#1704 Newsy z dnia 09.04.2022
Z sobotnich wydarzeń: UE wyznacza regulatora kryptowalut w regionie; Klub piłkarski AC Milan nawiązuje współpracę z BitMEX ws. NFT; Nie dla obligacji, tak dla Bitcoina; Avalanche (AVAX) zabezpieczeniem stablecoina UST; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
UE wyznacza regulatora kryptowalut w regionie:
Parlament UE wyznaczył ESMA, Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, jako czołowego regulatora kryptowalut w regionie w najnowszym projekcie rozporządzenia dotyczącego rynków krypto. Organizacja europejska miałaby za zadanie udzielać licencji instytucjom i giełdom związanym z kryptowalutami.
Najnowszy projekt MiCA, rozporządzenia Markets in Crypto Assets, wprowadził znaczące zmiany w sposobie zatwierdzania licencji kryptowalut dla organizacji. Projekt, zatwierdzony przez Parlament Europejski, przypisuje rolę ESMA, Europejskiemu Urzędowi Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, podważając autorytet takich instytucji jak Bafin w Niemczech czy CNMV w Hiszpanii.
Projekt naśladuje system, który UE stosuje również do zatwierdzania licencji bankowych w regionie, gdzie EBC jest jedynym organem zdolnym do udzielania lub cofania licencji bankowych podmiotom. Jednak we wcześniejszych iteracjach wspomnianego projektu za to zadanie odpowiadali regulatorzy krajowi. Przyczyny tej zmiany nie zostały jeszcze ujawnione.
Ponadto nowa dyrektywa daje ESMA możliwość określenia, które aktywa kryptograficzne podlegają prawu, a które nie. Dyrektywa stanowi, że ESMA wyda „wytyczne, które zmniejszają niepewność prawną i gwarantują uczciwe warunki konkurencji między podmiotami gospodarczymi”.
Nowy projekt wprowadza również nową klasyfikację pewnego rodzaju kryptowalut zwanych „tokenami pieniądza elektronicznego”, które są stablecoinami powiązanymi z walutami będącymi prawnym środkiem płatniczym.
Tokeny te mają szczególne znaczenie dla MiCA ze względu na ich wykorzystanie jako metody płatności. Wydawcy tych tokenów muszą posiadać licencję bankową lub działać jako podmiot pieniądza elektronicznego. Tradycyjne aktywa i NFT nie są objęte zakresem prawa, co oznacza, że byłyby zarządzane przez organy regulacyjne każdego kraju według własnego uznania.
Wszystkie zaproponowane zmiany wciąż czekają na zatwierdzenie, ale cały tekst może zostać zaaprobowany w III kwartale. Wiele kontrowersji wywołało umieszczenie w projekcie niektórych klauzul. Na przykład zakaz kryptowalut opartych na dowodach pracy z powodu obaw o zrównoważony rozwój, który został teraz usunięty.
Innym europejskim prawem dotyczącym kryptowalut, które zostanie zaostrzone to rozporządzenie w sprawie transferu środków, które ma na celu stosowanie rygorystycznych kontroli transakcji kryptowalutowych, w tym transakcji inicjowanych z niehostowanych portfeli.
-
Klub piłkarski AC Milan nawiązuje współpracę z BitMEX ws. NFT:
Giełda kryptowalut skupiająca się na instrumentach pochodnych, BitMEX połączyła siły z AC Milan, aby wypuścić limitowaną edycję NFT. Dochody zostaną przeznaczone na wsparcie organizacji non-profit Fondazione Milan, powiązanej z szerszym zakresem odpowiedzialności korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju klubu piłkarskiego.
Najnowsza inicjatywa to pierwsze w historii przedsięwzięcie NFT europejskiego giganta piłki nożnej AC Milan, które bada nowe sposoby nawiązania kontaktu z międzynarodową rzeszą fanów liczącą ponad 500 milionów ludzi.
Zgodnie z oficjalnym ogłoszeniem, AC Milan zaprezentował nowy projekt NFT we współpracy z BitMEX i FanSea. Klub wystawił na sprzedaż limitowaną edycję 3D NFT specjalnej koszulki Rossoneri z Sudanu Południowego. Dochody zostaną przeznaczone na wsparcie inicjatyw charytatywnych organizacji non-profit na całym świecie, a także będą obejmować jej wysiłki na rzecz złagodzenia kryzysu humanitarnego na rozdartej wojną Ukrainie.
Wspomniane 3D NFT jest tworzone przez platformę o nazwie FanSea przy pomocy zrównoważonej technologii. Zainteresowani fani mogą kupić jeden lub więcej z 75.817 certyfikowanych pamiątek cyfrowych od 14 kwietnia. Następnie użytkownicy mogą uzyskać dostęp do 3D NFT w wersji aplikacji platformy po jej uruchomieniu dwa tygodnie później.
