dolarów.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dzisiejsza doba to delikatne wzrosty wśród prawie wszystkich najpopularniejszych kryptowalut. W górę idzie Bitcoin o 0,97%, Ethereum o 1,28%, XRP o 0,19%, Polkadot o 4,99% i Bitcoin Cash o 0,82%. Korektę notuje Cardano o -0,31% i Dogecoin o -0,41%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.56 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 78.3 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, bitcoinist.com, coinmarketcap.com, bithub.pl
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.