News

Europejska Federacja Bankowa podziela swoją wizję cyfrowego euro

Europejska Federacja Bankowa (EFB) opublikowała dokument szczegółowo opisujący jej wizję ekosystemu cyfrowego pieniądza przyszłości, a w szczególności detalicznego cyfrowego euro. Starannie sformułowany dokument wyrażał wartości i obawy związane z cyfrowym euro z perspektywy banków komercyjnych.

Opublikowany artykuł podkreślał wartości banku, takie jak stabilność i prywatność. Wezwał do bliższego partnerstwa publiczno-prywatnego we wprowadzaniu cyfrowego euro. „Obecnie nie ma dialogu, który dotyczyłby fundamentalnych zmian i zagrożeń dla systemu monetarnego i finansowego” – czytamy. Jednocześnie muszą istnieć ramy stałego zaangażowania na wysokim szczeblu.

Wizja ekosystemu EBF podkreślała rolę sektora prywatnego we wszystkich aspektach, począwszy od infrastruktury, gdzie Europa musi zmniejszyć zależność od podmiotów zewnętrznych. Ekosystem ten zawierałby trzy elementy: cyfrowe euro, hurtową cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) oraz emitowane przez banki tokeny pieniężne.

W wizji EFB cyfrowe euro powinno mieć trzy poziomy, z rolą Europejskiego Banku Centralnego i dwoma poziomami branżowymi — pierwszym, który wchodzi w interakcje z jednolitym obszarem płatności w euro, oraz poziomem branżowym B, który „byłby następnie rozwijany i obsługiwany przez sektor prywatny, zgodnie z zasadami określonymi w poprzednich warstwach”. Zasady te nie zostały jeszcze w pełni opracowane:

Rynek europejski potrzebuje władz, aby wyjaśnić interakcję różnych i zbieżnych celów polityki, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwój ogólnoeuropejskich rozwiązań płatniczych w punkcie sprzedaży / punkcie interakcji.

– czytamy.

W dokumencie ostrożnie odniesiono się do technologii Blockchain tylko w odniesieniu do niektórych części przewidywanego ekosystemu. Założono, że hurtowa CBDC, w której interoperacyjność jest kluczem do umożliwienia transgranicznych transakcji z pieniędzmi banku centralnego, będzie działać w technologii DLT.

Ponadto tokeny pieniężne wydawane przez banki odegrały kluczową rolę w wizji EFB dotyczącej „potrzeb biznesowych, takich jak zautomatyzowane procesy przemysłowe, które działają na DLT i wykorzystują inteligentne kontrakty”. Te tokeny najwyraźniej odpowiadają branżowemu poziomowi B systemu cyfrowego euro. W dokumencie zauważono, że potrzebna byłaby większa standaryzacja również w przypadku tych rozwiązań.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button