#101 Aktualności z dn. 28.10.2017
Z sobotnich wydarzeń: Katalonia chce niepodległości; Strategia mean-reversion; Singapur wciąż pro-kryptowalutowy; Koniec giełdowych powierzchni biurowych; Na giełdach niewielkie spadki.
• Katalonia chce niepodległości:
Katalonia, mały, ale ekonomicznie ważny region Hiszpanii, chce odłączyć się od niej i być niepodległy. Choć hiszpański rząd i liderzy z całego świata nie chcą do tego dopuścić, walczący o niezależność rząd Katalonii chce wykorzystać kryptowalutę jako walutę narodową, a system rezydencji oprzeć na technologii Blockchain.
Według hiszpańskiej gazety, kataloński dyrektor Biura Cyfrowego, zwanego SmartCatalonia, wielokrotnie odwiedzał Estonię, aby zrozumieć, jak działaja ich cyfrowy system rezydencji. Chociaż system rezydencji oparty na technologii Blockchain byłby pierwszym tego rodzaju programem w Europie, ciekawszym może okazać się fakt, że niezależny rząd kataloński najprawdopodobniej nie miałby Banku Centralnego, wybierając jako swój narodowy środek płatniczy walutę cyfrową. Rosja i Kazachstan wspominali już o kryptowalutach narodowych, tak więc pomysł ten nie powinien nikogo dziwić.
Dodatkowo, rząd Katalonii otrzymał od Vitalika Buterina wskazówki dotyczące takiego systemu:
Ten młody Kanadyjczyk pochodzenia rosyjskiego doradzał im utworzenie ICO dla wirtualnego systemu rezydencji, z pierwszą ofertą waluty, która odpowiadałaby za finansowanie tego projektu. Dzięki ICO nowa kryptowaluta pokryłaby koszty ekosystemu e-Rezydecji. Ekosytem ten pozwoliłby stworzyć społeczność gospodarczą, która byłaby całkowicie niezależna i nie podlega regulacjom Banku Centralnego.
• Strategia mean-reversion:
Rynki kryptowalutowe są często niestabilne i cierpią z powodu okresów ograniczonej płynności. Na dużą skalę, powoduje to zwiększenie profilu ryzyka dla inwestujących w kryptowaluty. Pamiętajmy jednak, że wraz ze wzrostem ryzyka, wzrasta także potencjalne wynagrodzenie. Omówimy tutaj jedną z metod, która wykorzystywana jest przez profesjonalnych graczy do rozwiązywania problemów związanych z niestabilnością i płynnością.
Zmienność wynika z niepewności. Niektóre strategie zyskują jednak na tej zmienności. Jednocześnie pomagają one złagodzić nieefektywność rynku i zostają za to nagradzane. Mean-reversion (średnia rewersji) to strategia, która zakłada, że cena akcji będzie zmierzać ku jej średniej cenie w czasie. Innymi słowy, odchylenie od średniej ceny może być wykorzystywane do zarabiania, w oparciu o wiedzę, że cena powinna wrócić do średniej w czasie.
Prostym wdrożeniem tej strategii jest wycenienie zarówno ceny sprzedaży, jak i ceny kupna. Jeśli rynek rzeczywiście ciągle wraca do pewnej wartości (jest sinusoidą), strategia zyskuje na różnicy między ceną kupna i sprzedaży. Różnica ta nazywa się również quoted spread. Ludzie używający tej strategii handlują w taki sposób, jakby rynek oscylował wokół uczciwej ceny za aktywa. Wahania wynikają z niepewności innych uczestników rynku lub braku płynności na różnych poziomach rynkowych. Strategia mean-reversion wypełnia lukę między kupującymi i sprzedającymi, generując zysk.
Ta strategia jest najskuteczniejsza na rynkach, które mają dużą zmienność. Zmienność to miara wielkości wahań rynkowych. Duża zmienność oznacza, że wahania na rynku są duże, a strategia mean-reversion ma spore prawdopodobieństwo osiągnięcia zysku. Na rynkach o niskiej zmienności różnice cen kupna i sprzedaży są niewielkie, a strategia jest mniej dochodowa. Co ciekawe, skuteczne używanie strategii mean-reversion reguluje płynność rynku, a tym samym ceny na nim, a gracze giełdowi, którzy z niej korzystają, zostają za to wynagrodzani. Z drugiej strony jeśli rynek szybko się ureguluje, tracą oni możliwość i opłacalność jej stosowania.
Opisywana strategia z dużym powodzeniem może być zastosowana do handlu Bitcoinem. Ponieważ jest ona niezależna od poziomu rynkowego, może ona przynieść zyski niezależnie od aktualnego kursu waluty. Przykładowo, można ją zastosować do 1% swoich aktywów, a następnie dążyć do zarobienia na nich dodatkowego 1% dziennie tej części portfela. W czasie, strategia ta przyniosłaby 24% roczne. Należy pamiętać o opłatach za transakcje, przez które, przy małej zmienności, można ponieść straty.
