#1616 Newsy z dnia 11.01.2022
Z wtorkowych wydarzeń: Afryka Północna: Maroko numerem jeden w handlu kryptowalutami; Luxor: Nowy biznes w zakresie handlu maszynami górniczymi; USA: FTC ostrzega przed oszustwami związanymi z bankomatami krypto; RPA: Policja prowadzi dochodzenie w związku z platformą Africrypt; Fancy Bears Metaverse; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Afryka Północna: Maroko numerem jeden w handlu kryptowalutami:
Szacunki firmy Triple A, singapurskiego dostawcy i agregatora kryptowalut, wskazują, że 0.9 miliona ludzi, czyli około 2,4% całkowitej populacji Maroka, posiada obecnie krypto. Stawia to kraj na pozycji lidera w Afryce Północnej.
Niestety dla entuzjastów kryptowalut w ostatnich latach nie nastąpiły żadne zmiany w przepisach dotyczących aktywów cyfrowych. Według Morocco’s Foreign Exchange Office, nie będzie obsługiwał „ukrytego systemu płatności, który nie jest wspierany przez żadną instytucję finansową”. Chociaż prawo weszło w życie w 2017 roku, zakaz nie opóźnił adopcji, natomiast jak pokazują dane, marokańscy entuzjaści kryptowalut nadal omijają to orzeczenie.
Tymczasem funt egipski zyskuje na marokańskim dirhamie za transakcje BTC. W 30-dniowym okresie UsefulTulips pokazuje, że Egiptowi brakuje 20.000 USD do dogonienia Maroka. Handel BTC i kryptowalutami w Egipcie pozostaje nielegalny, jednak nawet jeśli niewielki procent jego populacji zaangażuje się w „nielegalną” działalność, wartości te zmienią się.
Aby wzmocnić pomarańczową przyszłość Maroka, Harmattan Energy zamierza zbudować jedną z największych farm wiatrowych w Afryce. Celem gigantycznej elektrowni wiatrowej o mocy 900 MW w Dakhli w regionie Sahary jest „zasilanie technologii blockchain”. Ponieważ kopanie krypto i handel nimi są obecnie zakazane, grupa nie może otwarcie mówić o wydobywaniu kryptowaluty.
Niemniej jednak, w zaproszeniu do składania ofert w 2018 roku, sprzedanie co najmniej 20% swojej produkcji energii elektrycznej rządowi marokańskiemu może być wykonalnym rozwiązaniem. Pierwsze wyniki Harmattan spodziewane są pod koniec pierwszego kwartału tego roku.
Co ciekawe, w kwietniu 2020 roku, Binance dodało obsługę zakupów kryptowalut przy użyciu marokańskiego dirhamu za pośrednictwem platformy firmy, Simplex. Działa to w ten sam sposób, w jaki Naira kupuje za BTC w Nigerii.
Czas pokaże, czy marokańscy prawodawcy wycofają się z zakazu stosowania Bitcoina. W obecnej sytuacji Maroko będzie nadal przewodzić szarży w Afryce Północnej, mimo że pozostaje działalnością podziemną.
-
Luxor: Nowy biznes w zakresie handlu maszynami górniczymi:
Luxor Technology, dostawca usług kryptograficznych, rozpoczyna nową działalność brokerską w zakresie kupowania i sprzedawania wysokowydajnych maszyn do wydobywania kryptowaluty.
Luxor „ASIC Trading Desk” będzie kupował i sprzedawał specjalistyczne komputery górnicze z układem scalonym (ASIC) do zastosowań specjalnych w imieniu zespołu Luxor, górników i inwestorów.
Po przeniesieniu dziesiątek tysięcy maszyn i obsłudze górników na kilku kontynentach, opracowaliśmy usprawniony proces pozyskiwania sprzętu.
– powiedziała Lauren Lin, kierownik operacyjny Luxor.
Produkt będzie służył zarówno klientom instytucjonalnym, jak i detalicznym.
Do ceny komputerów górniczych na rynku pierwotnym i wtórnym są elastyczne i różnią się w zależności od warunków makroekonomicznych, regionów i cykli rynkowych, podała spółka.
Luksor ASIC Trading Desk będzie handlował na tych rynkach, zajmując główne pozycje w ASIC, aby pomóc górnikom uzyskać dostęp do platform po uczciwych cenach rynkowych.
– dodała firma.
Luxor ogłosił, że nowa linia biznesowa jest pierwszą, która uruchomiła platformę handlową poświęconą wyłącznie tym wysokowydajnym komputerom górniczym.
Naszym celem jest uproszczenie procesu zaopatrzenia, tak aby nasi górnicy mogli spędzać więcej czasu na budowaniu hashrate, a mniej na martwieniu się o to, jak go znaleźć.
