News

Unia Europejska: Ważą się losy narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję

Kontrowersje wokół sztucznej inteligencji (AI) i wykorzystania przez nią materiałów chronionych prawem autorskim pojawiły się po znacznym wzroście wykorzystania technologii do tworzenia treści.  

Ustawodawcy w Unii Europejskiej odpowiedzieli na rosnące wykorzystanie sztucznej inteligencji w głosowaniu 27 kwietnia. Zapowiedziano projekt nowej ustawy mającej na celu utrzymanie technologii i firm ją rozwijających w odpowiednich ramach. 

Szczegóły projektu zostaną sfinalizowane w kolejnej rundzie obrad między państwami członkowskimi. Chociaż w obecnym stanie narzędzia AI zostaną wkrótce sklasyfikowane zgodnie z poziomem ryzyka, który waha się od minimalnego i ograniczonego do niedopuszczalnego. 

Zgodnie z projektem, narzędzia wysokiego ryzyka nie zostaną całkowicie zakazane, choć zostaną poddane zaostrzonym procedurom przejrzystości. W szczególności generatywne narzędzia sztucznej inteligencji, w tym ChatGPT i Midjourney, będą zobowiązane do ujawniania wykorzystania materiałów chronionych prawem autorskim w “szkoleniu AI”. 

Svenja Hahn, posłanka do Parlamentu Europejskiego, skomentowała obecny status ustawy jako kompromis między zbyt dużym nadzorem i nadmierną regulacją, która chroni obywateli, a „wspieraniem innowacji i pobudzaniem gospodarki”. 

Ustawa, która jest częścią unijnej ustawy o sztucznej inteligencji, została zaproponowana jako projekt prawie dwa lata temu. 

W tym samym tygodniu europejski think tank Eurofi, złożony z przedsiębiorstw z sektora publicznego i prywatnego, w najnowszym wydaniu swojego magazynu znalazł się cały dział dotyczący zastosowań sztucznej inteligencji i nauczania w finansach w UE.  

Sekcja zawierała pięć mini-esejów na temat innowacji i regulacji AI w UE, szczególnie do użytku w branży finansowej, z których wszystkie dotyczyły nadchodzącej ustawy o sztucznej inteligencji. 

Jedna z autorek, Georgina Bulkeley, dyrektor ds. rozwiązań usług finansowych w regionie EMEA w Google Cloud, powiedziała: 

Sztuczna inteligencja jest zbyt ważna, aby jej nie regulować. Jest też zbyt ważna, aby nie uregulować jak najlepiej. 

Zmiany te nastąpiły wkrótce po tym, jak unijny organ nadzorujący dane wyraził zaniepokojenie potencjalnymi problemami, na jakie napotkają firmy zajmujące się sztuczną inteligencją w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o potencjalnie nieprzestrzeganie ogólnych przepisów o ochronie danych.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button