#1758 Newsy z dnia 02.06.2022
Z czwartkowych wydarzeń: Amerykanie uruchomią kopalnię kryptowalut na Bliskim Wschodzie; Wzrost kryptowalut może zmienić politykę monetarną Fed; Alchemy rozszerza się na ekosystem Solana; Główne firmy krypto redukują zatrudnienie w obliczu bessy; 45% w dwa dni na ADA może być pułapką; Aktualna sytuacja na giełdach.
-
Amerykanie uruchomią kopalnię kryptowalut na Bliskim Wschodzie:
Dyskusja na temat etycznych aspektów wykorzystywania paliw kopalnych w wydobyciu kryptowalut pozostaje jednym z kluczowych tematów dla branży. Nieoczekiwane partnerstwo między firmą wydobywczą z siedzibą w Denver a rządem bogatego w gaz kraju Bliskiego Wschodu wyznacza kierunek pozytywnej roli krypto w ograniczaniu odpadów z paliw kopalnych.
Wczoraj Bloomberg poinformował, że Crusoe Energy, operator wykorzystujący zmienioną energię paliwową do mocy obliczeniowej kopania kryptowalut, rozpocznie pracę w Omanie, kraju, który eksportuje 21% swojej produkcji gazu i dąży do zerowego spalania do 2030 roku.
Amerykańska firma otworzy biuro w stołecznym Maskacie i zainstaluje swój sprzęt do wychwytywania odpadów gazowych na odwiertach. Zorganizowała ona warsztaty z największymi producentami energii w Omanie, OQ SAOC i Petroleum Development Oman. Według prezesa Crusoe, Chase Lochmillera, pierwszy projekt pilotażowy zostanie uruchomiony pod koniec tego roku lub na początku 2023 roku.
Zainteresowanie rządu Omanu partnerstwem przyświeca celowi ograniczenia spalania gazu w tym kraju. Chodzi o wypalenie nadmiernego łatwopalnego gazu w procesie wydobycia. Wraz z Algierią, Irakiem, Libią, Egiptem i Arabią Saudyjską, Oman odpowiada za 90% „rozbłysków” w regionie arabskim, podczas gdy sam region odpowiada za 38% takowych na świecie. Według szacunków Komisji Gospodarczej i Społecznej ONZ ds. Azji Zachodniej, w 2018 roku 10% całego zużycia gazu w Omanie przeznaczono na spalanie.
W oficjalnym oświadczeniu Lochmiller podkreślił misję swojej firmy, o zaistnieniu na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, aby pomóc władzom lokalnym w walce z „rozbłyskami”.
W marcu media poinformowały, że Exxon Mobil nawiązał współpracę z Crusoe w celu uruchomienia pilotażowego projektu wydobycia Bitcoinów w basenie łupkowym Bakken w Północnej Dakocie. Jednak informacje te nie zostały potwierdzone przez zainteresowanych.
-
Wzrost kryptowalut może zmienić politykę monetarną Fed:
John Williams, prezes i dyrektor generalny Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku uważa, że instytucja powinna uważnie monitorować zmiany w branży kryptowalut i, w razie potrzeby, dokonywać aktualizacji swojej polityki finansowej. Wyraził również opinię, że stablecoiny i CBDC mają większe szanse na sukces w przyszłej sieci monetarnej.
Podobnie jak wielu innych bankierów centralnych, Williams jest głośnym krytykiem sektora krypto. W 2018 roku przekonywał, że zasoby cyfrowe „nie przechodzą testu, jaki powinna mieć waluta”. Co więcej, przestępcy mogą wykorzystywać je w nielegalnych działaniach, twierdził.
Wydaje się jednak, że Williams złagodził swoje stanowisko. W niedawnym oświadczeniu nowojorski prezes Fed nakreślił szybki rozwój tej klasy aktywów i ich potencjał do przekształcenia systemu płatniczego. W związku z tym Rezerwa Federalna może zmienić reguły dotyczące wytycznych monetarnych. Instytucja powinna również dążyć do ustanowienia ram regulacyjnych na rynku, aby zapewnić dalszą ochronę inwestorom:
Dlatego ważne jest, abyśmy zrozumieli, jak te przemiany mogą wpłynąć na gospodarkę i system finansowy, a także na realizację polityki pieniężnej i bilanse banku centralnego. Ponadto musimy dokładnie przemyśleć odpowiednie regulacje, aby chronić konsumentów i inwestorów oraz zapewnić stabilność i bezpieczeństwo systemu finansowego.
Williams mówił o różnych rodzajach kryptowalut. Jego zdaniem najbardziej perspektywiczne są stablecoiny, które są „w pełni wspierane przez bezpieczne i płynne aktywa” oraz CBDC. Dodał, że mimo stwarzania pewnego ryzyka, obaj mają potencjał do wzmocnienia sieci płatniczej.
Na początku tego roku zarząd przewidywał, że stablecoiny mogą być bardzo przydatne w płatnościach transgranicznych. Muszą jednak zostać odpowiednio uregulowane, zanim wezmą udział w takich transakcjach.
Latem ubiegłego roku Williams twierdził, że rozwój sektora kryptowalut może być przeszkodą w realizacji ambicji Fedu, by wypuścić cyfrowego dolara. Wezwał Rezerwę Federalną i banki centralne do zapoznania się z technologią blockchain i sposobem regulowania przestrzeni przed wydaniem takiego produktu:
Zanim banki centralne, takie jak Rezerwa Federalna, będą mogły wydać własne CBDC, należy rozwiązać kilka głównych niejasności dotyczących technologii i regulacji blockchain.
