Kirgistan zbuduje kopalnię krypto napędzaną energią wodną
Republika Kirgiska, państwo graniczące z Chinami, zwiększa swoje działania w zakresie wydobycia kryptowalut przy wsparciu lokalnego rządu. Prezydent kraju Sadyr Japarow wyraził zgodę na budowę farmy w elektrowni wodnej Kambar-Ata-2, poinformowała kirgiska krajowa agencja informacyjna Kabar. Rząd Kirgistanu planuje wydać do 20 mln dolarów na ten cel.
Zdaniem prezydenta, prowadzenie farmy wydobywającej kryptowaluty pozwoli rządowi uniknąć strat energii związanych z niewykorzystanym prądem z elektrowni, czytamy w raporcie.
Od czasu “wystrzelenia” Kambar-Ata-2 w 2010 roku Kirgistan stracił 6.8 mld kilowatogodzin (kWh) energii, powiedział Japarow. Zakładając farmę górniczą, rząd kirgiski będzie mógł mądrze rozdysponować pozostałą energię i przynieść korzyści budżetowi kraju, zaznaczył prezydent, stwierdzając:
Raport nieco zaprzecza ostatnim wiadomościom związanym z energią w Kirgistanie. 24 lipca prezydent Kirgistanu ogłosił stan wyjątkowy w sektorze energetycznym kraju, który ma rozpocząć się 1 sierpnia 2023 roku. Jego koniec przewiduje się na 31 grudnia 2026 roku. Według oficjalnych danych sytuacja nadzwyczajna jest spowodowana wyzwaniami klimatycznymi, niskim dopływem wody do dorzecza Narynia oraz brakiem mocy wytwórczych z powodu nadmiernego wzrostu zużycia energii.
W najnowszym raporcie Kabar Japarow podkreślił, że wydobycie kryptowalut będzie objęte najwyższą stawką dostępną w Kirgistanie, czyli około 5 somów kirgiskich (0,057 USD) za kW.
Kirgistan co raz bardziej otwiera się na kryptowaluty
Władze w Kirgistanie coraz częściej postrzegają kryptowalutę jako szansę na ożywienie lokalnej gospodarki.
W marcu 2022 roku kirgiski prawodawca Karim Khanjeza wezwał władze w Kirgistanie do zalegalizowania branży kryptowalut podczas posiedzenia komisji parlamentarnej. Urzędnik chce opracowania ram prawnych dla kryptowalut, argumentując, że „nic nie rośnie tak szybko jak kryptowaluta”.
Pomimo wprowadzenia pewnych regulacji dotyczących giełd kryptowalut w 2021 roku, rząd Kirgistanu jak dotąd nie uchwalił żadnych przepisów związanych z krypto. Kilka lat temu były urzędnik państwowy argumentował również, że wydobywanie kryptowalut było głównym czynnikiem napędzającym kryzys energetyczny w Kirgistanie.
źródło: cointelegraph.com
Strona ma charakter informacyjny. Nie ponosimy odpowiedzialności za decyzje związane z inwestowaniem na rynku kryptowalut.