News

#1451 Newsy z dnia 30.07.2021

Z piątkowych wydarzeń: Binance zamyka się na całą Europę; Binance zbanowany w Malezji; Robinhood traci 8% w debiucie na Nasdaq; Ukraina: Bank centralny zezwolił na emisję cyfrowej waluty; Salda BTC na giełdach spadają do poziomów z 2018 roku; Aktualna sytuacja na giełdach.

  • Binance zamyka się na całą Europę:

Globalna giełda kryptowalut Binance kontynuuje ograniczanie usług, w reakcji na trwającą na całym świecie kontrolę regulacyjną, częściowo zamykając handel instrumentami pochodnymi.

Binance oficjalnie ogłosił, że zawiesi handel instrumentami pochodnymi w całym regionie europejskim, zaczynając od Niemiec, Włoch i Holandii. Firma wyjaśniła, że ​​użytkownicy w wymienionych krajach nie mogą otwierać nowych kont futures na Binance ze skutkiem natychmiastowym.

Binance dodał, że giełda nie sprzedaje aktywnie produktów terminowych i instrumentów pochodnych lokalnie i planuje dalsze zmniejszanie dostępu do tych produktów w regionie.

Region europejski jest bardzo ważnym rynkiem dla Binance. Podejmuje proaktywne kroki w kierunku harmonizacji przepisów dotyczących kryptowalut, co jest pozytywnym znakiem dla branży.

– napisał Binance.

Giełda zauważyła, że ​ ruch jest zgodny z zobowiązaniem Binance do zaangażowania się w konstruktywny dialog z globalnymi regulatorami w zakresie lokalnych wymagań.

Ostatnie problemy Binance wynikają z serii nowych ograniczeń handlowych, gdy firma stoi pod ogromną presją ze strony globalnych regulatorów, w tym z Niemiec i Włoch. W połowie lipca włoska Komisja Spółek i Giełd poinformowała, że ​​Binance Group i spółki stowarzyszone są  nieuprawnione do świadczenia usług inwestycyjnych i prowadzenia działalności w tym kraju.

Kilkanaście innych globalnych organów finansowych w krajach takich jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania opublikowało w ostatnich miesiącach podobne ostrzeżenia.

Zgodnie z zobowiązaniem firmy do współpracy z organami regulacyjnymi, Binance aktywnie ogranicza swoje usługi, m.in. wycofując pary transakcyjne z depozytem zabezpieczającym dla trzech walut fiducjarnych i ograniczając maksymalne pozycje dźwigni ze 125x do 20x na początku tego tygodnia.

Binance przygotowuje się również do obniżenia dziennych limitów wypłat z 2 BTC do 0.06 BTC w sierpniu.

Pomimo rosnących wyzwań regulacyjnych, dyrektor generalny firmy,  Changpeng Zhao, najwyraźniej pozostaje optymistą co do przyszłości giełdy kryptowalut. W zeszłym tygodniu Zhao ujawnił, że Binance US, amerykańska platforma działająca niezależnie od Binance, zamierza wejść na giełdę.

Binance US przygląda się ścieżce IPO. Większość regulatorów jest zaznajomiona z pewnym wzorcem lub posiadaniem siedziby, posiadaniem struktury korporacyjnej. I tworzymy te struktury, aby ułatwić przeprowadzenie IPO.

– powiedział Zhao.

  • Binance zbanowany w Malezji:

Według zapowiedzi ogłoszonej w piątek, Komisja Papierów Wartościowych Malezji publicznie skrytykowała Binance, wzywając giełdę i wszystkie jej podmioty do zaprzestania działalności w kraju.

SC stwierdził, że Binance nadal działa w Malezji pomimo wcześniejszych ostrzeżeń. Rzeczywiście, w lipcu 2020 roku media informowały, że Binance nie może działać w Malezji.

W tym czasie Komitet Nadzoru opublikował „Listę ostrzeżeń dla inwestorów” zawierającą kilka giełd aktywów cyfrowych oferujących usługi w tym kraju bez należytego zezwolenia ze strony malezyjskich organów regulacyjnych.

Binance ma 14 dni roboczych od wtorku na wykonanie polecenia, które obejmuje wyłączenie jej strony internetowej i aplikacji mobilnych, a także zaprzestanie wszelkich kampanii medialnych dotyczących swoich usług w kraju.

Komunikat nakazywał również, aby dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, zapewnił pełną zgodność. Malezyjski regulator papierów wartościowych wezwał również obywateli do zaprzestania handlu z giełdami kryptograficznymi działającymi w tym kraju nielegalnie.

Rzecznik giełdy wyjaśnił, że Binance.com nie działa poza Malezją, dodając:

Binance stosuje działania oparte na współpracy z regulatorami. Bardzo poważnie traktujemy nasze zobowiązania dotyczące zgodności. Aktywnie śledzimy na bieżąco zmieniające się polityki, zasady i przepisy w tej nowej przestrzeni.

W międzyczasie giełda ogłosiła również plany zamknięcia handlu w Europie, zaczynając od Niemiec, Włoch i Holandii.

  • Robinhood traci 8% w debiucie na Nasdaq:

Akcje przyjaznej dla kryptowalut aplikacji handlowej Robinhood spadły o ponad 8% w swoim publicznym debiucie na Nasdaq, co oznacza jeden z najgorszych debiutów tej wielkości w pierwszej ofercie publicznej (IPO).

