#254 Newsy z dnia 30.03.2018
Z piątkowych wydarzeń: Rosyjski Gazprombank chce umożliwić inwestycje krypto; Intel opracował technologię zmniejszającą zużycie miningowej energii; Singapurski urząd ogłasza konkurs; Audi testuje technologię Blockchain; Coraz głębsze spadki.
• Rosyjski Gazprombank chce umożliwić inwestycje krypto:
Rosyjski bank – Gazprombank – może uczynić pionierski krok w swoim kraju, umożliwiając klientom inwestowanie w kryptowaluty jeszcze w tym roku, jak przekazują raporty. Różne lokalne media dziś cytują starszego wiceprezesa Gazprombanku – Aleksandra Sobola – mówiąc, że pewien schemat obejmujący kryptowaluty może pojawić się już pod koniec 2018 roku.
Gazprom jest państwowym rosyjskim bankiem, trzecim co do wielkości w kraju pod względem aktywów należących do macierzystej spółki Gazprom. Posunięcie, które w przypadku podjęcia działań byłoby możliwe dzięki siostrzanej operacji banku w Szwajcarii, stanowiłoby rzadką okazję dla największych rosyjskich inwestorów.
Zapytany, czy Gazprombank rozważał produkty kryptowalutowe, Sobol powiedział Interfaxowi:
Jakiś rodzaj systemu – tak, oczywiście. Nie będą one miały imponującej skali, tylko dla nas samych. Istnieje zapotrzebowanie ze strony dużych prywatnych klientów na takie usługi, dlatego obecnie przyglądamy się, jak możemy dla nich zorganizować takie usługi.
Plany banku zdawały się zaskakiwać lokalną prasę, ponieważ niepewny klimat regulacyjny Rosji sprawia, że bezpośrednia interakcja z krypto dla firm jest bardzo trudna do utrzymania. Pomimo wprowadzenia szerokiego pakietu rozporządzeń, które wejdą w życie 1. lipca, wiele spekulacji pozostaje na temat tego, jak rzeczywistość będzie wyglądała dla rosyjskich obywateli.
Wiele instytucji macierzystych w Szwajcarii oferuje obecnie klientom ekspozycję na kryptowaluty za pośrednictwem różnych produktów, osiągając znaczny sukces od pierwszych uruchomionych w roku 2016. Rosja również z niecierpliwością przygotowuje swoje formalne podejście do zastosowania technologii Blockchain w swoich granicach.
Prezydent Rosji, Władimir Putin, kilka tygodni temu przyznał publicznie, że Rosja nie chcą zostawać w tyle, musi nadążyć za tempem międzynarodowym:
Musimy dalej posuwać się naprzód. Tego właśnie potrzebujemy.
• Intel opracował technologię zmniejszającą zużycie miningowej energii:
Amerykańska firma technologiczna Intel złożyła zgłoszenie patentowe na akcelerator sprzętowy do wydobywania Bitcoinów , który zmniejszyłby ilość pochłanianej energii elektrycznej w miningu poprzez zmniejszenie wykorzystywanej przestrzeni i zużywanej energii przez sprzęt do wydobywania Bitcoinów. Według Intela skutkować to będzie 35% poprawą wydajności.
Wydobywanie Bitcoina, którego Intel nazywa najpopularniejszym typem cyfrowej waluty używanej w ekosystemie cyfrowych walut, potrzebuje dużych ilości energii elektrycznej do rozwiązywania algorytmów. To zużycie energii zostało przez niektórych określone jako katastrofa ekologiczna, podczas gdy druga strona twierdzi, że możliwość wykorzystania energii odnawialnej sprawia, że mining nie jest problemem dla środowiska.
Ze względu na dużą ilość wykorzystanej mocy i stosunkowo wysoki koszt tej mocy wydobycie Bitcoinów może być bardzo kosztownym przedsięwzięciem. W niektórych przykładach koszt wydobycia pojedynczego Bitcoina może przekroczyć wartość wydobytego Bitcoina.
– napisano w dokumencie.
Zgłoszenie patentowe Intela wskazuje, że odnosi się ono do implementacji ASIC ze względu na wygodę, jednak ich system można zastosować do każdego innego urządzenia logicznego w tym do procesorów, układów SoC i FPGA.
Intel nie pierwszy raz wkracza na scenę kryptowalut. W maju ubiegłego roku ta amerykańska firma nawiązała współpracę z dostawcą usług transakcyjnych w zakresie opieki zdrowotnej i firmą produkującą oprogramowanie PokitDok, aby wykorzystać technologię Blockchain w branży medycznej.
We wrześniu 2017 r. Intel ogłosił współpracę z chińską firmą Tencent w celu opracowania rozwiązania Blockchainowego typu Internet of Things (IoT) a w październiku nawiązał współpracę z firmą Ledger, aby korzystać z ich platformy do przechowywania zasobów kryptograficznych.