• Singapur wciąż pro-kryptowalutowy:
Ostatnio, podczas wywiadu dla Bloomberg, jeden z urzędników Monetary Authority of Singapore (MAS), pełniącego funkcję Banku Centralnego w Singapurze i odpowiedzialnego za regulacje dotyczące finansów, powiedział, że MAS nie planuje wprowadzenia regulacji dotyczących kryptowlut. Według jego oświadczenia Bank Centralny będzie otwarty na nowe technologie związane z walutami cyfrowymi, chociaż stwierdza także konieczność ustanowienia kontroli w zakresie przeciwdziałania prania brudnych pieniędzy przy ich wykorzystaniu. Podczas wywiadu Dyrektor Zarządzający MAS, Ravi Menon, powiedział:
Uważamy, że sama waluta nie stwarza zagrożenia, które wymagałoby regulacji. Mamy zamiar obserwować aktywności wokół kryptowalut, a następnie na ich podstawie zdecydować, jakie przepisy będą odpowiednie. (…) Znanym faktem jest, że waluty cyfrowe są często wykorzystywane do nielegalnych celów finansowych, więc chcemy wprowadzić regulacje, które będą przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Regulacje te dotyczyć więc będą aktywności wokół kryptowalut, a nie ich samych.
Co więcej, Menon nie krytykuje kryptowalut. Powiedział, że jeśli przelewy transgraniczne oparte o waluty cyfrowe, takie jak Bitcoin, są bardziej wydajne i wygodniejsze od metod tradycyjnych, to Bank Centralny i uczeni powinni skupić się na tym, jak wykorzystać technologię Blockchain, aby mogła ona przynieść korzyści dla większej liczby osób. Uczeni i specjaliści powinni przemyśleć, czy kryptowaluty mogłyby uczynić międzybankowe płatności transgraniczne tańszymi, szybszymi i bardziej wydajnymi, zamiast zastanawiać się nad ich wartością ekonomiczną jako produkty inwestycyjne.
Singapur od zawsze był zwolennikiem technologii Blockchain i kryptowalut. MAS jest jednym z pierwszych, którzy wykorzystali tę technologię. 25. października Singapur i Hong Kong ogłosiły współpracę w sprawie transgranicznego projektu handlowego opartego na technologii Blockchain, poprzez połączenie ich platform handlowych. Dzięki otwartości na tę nową technologię, Singapur może stać się jednym z najważniejszych krajów dla jej rozwoju i niewątpliwie na tym skorzystać.
• Koniec giełdowych powierzchni biurowych:
W związku ze zmianą rynków finansowych w kierunku platform cyfrowych, w tym tygodniu hongkoński Exchange and Clearing Ltd. zamknął powierzchnię biurową. Jej część ma zostać przekształcona w muzeum, w którym będzie można zobaczyć, w jaki sposób działała ona w dniach swojej chwały. Może to być ciekawe doświadczenie, szczególnie dla przyszłych pokoleń.
Giełda papierów wartościowych długo zwlekała z tą decyzją. Jednak kiedy liczba podmiotów gospodarczych na piętrze z ponad 900. spadła do mniej niż 200., musiała ona podjąć taką decyzję. Ponieważ dla rynków na całym świecie handel cyfrowy staje się coraz powszechniejszy, handel na fizycznej giełdzie odchodzi raczej do historii, a większość przedsiębiorców cieszy się z elastyczności platform cyfrowych.
Fakt, że fizyczne giełdy stały się zasadniczo bez znaczenia jest znakiem czasów, pokazującym, w którą stronę zmierza globalny rynek finansowy. Wzrost kryptowalut jest postrzegany jako kolejna fala tych zmian. Ponieważ waluty cyfrowe łączą elastyczność cyfrowych systemów finansowych z bezpieczeństwem transakcji z ręki do ręki, stanowią one kolejny etap realizowania umów i rozliczeń.
• Na giełdach niewielkie spadki:
Z rynku upłynęło od wczorajszego dnia kilkaset milionów dolarów, co daje łączą kapitalizację 168,4 mld dolarów. W związku z niewielkim odpływem środków, Bitcoin zaliczył drobną korektę – 1,1% i bardzo podobnie zachowały się inne największe waluty – cena Ethereum spadła również o 1,1%, a Litecoina o 1,5%. Dalsze wyraźne wzrosty notuje Vertcoin. Tylko przez ostatnią dobę, jego użytkownicy mogą cieszyć się zyskiem na poziomie 26,5%.
źródło: cointelegraph.com, worldcoinindex.com, coindesk.com
Form1
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.