Akcje Robinhood HOOD spadły o 8,4% poniżej ceny IPO podczas pierwszej sesji giełdowej firmy 29 lipca, spadając z 38 USD do 34.82 USD. Firma weszła na Nasdaq z wyceną 32 mld dolarów, aby potem odnotować spadek kapitalizacji rynkowej do 29 mld dolarów.

Według danych zebranych przez Bloomberg, pierwszy dzień handlowy firmy był najgorszym debiutem wśród 51 firm w Stanach Zjednoczonych, o  podobnej wartości co Robinhood lub więcej.

Według raportu CNBC, Robinhood sprzedał 52.4 miliona akcji, pozyskując prawie 2 mld dolarów, a współzałożyciele Vlad Tenev i Baiju Bhatt sprzedali akcje o wartości około 50 mln dolarów. W przeciwieństwie do tradycyjnych IPO z sześciomiesięcznym okresem blokady, Robinhood pozwoli swoim pracownikom sprzedać 15% swoich akcji bezpośrednio po debiucie publicznym. Po trzech miesiącach inwestorzy będą mogli wysłać kolejne 15%.

Komentując debiut Robinhood na rynku publicznym, dyrektor generalny Tenev podkreślił, że firma została uruchomiona z misją demokratyzacji finansów dla wszystkich.

Zbudowaliśmy produkt mobile-first, który nie pobiera prowizji ani nie wymaga minimalnej liczby kont. Nie zbudowaliśmy Robinhooda dla bogatych ani dla tych, którzy mają dziesiątki lat doświadczenia.

– zauważył. Tenev obiecał, że Robinhood „pozostanie taki sam” i będzie koncentrował się na swoich klientach, ponieważ firma rozwija się jako spółka publiczna.

Rozpoczęty w 2013 roku, Robinhood stał się powszechnie znany w społeczności kryptowalut po tym jak firma zaczęła oferować obrót głównych krypto w lutym 2018 roku.

Firma boryka się w tym roku z pewnymi problemami i zwiększoną uwagą amerykańskich organów regulacyjnych w związku z zawieszeniem handlu GameStop w styczniu. W kwietniu organy nadzoru papierów wartościowych w Massachusetts próbowały cofnąć licencję brokera-dealera Robinhood, twierdząc, że firma świadczy usługi z niewielkim lub żadnym doświadczeniem inwestycyjnym.

  • Ukraina: Bank centralny zezwolił na emisję cyfrowej waluty:

Ukraiński rząd realizuje plany dotyczące CBDC, ponieważ Narodowy Bank Ukrainy jest teraz oficjalnie upoważniony do emisji cyfrowej hrywny.

Według czwartkowego komunikatu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij podpisał ustawę o usługach płatniczych, która oficjalnie zezwala bankowi centralnemu kraju na wydawanie CBDC, czyli cyfrowej hrywny.

Nowe prawo upoważnia NBU do tworzenia szkieletów regulacyjnych do testowania usług i instrumentów płatniczych opartych na powstających technologiach. Nowe prawo wymaga również ścisłej współpracy ukraińskiego banku centralnego z lokalnymi startupami na rynku płatniczym, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie sektora prywatnego, czytamy w komunikacie.

Pierwotnie zatwierdzony przez ukraiński parlament pod koniec czerwca, w sprawie usług płatniczych ma na celu zapewnienie wdrożenia otwartej bankowości, praktyki współdzielenia dostępu i kontroli do informacji finansowych konsumentów za pośrednictwem aplikacji stron trzecich. Ustawa ma stymulować rozwój technologii finansowych w kraju, umożliwiając prywatnym firmom fintech nawiązanie współpracy z bankami i większe możliwości biznesowe.

Podpisana ustawa ma m.in. na celu dostosowanie ukraińskiego ustawodawstwa do ram prawnych Unii Europejskiej, co docelowo umożliwiłoby integrację systemu płatniczego tego kraju z systemem unijnym, czytamy w komunikacie. Ustawodawstwo opiera się na nowoczesnych wymogach i uwzględnia standardy europejskich aktów regulacyjnych.

Jak wcześniej informowaliśmy, NBU od kilku lat uważnie przygląda się emisji waluty cyfrowej, podkreślając potencjał CBDC w zakresie wzmocnienia zaufania publicznego do banku centralnego i jego usług finansowych. Bank pozostał jednak w dużej mierze zaniepokojony potencjalnym ryzykiem z tym związanymi, tj. wpływ na stabilność finansową i możliwe zagrożenia dla tradycyjnego systemu bankowego.

Na początku tego roku ukraińskie Ministerstwo Transformacji Cyfrowej nawiązało współpracę z Fundacją Stellar Development, aby wspólnie opracować strategię dotyczącą zasobów cyfrowych i infrastruktury CBDC.

  • Salda BTC na giełdach spadają do poziomów z 2018 roku:

Według danych Glassnode, salda bitcoinów na giełdach spadły do najniższych poziomów od czasu kryptowalutowej zimy, z którą rynek miał do czynienia pod koniec 2018 roku.

Czytaj dalej…

  • Aktualna sytuacja na giełdach:

Kolejna doba nie przynosi większych zmian na giełdach. W górę idzie Ethereum o 1,26%, XRP o 2,16% i Bitcoin Cash o 2,05%. Korektę notuje Bitcoin o -2,20%, Cardano o -0,88%, Dogecoin o -1,70 i Polkadot o -2,23%.

Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.54 bln dolarów, a całkowity obrót 78 mld dolarów.

źródło: cointelegraph.com, coinmarketcap.com, bithub.pl


Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button