#1744 Newsy z dnia 19.05.2022
Z czwartkowych wydarzeń: Korea Płd. nałożyła na Terraform Labs karę w wysokości 78 mln dolarów; Minister handlu Rosji: Kraj nieuchronnie zalegalizuje płatności kryptograficzne; Szwajcarski zarządca aktywów Julius Baer ostrzy zęby na kryptowaluty i DeFi; Coinbase uruchamia nowy think tank; Czy Bitcoin powinien przejść na Proof of Stake?; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Korea Płd. nałożyła na Terraform Labs karę w wysokości 78 mln dolarów:
Terraform Labs i Do Kwon natrafiają na coraz więcej problemów prawnych po upadku ekosystemu Terra. Po wczesnych doniesieniach o możliwym przesłuchaniu w Kongresie i dochodzeniu jednostki ds. przestępstw finansowych Grim Reapers, firma kryptograficzna znalazła się teraz pod radarem krajowej agencji podatkowej.
Według raportu opublikowanego w Naver News, krajowa agencja podatkowa Korei Południowej uderzyła Terraform Labs i jej współzałożyciela karą w wysokości 78 mln dolarów za zarzuty uchylania się od płacenia podatków.
W raporcie podkreślono, że Kwon był niezadowolony z opodatkowania kryptowalut w tym kraju od grudnia ubiegłego roku i próbował likwidować działalność krajową Terra tuż przed niesławnym krachem Terra.
Terraform Labs podobno po raz pierwszy znalazł się pod radarem organów podatkowych w czerwcu zeszłego roku w związku z podejrzeniami o unikanie podatku od osób prawnych i podatku dochodowego. Śledztwo w sprawie Terraform Labs i jego różnych spółek zależnych ujawniło, że firma była zarejestrowana na Wyspach Dziewiczych oraz w Singapurze.
Chociaż obie spółki zależne były zarejestrowane za granicą, „miejscem faktycznego zarządzania” była sama Korea Południowa. Zgodnie z koreańską ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, do celów podatkowych uwzględnia się miejsce faktycznego zarządzania, a nie kraj zarejestrowania.
Organy podatkowe zostały zaalarmowane po tym, jak Terraform Labs wysłało LUNA z Terra Singapore do LUNA Foundation Guard (LFG), aby uniknąć opodatkowania lub zrekompensować straty protokołu.
-
Minister handlu Rosji: Kraj nieuchronnie zalegalizuje płatności kryptograficzne:
Według ministra przemysłu i handlu Federacji Rosyjskiej Denisa Manturowa Rosja „prędzej czy później” zalegalizuje płatności kryptograficzne.
Rząd tego kraju badał różne warianty związane z adopcją kryptowalut w 2022 r., ale nie sfinalizował jeszcze żadnej konkretnej polityki dotyczącej płatności aktywów cyfrowych. Jej legalizacja została jednak zalecona przez rosyjskie Ministerstwo Finansów w ustawie „O walucie cyfrowej” z kwietnia.
Według dzisiejszego raportu lokalnych mediów TASS, Manturov został w tym tygodniu zapytany na forum edukacyjnym New Horizon o to, czy trwają prace nad zalegalizowanymi płatnościami kryptograficznymi:
Chyba tak. Pytanie brzmi, kiedy to się stanie, jak to się stanie i jak będzie to uregulowane. Teraz aktywnie angażują się w to zarówno Bank Centralny, jak i rząd. Ale wszyscy są skłonni zrozumieć, że jest to trend tych czasów i prędzej czy później w takim czy innym formacie zostanie zrealizowany.
– powiedział.
Bank Centralny Rosji i Ministerstwo Finansów do niedawna miały całkowicie przeciwne poglądy na regulację kryptowalut, przy czym bank centralny chciał całkowitego zakazu, podczas gdy ministerstwo dążyło do regulacji opodatkowania.
Jeszcze w styczniu Bank Centralny zaproponował całkowity zakaz lokalnego handlu i kopania kryptowalut ze względu na potencjalne „zagrożenia dla stabilności finansowej” związane z sektorem.
Jednak po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę Bank przyznał w zeszłym miesiącu, że zajmuje zbyt agresywne stanowisko wobec kryptowalut, co mogło zahamować wzrost sektora.
Prezes banku, Elvira Nabiullina, zauważyła, że liczne sankcje gospodarcze nałożone na kraj były kluczowym czynnikiem zmiany jego nastrojów antykryptowalutowych.
-
Szwajcarski zarządca aktywów Julius Baer ostrzy zęby na kryptowaluty i DeFi:
132-letnia szwajcarska firma zarządzająca aktywami, Julius Baer, zamierza zaoferować swoim zamożnym klientom ekspozycję na kryptowaluty i zdecentralizowane finansowanie (DeFi).
