News

BIS: Do 2030 roku mogą istnieć 24 CBDC

Według badania przeprowadzonego przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), 93% banków centralnych bada już cyfrowe waluty banków centralnych. Natomiast do 2030 roku w obiegu może znajdować się do 15 detalicznych i 9 hurtowych CBDC. 

Opublikowane dziś badanie 86 banków centralnych przeprowadzono między październikiem a grudniem 2022. Zapytano banki centralne, czy pracują nad detalicznym, hurtowym lub obydwoma rodzajami CBDC, jak zaawansowane są prace i jakie są ich motywacje. 

Według ankiety ponad połowa światowych banków centralnych przeprowadza eksperymenty lub pracuje nad pilotażowym programem CBDC. Prawie jedna czwarta wszystkich banków centralnych pilotuje już swoje projekty detaliczne CBDC. Liczba hurtowych CBDC w trakcie prac jest znacznie niższa. 

Z geoekonomicznego punktu widzenia kraje z rynków wschodzących i gospodarek rozwijających się przodują w przyjmowaniu CBDC. Ich udział w pilotowaniu detalicznych (29%) i hurtowych (16%) CBDC jest prawie dwukrotnie większy niż w przypadku gospodarek rozwiniętych, który wynosi odpowiednio 18% i 10%. 

Zarówno rozwijające się, jak i zaawansowane gospodarki w większości podzielają motywację swoich projektów CBDC. Jest to stabilność finansowa i efektywność płatności transgranicznych. Jednak kraje rozwijające się częściej kierują się względami innowacji finansowej. 

Udział banków centralnych, które prawdopodobnie wyemitują detaliczne CBDC w ciągu najbliższych trzech lat, wzrósł z 15% do 18% w 2022 roku. Jednocześnie 68% banków centralnych nadal deklaruje brak gotowości do emisji detalicznego CBDC „w najbliższym czasie”.

Niektóre CBDC już działają

Do tej pory w obiegu są tylko cztery CBDC, tj. na Bahamach, we wschodnich Karaibach, na Jamajce i w Nigerii. Jednak na podstawie badania przewiduje się, że do końca tej dekady będzie działać 15 detalicznych i 9 hurtowych CBDC. 

Pod koniec czerwca Bank Rezerw Indii poinformował o trwających negocjacjach z co najmniej 18 bankami centralnymi na całym świecie w zakresie możliwości dokonywania płatności transgranicznych za pośrednictwem CBDC. W lipcu Centrum Innowacji Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku zakończyło weryfikację koncepcji “regulowanej sieci odpowiedzialności dla CBDC”.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button