News

Parlament Europejski głosuje za przyjęciem ustawy o cyfrowym portfelu UE

Europejscy prawodawcy posuwają się naprzód w kwestii wprowadzenia ogólnounijnego portfela cyfrowego. Po głosowaniu plenarnym nad przeniesieniem inicjatywy do negocjacji międzyinstytucjonalnych większość posłów poparła projekt.

15 marca Parlament Europejski głosował za wynegocjowaniem mandatu do rozmów z państwami członkowskimi UE w sprawie rewizji nowych ram europejskiej tożsamości cyfrowej (eID). Zgodnie z oficjalnym komunikatem, głosowanie plenarne zakończyło się 418 głosami za i 103 głosami przeciw, a 24 posłów wstrzymało się od głosu.

Po zatwierdzeniu na posiedzeniu plenarnym, Rada UE jest teraz gotowa do natychmiastowego rozpoczęcia dyskusji nad ostatecznym kształtem ustawy – poinformowali posłowie. Stanowisko Parlamentu podczas negocjacji będzie oparte na poprawkach przyjętych w lutym przez Komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE).

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, ITRE włączyła standard dowodu zerowej wiedzy do swoich poprawek eID, mając na celu umożliwienie obywatelom UE pełnej kontroli nad ich danymi identyfikacyjnymi.

„Program umożliwiłby obywatelom identyfikację i uwierzytelnianie się online – za pośrednictwem europejskiego portfela tożsamości cyfrowej – bez konieczności uciekania się do dostawców komercyjnych, jak ma to miejsce obecnie – praktyka, która budzi obawy dotyczące zaufania, bezpieczeństwa i prywatności”, twierdzi Parlament Europejski.

Wniosek legislacyjny dotyczący eID został przedstawiony w czerwcu 2021 r. i ma na celu stworzenie „europejskiej tożsamości cyfrowej” oraz dedykowanego portfela cyfrowego dla obywateli i przedsiębiorstw w UE. „Europejski portfel tożsamości cyfrowej”, znany również jako EDIW, ma na celu umożliwienie obywatelom i firmom w UE przechowywania danych dotyczących tożsamości, takich jak nazwiska i adresy, a także zdigitalizowanych dokumentów, w tym danych dotyczących kont bankowych, aktów urodzenia, dyplomów i innych dokumentów, które mogą być wykorzystywane w transgranicznym kontekście.

źródło: cointelegraph.com

Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.

Kantor kryptowalut FlyingAtom Kantor kryptowalut FlyingAtom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button