– powiedział wiceprezes ds. rozwoju biznesu w Luxorze, Alex Brammer.
8 grudnia firma Foundry Digital zajmująca się wydobyciem i stakowaniem aktywów cyfrowych ogłosiła, że uruchomiła FoundryX, nowy rynek do kupowania i sprzedawania maszyn do wydobywania krypto.
Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych opublikowała ostrzeżenie o nowej wersji oszustwa obejmującego kryptowaluty.
Według FTC oszuści podszywają się pod funkcjonariuszy publicznych, funkcjonariuszy organów ścigania lub pracowników lokalnych przedsiębiorstw. Oszuści korzystają również z aplikacji randkowych i udają potencjalnych partnerów lub dzwonią do ofiar, aby poinformować o wygranej nagrodzie.
Bez względu na to, jaki jest początek oszustwa, to zawsze kończy się na tym, że wyłudzający prosi o pieniądze. Jeśli użytkownik „połknie haczyk”, oszust każe mu wypłacić trochę gotówki i udać się do bankomatu kryptograficznego. Następnie proszą o zakup krypto przez bankomat. Udostępniają ofierze kod QR swojego adresu portfela, przez co, gdy ofiara zeskanuje kod, zakupione kryptowaluty zostaną przeniesione na konto oszusta.
Cristina Miranda z Wydziału Edukacji Konsumentów i Biznesu FTC wyjaśniła:
Oto najważniejsza rzecz, którą należy wiedzieć: nikt z rządu, organów ścigania, firmy użyteczności publicznej ani fundatora nagród nigdy nie powie, aby zapłacić kryptowalutą. Jeśli ktoś to robi, to za każdym razem jest to oszustwo.
Tymczasem raport o przestępczości kryptograficznej pokazuje, że w 2021 roku ofiarom oszustw na całym świecie skradziono krypto o wartości 7.7 mld dolarów. Liczba ta pokazuje wzrost o 81% w porównaniu do 2020 roku.
-
RPA: Policja prowadzi dochodzenie w związku z platformą Africrypt:
Policja w RPA bada oskarżenia wniesione przez inwestorów, którzy twierdzą, że zostali oszukani przez Africrypt, platformę kryptograficzną prowadzoną przez dwóch braci, którzy… zniknęli, poinformował we wtorek Bloomberg.
Inwestorzy domagają się aresztowania braci, Ameera i Raees Cajee, po tym, jak Pennython Project Management, tajemniczy inwestor w Dubaju, zaoferował im część utraconej inwestycji.
Hawks, ramię południowoafrykańskiej policji, które zajmuje się przestępczością zorganizowaną, korupcją i innymi poważnymi przestępstwami, prowadzi dochodzenia w czterech prowincjach i miastach, w tym w Johannesburgu i Durbanie.
Cajee zniknęli w kwietniu po tym, jak powiedzieli inwestorom, że platforma została zhakowana, a rzekomo krypto o wartości około 3.6 mld dolarów zniknęło. W czerwcu ówczesny adwokat braci, John Oosthuizen, powiedział, że zaprzeczyli oni zarzutom popełnienia przestępstwa, natomiast pieniądze zaginęły z powodu włamania. Zaledwie dwa dni później Oosthuizen powiedział, że współpraca jego firmy z braćmi zakończyła się.
Incydent w Africrypt był jednym z dwóch głównych scamów, które miały miejsce w Republice Południowej Afryki w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Drugi dotyczył Mirror Trading International, który w sierpniu 2020 roku oszukał inwestorów o wartości 589 mln dolarów .
W rezultacie Urząd ds. Postępowania Sektora Finansowego Republiki Południowej Afryki postanowił przygotować ramy regulacyjne dotyczące sposobu prowadzenia handlu kryptowalutami. Mają one zostać zaprezentowane na początku tego roku.
-
Fancy Bears Metaverse:
Polska kolekcja NFT Fancy Bears Metaverse zachwyciła w ostatnim czasie wszystkich… z wyjątkiem osób, które rzeczywiście interesują się rynkiem i zbierają niewymienialne tokeny.
Trzeba jednak przyznać, że akcja związana z wypuszczeniem 8888 obrazków okazała się strzałem w dziesiątkę dla Jakuba Chmielaka, który na NFT przedstawiających misie według niektórych źródeł zarobił nawet 19 milionów złotych.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dziś najpopularniejsze kryptowaluty odrabiają straty. W górę idzie Bitcoin o 2,33%, Ethereum o 5,27%, Solana o 4,28%, Cardano o 5,09% i XRP o 3,21%.
Kapitalizacja całego rynku zwiększyła się o 4,23% i wynosi 2.01 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 92.1 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bithub.pl, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.