• Singapurski urząd ogłasza konkurs:
Infocomm Media Development Authority (IMDA) rozpoczął „Blockchain Challenge”, aby promować innowacje Blockchain i ich przyjęcie w biznesie, podaje komunikat prasowy.
Wyzwanie ma na celu promowanie świadomości i przyjęcie technologii oraz zachęcanie firm do odkrywania innowacyjnych modeli biznesowych lub / i transformacji wynikających z technologii.
– czytamy w komunikacie.
Uczestnicy mogą albo zgłosić Minimum Vailable Product (MVP), albo dowód słuszności koncepcji (PoC) do jednej z dwóch kategorii: „Enterprise” – dla projektów dotyczących efektywności operacyjnej lub „Transformation” – dla projektów obejmujących innowacje w modelu biznesowym i zmiany instytucjonalne.
Pierwsza runda wyzwania kończy się w południe 28. maja 2018 r., a uczestnicy drugiej rundy będą mieli sześć miesięcy na rozwinięcie swoich projektów z szansą na wygranie albo 50.000. dolarów w kategorii Enterprise, albo 100.000. dolarów w kategorii Transformation.
W ramach Blockchain Challenge, IMDA nawiązała współpracę z firmą inwestycyjną i badawczą SGInnovate, aby umożliwić potencjalnym partnerom i uczestnikom programu dostęp do jej sieci społeczności Blockchain.
W komunikacie prasowym zauważono również, że IMDA chce współpracować z firmami zainteresowanymi rozwiązaniami Blockchain – niezależnie od wyzwania – i zachęca wszystkie zainteresowane strony do skontaktowania się z firmą.
• Audi testuje technologię Blockchain:
Niemiecki producent samochodów z siedzibą w Ingolstadt, Audi, testuje technologię Blockchain w zakresie przetwarzania dystrybucji fizycznej i finansowej. Dzięki nowemu rozwiązaniu Audi dąży do zwiększenia bezpieczeństwa i przejrzystości w swoich globalnych łańcuchach dostaw.
Producent samochodów wydał w zeszłym roku dowód słuszności koncepcji (PoC) systemu Blockchain po udanym przetestowaniu technologii opartej na Hyperledger Fabric. Dzięki pozytywnym opiniom kierownictwo Audi zdecydowało się na dalszy rozwój projektu.
Zespół badawczy złożony z przedstawicieli różnych jednostek organizacyjnych, takich jak finanse, produkcja, logistyka i IT, bada obecnie dokumentację międzynarodowych procesów logistycznych, w tym rozliczeń finansowych. Ponadto zespół analizuje różne przypadki użycia technologii Blockchain do poprawy bezpieczeństwa transferu danych, efektywności łańcuchów dostaw, zarządzania lokalnymi sieciami energetycznymi oraz zarządzania podmiotami cyfrowymi.
Alexander Dietmeier, Dyrektor ds. Zarządzania Skarbcem Grupy w Audi AD, stwierdził w wywiadzie dla Die Produktion, że Blockchain ma potencjał zmiany zasad działania w przedsiębiorstwach przemysłowych i otwiera nowe możliwości. Podkreślił również, że Audi prawdopodobnie zaoferuje kryptowaluty jako metodę płatności w najbliższej przyszłości.
Inni niemieccy producenci samochodów, tacy jak Mercedes i Porsche, również zapowiedzieli własne eksperymenty z technologią Blockchain. Mercedes Benz, spółka zależna grupy samochodowej Daimler AG, wydaje własną kryptowalutę MobiCoin, aby nagradzać kierowców za ostrożną jazdę. Porsche bada wykorzystanie Blockchainowych aplikacji w swoich pojazdach we współpracy z berlińskim startupem XAIN.
• Coraz głębsze spadki:
W ostatnich 24. godzinach giełda zanurkowała jeszcze głębiej. Kapitalizacja rynkowa sięgnęła 252,5 mld dolarów, to o 30,5 mld dolarów mniej niż wczoraj. Obrót na giełdach wyniósł 17,2 mld dolarów, a Bitcoin stanowi 45% całego rynku (z dnia na dzień stanowi coraz większą część – co świadczy również o tym, że inwestorzy wyprzedają się z altcoinów w ostatnich dniach paniki). Cena Bitcoina spadła aż o 10,6%, Ethereum o 9%, Ripple 9,2%, Litecoina o 6%. Praktycznie cała giełda jest w kolorze czerwonym. Cena Bitcoina osiągnęła podobną wartość ostatnio 6. lutego 2018 , dokładnie 6.180 dolarów, po czym wróciła 11.700 dolarów.