News

MFW: Ostrzeżenie przed wpływem detalicznych CBDC na system finansowy

Dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Kristalina Georgieva, wyraziła obawy dotyczące potencjalnych konsekwencji detalicznych walut cyfrowych banków centralnych dla systemu finansowego. 

Dyrektor stwierdziła również, że detaliczne CBDC emitowane i wspierane przez banki centralne, mogą zagrozić stabilności finansowej. 

Według niej, chociaż detaliczne CBDC mogą oferować wiele potencjalnych korzyści, to mogą również wiązać się ze znacznym ryzykiem bez odpowiedniego projektu i regulacji.

Obawy dyrektor MFW

Georgieva stwierdziła, że wprowadzenie tych walut może spowodować dezintermediację banków, co negatywnie wpłynie na transmisję polityki pieniężnej. Wyjaśniła też różnice między hurtowymi i detalicznymi CBDC, zauważając, że te detaliczne są przeznaczone przede wszystkim dla firm i konsumentów.  

Z drugiej strony hurtowe CBDC mają na celu umożliwienie instytucjom finansowym przeprowadzania transakcji z bankiem centralnym. Jednak oba rodzaje emitowane są przez banki centralne.  

Warto zauważyć, że dyrektor MFW powiedziała, że istnieje większe prawdopodobieństwo “błędu” w przypadku detalicznych CBDC niż hurtowych. Zasugerowała, aby te hurtowe zastąpiły detaliczne. 

Ponadto Georgieva wezwała banki centralne do zachowania ostrożności przy wdrażaniu CBDC i dokładnej oceny ich potencjalnego wpływu na system finansowy. Wezwała również do globalnej współpracy i koordynacji działań w zakresie rozwoju i regulacji CBDC, aby zapewnić spójność i zmniejszyć potencjalne ryzyko dla globalnego systemu finansowego. 

Georgieva stwierdziła, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy rozważa obecnie nawiązanie współpracy z 50 krajami. Istotą tego posunięcia jest upewnienie się, że kraje prawidłowo praktykują przyjmowanie CBDC. Uważa, że w dłuższej perspektywie wpłynie to znacząco na gospodarki i banki. 

MFW uważnie monitoruje rozwój CBDC i ostatnio opublikował kilka raportów na ten temat. Podmiot podkreślił potrzebę odpowiednich regulacji i ram zarządzania ryzykiem, aby zapewnić bezpieczne i wydajne wdrażanie CBDC. 

CBDC co raz popularniejsze

Waluty cyfrowe banków centralnych zyskują coraz większą uwagę i rozpęd, w miarę jak coraz więcej krajów odkrywa ich potencjalne korzyści. W rezultacie na całym świecie obserwuje się rosnącą tendencję do przyjmowania CBDC, a kilka krajów już opracowuje i wdraża swoje waluty cyfrowe. 

Tymczasem dyrektor MFW wspomniała również, że rozwój CBDC w Stanach Zjednoczonych trwa, budząc przekonanie, że przyszłość waluty jest tam.

źródło: bitcoinist.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button