Wcześniej prezes Rezerwy Federalnej USA, Jerome Powell zapewnił, że Stany Zjednoczone nie będą spieszyć się z wypuszczeniem cyfrowego dolara, natomiast skupią się na zrobieniu tego we właściwy sposób.
-
Alchemy rozszerza się na ekosystem Solana:
Alchemy rozszerza swoje usługi na ekosystem Solana, poinformowała dziś platforma deweloperska Web3. Wersja beta jest już dostępna, gdzie użytkownicy mogą się zarejestrować i następnie zostanie udostępniona szerszej publiczności w nadchodzących tygodniach, zgodnie z komunikatem prasowym.
Popularne produkty Web3, takie jak OpenSea, Aave i 0x, zostały opracowane przez Alchemy. Menedżer produktu Michael Garland powiedział, że Alchemy jest podekscytowana możliwością obsługi „istniejącego, kwitnącego i pełnego pasji ekosystemu programistów, który dorastał na Solanie”.
Nie byliśmy w stanie im pomóc za pomocą naszych istniejących narzędzi”, powiedział, zauważając, że nowa platforma pomoże programistom zaoszczędzić czas i przyspieszyć rozwój produktów.
Jestem bardzo podekscytowany tym, że znacznie ułatwię życie programistom Solana.
– dodał Garland.
Chociaż Alchemy wprowadziło rozwiązania skalujące Ethereum dopiero w czerwcu ubiegłego roku, to Austin Federa z Solana Labs Head of Communications powiedział, że wydajność sieci sprawia, iż jest to dobra platforma dla programistów, którzy chcą przenieść swoje produkty z Web2 do Web3.
Alchemy zebrał 200 mln dolarów w rundzie finansowania serii C-1 w lutym przy wycenie 10.2 mld dolarów. Platforma ma „dziesiątki tysięcy” programistów, według Garlanda, jednak ten nie podał dokładnej liczby.
-
Główne firmy krypto redukują zatrudnienie w obliczu bessy:
Gemini, platforma handlu kryptowalutami założona przez braci Camerona i Tylera Winklevossa, jest najnowszą firmą z branży, która zwolniła znaczną część swoich pracowników z powodu niesprzyjających warunków rynkowych.
Winklevoss Gemini Trust podobno zredukowała 10% swoich pracowników w obliczu trwającego niedźwiedzia na rynku kryptograficznym, podał Bloomberg.
W ramach pierwszej poważnej redukcji zatrudnienia, Gemini skupi się na produktach, które są „kluczowe” dla misji firmy, powiedzieli bracia, dodając, że „turbulentne warunki rynkowe” „prawdopodobnie utrzymają się przez jakiś czas”. W zawiadomieniu czytamy:
To jest miejsce, w którym teraz jesteśmy, w fazie skurczu, która przechodzi w okres zastoju, czyli to, co nasza branża nazywa „kryptozimą. Wszystko to dodatkowo spotęgowało obecne zamieszanie makroekonomiczne i geopolityczne. Nie jesteśmy sami.
Raport pojawił się po tym, jak wiele dużych firm branżowych zwolniło niektórych pracowników lub wstrzymało zatrudnienie. W połowie maja giełda Coinbase oficjalnie ogłosiła, że spowolni zatrudnianie i ponownie oceni swoje zatrudnienie, aby zapewnić dalsze działanie.
Wcześniej główna, przyjazna dla kryptowalut platforma handlowa Robinhood zwolniła 9% swoich pracowników. Redukcje nastąpiły w momencie, gdy akcje Robinhood HOOD dotknęły rekordowych minimów w ramach długoterminowej bessy na rynkach krypto.
Według niektórych źródeł obecne warunki na rynku pracy kryptowalut nie wyglądają jednak zbyt ponuro. Rzecznik giełdy kryptograficznej FTX powiedział, że firma nie dokonała cięć i nie planuje zwolnić żadnego ze swoich obecnych 175 pracowników na giełdzie globalnej.
Według strony internetowej poświęconej zatrudnianiu kryptowalut autorstwa wpływowego Anthony’ego Pompliano, dyrektorzy branży kryptograficznej i blockchain nadal szukają ludzi, a strona internetowa PompCryptoJobs zawiera około 600 ofert. Główna światowa giełda kryptograficzna Binance chce zatrudnić około 1000 pracowników.
-
45% w dwa dni na ADA może być pułapką:
45% odbicie na ADA w ciągu dwóch dni może schwytać byki w sidła pułapki bessy.
Cena ADA odnotowywała gwałtowne odreagowanie podczas bessy w przeszłości, a wiele z nich okazało się pułapkami na byki.
-
Aktualna sytuacja na giełdach:
Dzisiejsza dobra nie przynosi większych zmian na giełdach. W górę idzie Cardano o 3,44%, natomiast korektę notuje Bitcoin o -1,71%, Ethereum o -3,13%, XRP o -1,91% i Solana o -5,16%.
Kapitalizacja całego rynku wynosi 1.25 bln dolarów, a całkowity obrót 86.3 mld dolarów.
źródło: cryptopotato.com, coindesk.com, cointelegraph.com, bithub.pl, coinmarketcap.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.