Dyrektor generalny firmy, Philipp Rickenbacher, potwierdził przejście do przestrzeni kryptowalut podczas informowania o aktualizacji strategii firmy na następne trzy lata.
Rickenbacher zauważył, że niedawne załamanie na rynkach kryptowalut stanowiło przełomowy moment dla jego klientów, aby uzyskać ekspozycję na rodzącą się klasę aktywów.
Możliwe, że właśnie w tej chwili jesteśmy świadkami wybuchu bańki w branży kryptograficznej, a wszyscy wiemy, co wydarzyło się po pęknięciu bańki Dot Com 30 lat temu. Utorowało drogę do powstania nowego sektora, który rzeczywiście odmienił nasze życie.
– czytamy.
Rickenbacher nawiązał do obu sektorów, zauważając, że kryptowaluty i DeFi mają ten sam potencjał, co bańka Dot Com, która zrodziła internet i różne podstawowe usługi, które teraz znamy i używamy.
Przekształcą sektor finansowy w ciągu najbliższych dziesięciu lat, a dla nas ważne jest zdobycie silnej pozycji w tym obszarze. Właśnie dlatego jest to właściwy moment, aby zainwestować w długoterminowy potencjał technologii aktywów cyfrowych.
– dodał.
Prezes podkreślił prace podejmowane przez różne banki centralne w celu stworzenia walut cyfrowych banku centralnego (CBDC), a także popularność giełd kryptowalut przyspieszających regulację i tworzących pole gry ze światem tradycyjnych finansów.
Rickenbacher był szczególnie zachwycony potencjałem sektora DeFi — który w ostatnich tygodniach był w centrum uwagi, biorąc pod uwagę tragiczny upadek ekosystemu Terra.
Dyrektor generalny Julius Baer uważa, że w przestrzeni doszło do zderzenia nieposkromionych innowacji z rzeczywistością regulacyjną. Chociaż niektórzy krytycy nie są przekonani o potencjale DeFi, Rickenbacher uważa, że przestrzeń ta będzie miała duży wpływ na przyszłość finansów.
-
Coinbase uruchamia nowy think tank:
Giełda kryptowalut Coinbase stworzyła „natywny krypto think tank”, starając pomóc w kształtowaniu globalnej dyskusji na temat przepisów dotyczących aktywów cyfrowych. Nowo utworzony Coinbase Institute opublikuje również badania dotyczące kryptowalut i Web3.
Coinbase do kierowania instytutem powołał swojego dyrektora ds. polityki, Hermine Wong. Wcześniej pracowała ona w Wydziale Analizy Ekonomicznej i Ryzyka w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych (SEC), a przedtem w Departamencie Stanu.
Utworzono również powiązaną Radę Doradczą Instytutu Coinbase, która będzie składać się z naukowców zajmujących się prawem i finansami z czołowych uniwersytetów, takich jak Harvard, MIT, Duke i John Hopkins, w połączeniu z partnerstwem akademickim z University of Michigan.
University of Michigan przeprowadził ankiety dla US Census Bureau i Departamentu Obrony i będzie współpracować z Coinbase przy corocznej ankiecie w USA, która mierzy przyjęcie kryptowalut i sentyment do aktywów cyfrowych.
Instytut opublikował pierwszy raport z serii „Coinbase Primers”, czyli serii raportów wyjaśniających kluczowe problemy w kryptowalutach.
Wydano również pierwszy miesięczny raport wglądu w rynki kryptowalut, w którym porównano ruchy rynkowe w przestrzeni kryptowalut i tradycyjnych finansach. Każdy raport będzie koncentrował się na określonym temacie.
Powstanie instytutu to kolejny krok Coinbase przybliżający firmę do celu jakim jest wpłynięcie na dyskusję wokół kryptowalut. W maju 2021 r. firma uruchomiła portal sprawdzający fakty, a dyrektor generalny Brian Armstrong powiedział, że blog zostanie wykorzystany „do zwalczania dezinformacji i błędnych opisów dotyczących Coinbase lub kryptowalut na świecie”.
-
Czy Bitcoin powinien przejść na Proof of Stake?:
Przewodniczący niezależnej agencji Commodity Futures Trading Commission (CFTC) Rostin Behnam jest kolejną osobą, która uważa, że Bitcoin powinien przejść na Proof-of-Stake.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Po upływie doby na giełdach obserwujemy wyniki dodatnie. Bitcoin odnotował wzrost o 3,4%, Ethereum o 2,1%, BNB o 4,2%, XRP o 2%, Cardano o 1,9% a Solana o 4,2%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.3 bln dolarów, natomiast całkowity obrót 85 mld dolarów.
źródło: cointelegraph.com, coindesk.com, bithub.pl, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.