Limitowana edycja NFT przedstawia podartą koszulkę AC Milan chłopca z Sudanu Południowego, który trafił do muzeum w Mediolanie. Specjalną koszulkę odkrył duński fotograf Jan Grarup, gdy odwiedził Sudan Południowy, aby udokumentować skutki powodzi w tym pozbawionym dostępu do morza kraju wschodnioafrykańskim.
Fotograf podobno poznał chłopca w koszulce Milanu. Następnie kupił mu nową i zabrał wysłużoną koszulkę, która została podarowana klubowi. Następnie emblemat został wystawiony w Muzeum Mondo Milan w Casa Milan, siedzibie Rossoneri w Mediolanie.
Zespół zauważył:
Dzięki firmie BitMEX, partnerowi AC Milan, który zobowiązał się do udziału w projekcie, przekazując darowiznę na rzecz Fondazione Milan poprzez zakup dużej liczby specjalnych NFT, pierwsze 10.000 fanów, którzy zamówią NFT w przedsprzedaży, również otrzyma dodatkowe korzyści, które pozwalają użytkownikom uzyskać zniżki handlowe i nie tylko na BitMEX.com.
Zeszłego lata AC Milan podpisał wieloletnią umowę sponsorską z BitMEX. W ramach umowy zarówno męskie, jak i damskie komplety do gry zostały oznaczone logo giełdy.
Współpraca sprawia, że BitMEX jest również oficjalnym partnerem handlowym kryptowalut, w ramach którego fani AC Milan będą mogli korzystać ze wszystkich ekskluzywnych ofert giełdy instrumentów pochodnych.
-
Nie dla obligacji, tak dla Bitcoina:
Ricardo Salinas Pliego jest trzecim najbogatszym człowiekiem w Meksyku, który trafia na pierwsze strony gazet ze względu na swoje stanowisko w sprawie bitcoina. Miliarder zauważył, że Elektra, sieć supermarketów, jako pierwsza zaakceptowała płatności w BTC. Był również zdecydowanym zwolennikiem inwestowania w aktywa cyfrowe, w przeciwieństwie do tradycyjnych aktywów. Tym razem miliarder zaszokował inwestorów po ujawnieniu, że obecnie posiada większość swojego portfela w bitcoinie.
Podczas konferencji Bitcoin, która odbywa się w Miami, miliarder Ricardo Salinas dokonał szokującego wyznania. Powiedział, że większość jego portfela to akcje BTC, co stanowi łącznie 60% wspomnianego zasobu. To znacznie więcej niż 10% jego całkowitej wartości netto, które według Salinasa znajdowały się w aktywach cyfrowych w zeszłym roku. Idąc tą drogą, Salinas ma obecnie ekspozycję na pionierską kryptowalutę o wartości miliardów dolarów.
Chociaż część portfela miliardera przydzielona do bitcoinów jest duża, nie jest zaskoczeniem, że zdecydował się na ten krok. Salinas od dłuższego czasu doradza inwestorom, aby umieścili część swoich portfeli w zasobach cyfrowych. Często odradza przechowywania majątku w walutach fiducjarnych.
Obligacje były sposobem dla bogatych na zapewnienie bezpiecznych odsetek przez najdłuższy czas. Jednak wraz ze wzrostem inflacji szybciej niż oprocentowanie tych obligacji, zainteresowanie nimi z czasem spadło i wydaje się, że Salinas całkowicie ich się pozbył.
Zapytany o alokację swojego portfela miliarder powiedział, że nie ma żadnej części swojego portfela w bitcoinie. Miał raczej płynny portfel, który składał się z bitcoinów i innych akcji aktywów twardych.
Zdecydowanie nie mam żadnych obligacji. Mam płynny portfel – posiadam 60% akcji w Bitcoin, a następnie 40% w akcjach aktywów twardych, takich jak ropa, gaz i kopalnie złota.
– ujawnił Salinas.
Ricardo Salinas Pliego jest trzecim najbogatszym człowiekiem w Meksyku, z majątkiem netto wynoszącym około 13 mld dolarów. Jest właścicielem Grupo Elektra, sieci supermarketów detalicznych, firmy odziedziczonej po ojcu, oraz TV Azteca, meksykańskiego nadawcy telewizyjnego.
-
Avalanche (AVAX) zabezpieczeniem stablecoina UST:
Rezerwy stanowiące zabezpieczenie zdecentralizowanego stablecoina UST rosną. Tym razem nie chodzi jednak o kolejny zakup ogromnej ilości BTC.
Około 100 milionów dolarów przeznaczono na zakup Avalanche (AVAX). Zakup został zrealizowany w ramach transakcji OTC (obrób pozagiełdowy).
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dziś giełdy świecą się na czerwono. Korektę notuje Bitcoin o -2,45%, Ethereum o -1,79%, XRP o -1,56%, Solana o -5,22% i Cardano o -3,73%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.97 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 75.7 mld dolarów.
źródło: news.bitcoin.com, newsbtc.com, cryptopotato.com, bithub.pl, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.